Skocz do zawartości

Zdjęcie

[qbak] Ta noc do innych jest niepodobna

• Zaloguj się
8 odpowiedzi na ten temat

#1 Q-bak

• Q-bak
    Gawędziarz

Napisany 2.05.2022 - 17:34

Siema ! 

Znacie mnie, przeważnie piłuje jakość w swoich nagrywkach na youtube, ale tym razem odpuściłem i nagrałem byle jak ;)

Od listopada zeszłego roku chodzę na wokal, myślałem że dłuugo, długo czasu zajmie zanim cokolwiek będę mógł nagrać - pierwsze momenty to katorga i wstyd przed nauczycielką, potem próba zgrania tego z gitarą to też mózg zagotowany. Niemniej jednak się uparłem i całkiem szybko zaczęło mi to sprawiać bardzo, bardzo dużą przyjemność - dawno się tak nie czułem, zajawka jest naprawdę ogromna. Tym bardziej, że są utwory które tak bardzo mi siedzą że właściwie ich nie ćwicze tylko sobie śpiewam - lepiej, gorzej ale jakoś idą. Jak trochę poćwiczyłem to też dużo łatwiej mi to zgrać z instrumentem (20 kilka lat grania robi swoje) no i efekty jakieś pierwsze są.

Co do wyboru utworu - już kilka śpiewałem wcześniej, ale ostatnio były Fryderyki, posłuchałem trochę Kamińskiego i chociaż uważam, że głos ma fenomenalny - mocny, wytrenowany i jest świetnym wokalistą, to jednak jej utwory tak trochę... nie wiem, nie pasuje mi ta interpretacja. Nie jestem jakimś wielkim znawcą Kory, gdy odeszła to nie do końca rozumiałem kim jest - dopiero jak przy ognisku wujek puścił jej utwory i z rodzicami, wujkami i ciotkami posłuchałem tego w takiej nostalgicznej atmosferze to coś mi zapadka przeskoczyła i zrozumiałem. Potem troszkę się jej muzyka zakurzyła, ale ostatnio właśnie sobie o niej przypomniałem. Trochę nieśmiało podszedłem do tego utworu bo nie każda tonacja jest dla mnie, a nie lubię transponować - no ale okazało się że siedzi jak złoto.

W "co wam powiem..." wrzuciłem zagrane na brudno, w zasadzie to jest 2 nagranie popełnione przeze mnie - dla odmiany od miliona podejść do poprzednich utworów ;) Wiadomo, jak zwykle swoje wpycham blues rocki do, tym razem, reagge (w sumie...) ale ja to ja. Cieszę się niezmiernie że rozpoczęcie śpiewu poszło tak w miarę gładko i mam nadzieje, że jeszcze się ludziom nie znudził ten typ muzyki i będę mógł kiedyś złożyć jakieś trio i trochę namieszać na scenie ;)

• sever and Brzoskwinka lubi to

#2 sever

• sever
    Nie gram bo piszę na Forum

Napisany 2.05.2022 - 19:29

Podkład instrumentalny zdecydowanie zagłusza wokal. Ale coś tam słychać. Brawa za odwagę. Co do gitary jest sztos. Co do wokalu- jest to jakiś początek. Trzeba kontynuować, i zobaczyć, co z tego wyjdzie.  

BTW- Kora i Maanam- to była rzecz oryginalna w latach 80's, wtedy tego nie czaiłem, lubiłem bardzo ale wolałem Lady Pank, Perfect, czy TSA. Ale dziś to wiem. Mieli swój styl i przekaz, nikogo  nie kopiowali. Genialni artyści. Nie każdy wie, że sprzedawali sporo płyt jak na kapelę z bloku wschodniego  np. w Holandii.  

#3 sever

• sever

Napisany 2.05.2022 - 20:31

Dlaczego nie lubisz transponować? To żaden grzech. W kontekście wokalu nie ma co się silić na oryginalną tonację. Nie każdy jest zawodowcem ze skalą od Władywostoku, do Lisbony ;) Tansponując można odkryć kawałek na nowo. Nadać mu nowa jakość. Oczywiście  nie jest to dla ludzi, którzy lubią te piosenki, które wcześniej słyszeli ;) 

#4 Johness

• Johness
    Weteran
  • z:północy

Napisany 2.05.2022 - 21:22

Kora na początek? To chyba nienajlepszy wybór ale brawo za odwagę. Ja bym poszukał łatwiejszego utworu utworu w Twojej tonacji. Gitarki ładnie nagrałeś. 

Grupa OUT - Blues & Rock

#5 sever

• sever

Napisany 2.05.2022 - 21:32

Akurat ten utwór nie jest jakiś wymagający wokalnie w sensie technicznym. Jest wręcz prosty. Cała sprawa tkwi w interpretacji i doborze tonacji.  

#6 Q-bak

• Q-bak
    Gawędziarz

Napisany 3.05.2022 - 00:11

Odważny jest żołnierz na froncie, po prostu znam, lubie i nie kalecze tak bardzo żeby się wstydzić, więc nagrałem ;)

Z transponowaniem to jest tak, że niektóre kawałki sobie przekładam i brzmią, a inne już nie. Czy to ze względu na specyficzną zagrywkę która w danej tonacji siedzi pod palcami, czy przez to że jestem tak osłuchany że zmiana akordów powoduje dysonas. A że skalę mam szeroką - jak wychodzi z ćwiczeń - to odrobina wysilenia się mi nie zaszkodzi ;)

Powtarzam - to raczej radość że ja wogóle mogę, niż pokazywanie wam skończonego i gotowego projektu jakim jest mój wokal ;)

#7 sever

• sever

Napisany 3.05.2022 - 13:50

Fakt, niektóre zagrywki, czy otwarte akordy powodują, że transponowanie nie siedzi. 

Wrzuć coś kiedyś jeszcze z wokalem. 

#8 Q-bak

• Q-bak
    Gawędziarz

Napisany 3.05.2022 - 15:43

Generalnie masz racje - jak podnosze tonacje to od razu mi latwiej. Będę wrzucac, na gitarze nie cwicze cala para w wokal idzie

#9 sever

• sever

Napisany 3.05.2022 - 17:22

Ty na gitarze już nie musisz, a dobrze śpiewający gitarzysta to super sprawa ;) 

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników