Skocz do zawartości

Zdjęcie
Zdjęcia

Tutorial: Hac Mini (Mac Mini z PC) dużo fot, mało czytania.

• Zaloguj się
30 odpowiedzi na ten temat

#1 VaM

• VaM
    Weteran
  • z:Rzeszów

Napisany 19.06.2013 - 03:07

Ostatnio post o problemach EMU0202 na Macu z PowerPC, natchnął mnie do zrobienia małego tutorialu jak zrobić swojego Mac Mini.

Komp ma dobrze współpracować z Logic 9, oraz mieć dużą moc obliczeniową.

Karta graficzna jest drugorzędna, wbudowana dźwiękówka mnie nie interesuje, bo jak ktoś chce na tym coś treściwego zrobić, to na pewno nie będzie męczył się na Realteku.

Dlaczego Mac Mini?

Mac mini, bo całość będzie na bazie płyty mini ITX, a docelową grafiką będzie układ intle HD3000 wbudowany w procesor. W sumie to do systemu można przypisać dowolnego maca, imaca itp.

Grafika to HD3000, pozwala na bezproblemową pracę z monitorem FullHD, odtwarzanie filmów w tej rozdzielczości, a nawet grę np. w Diablo 3 na średnich detalach. Więc tragedii nie ma, a za cenę dedykowanej grafiki jest płyta główna.

spsu.jpg

Zestaw jaki popełniłem składa się z:

• i5-2500K (grzejnik, ale za to wydajny),

• Asrock H61MV-ITX (wypas płyta za tą cenę),

• 8GB Kingston HyperX (nie tanie ale bardzo dobre pamięci),

• Zasilacza (co bądź, całość bierze poniżej 150W, każda 200-setka starczy).

• Dysku Seagate 500GB 7200.12 (nie polecam, ogółem Seagate to szrot, tyle że tani).

Wolny slot PCI-E umożliwia rozbudowę o dedykowaną kartę graficzną (gaming, czy lans), kartę FW800, albo dźwiękową.

Minusem przy tej płycie jest jedno gniazdo HDMI, analog nie zadziała (OSX), więc maksymalnie jeden monitor.

Dużo płyt ma jednak dwa wyjścia cyfrowe (DVI i HDMI) więc można pracować na dwóch monitorach (Gigabyte, Asus, MSI i też są w ITX).

W czasie szukania płyty do naszego maca trzeba zwrócić uwagę na kompatybilność karty sieciowej i karty dźwiękowej (jak potrzebna). Najlepiej Realtek, z VIA bywa różnie, na jednej płycie dźwiękówka VIA wywalała OSX w czasie bootowania.

Kompatybilność można sprawdzić wetując zasoby forów traktujących o hackintoshach.

Cena płyty to około 170zł, procesor 600-800zł, RAM 249zł, dysk 150zł, obudowa z zasilaczem (min. 200W) wedle uznania.

Koszty można zmniejszyć stosując słabszy procesor, i3-2105 około 545zł, tańszy RAM, itp.

O Ivy Bridge wspomnę później, w sumie to wielkiej różnicy nie ma, więc skupię się na posiadanych częściach.

Do instalacji wyciągamy jedną kość RAM-u (by zostało max 4GB), oraz zostawiamy max jedną kartę graficzną, jeśli płyta umożliwia pracę zintegrowanej w CPU karty, to na niej instalujemy, a potem wkładamy domyślną kartę.

Dysk podpinamy do pierwszego portu SATA (może być to pierwszy SATA 6Gb/s, OSX 10.8 ogarnie sprawę).

8l5e.jpg

Mac gotowy do pracy, zasilany z zasilacza beQuiet! 500W.

Sposób instalacji jaki wybrałem bazuje na aplikacjach ze strony: http://www.tonymacx86.com/home.php

Nie jest to najszczęśliwsza opcja na instalowanie OSX na PC, ale ma niezaprzeczalny atut, a mianowicie łopatologiczność. Nie ma tu żadnej magii, lecisz po kolei z instalacją i system działa.

Przygotowanie instalatora:

Jako że mam kupionego Mountain Liona na macbooku, to mojego pendrive,a przygotowywałem w OSX.

Na windowsie metoda przygotowanie pendrive z instalatorem opisana jest tutaj:

http://itekblog.com/...b-from-windows/

Kwestię tego jaką droga nabędziecie wasz obraz zostawiam wam. U nas instalacja OSX na PC w świetle prawa jest legalna i nie tępiona w żaden sposób.

Kiedy mamy już bootowalny pendrive z systemem możemy zabrać się za przygotowanie kompa i ustawienie paru rzeczy w BIOS-ie. Do biosu wchodzimy wciskając F2 w czasie uruchamiania.

xov5.jpg

Oto nasz mac w cyferkach.

trbd.jpg

W zakładce Advanced > Storage Conf.. sprawdzamy czy dyski pracują w trybie AHCI.

tblj.jpg

Tymczasowo wyłączamy wbudowaną kartę dźwiękową, później można ją włączyć, ale Realtek w tej płycie woła o pomstę do nieba. Zwłaszcza przez syf jaki łapie z linii zasilania (jak większość Realteków i Via na płytach głównych).

Zapisujemy ustawienia i resetujemy. W międzyczasie wkładając pendrive z instalką do gniazda USB.

W czasie uruchamiania wciskamy F11 :]

zb9.jpg

Wyskakuje menu z którego wybieramy nasz pendrive.

vzuh.jpg

Pragnę wspomnieć że EFI (bios) Asrocka w tej płycie jest piekielnie szybki i nie zostawia wiele czasu na szukanie klawiszy (około 2s).

vr1p.jpg

Pojawia się ekran bootowania instalatora, oraz w tym przypadku starego systemu windows, jaki jest na tym dysku. Wybieramy opcję USB (strzałkami) i potwierdzamy Enterem.

mb08.jpg

Po dłuższej chwili oglądanie tego, pojawi się ekran instalatora.

Jeśli w tym momencie coś się wywali i cały ekran zakryje się „literkami” (bez drążenia), trzeba w biosie powyłączać co się da (dźwięk, firewire, inne kontrolery sata/ata, porty LPT/RS).

jvfq.jpg

Wybieramy język i dalej.

y253.jpg

Teraz pora ogarnąć dyski twarde, wybieramy Narzędzie dyskowe z menu Narzędzia.

i7j9.jpg

Wybieramy nasz dysk, klikamy partycje z menu rozwijanego wybieramy układ 2 partycji.

Łapiąc za szary pasek dzielący białe pola ustawiamy ile jak partycja ma mieć miejsca.

Klikamy menu Opcje.

64wy.jpg

Wybieramy wskazany na zdjęciu schemat i OK.

meap.jpg

Nadajemy partycjom nazwy i wybieramy format Mac OS Ext (kronikowany).

Następnie zastosuj i zatwierdzamy.

cfp9.jpg

Dane z dysku w tym momencie idą w kosz.

Zamykamy okno Narzędzia dyskowego, automatycznie wracamy do instalatora.

7a4o.jpg

Niech was mysz prowadzi, nic nie mam do dodania.

fn37.jpg

mpns.jpg

Wybieramy partycje na której będzie system i klikamy Instaluj.

Opcja Dostosuj to relikt z wcześniejszych instalatorów i w wersji Polskiej, jak i Angielskiej nic tam nie ma.

bkya.jpg

Instalacja potrwa chwilę, zależy to od prędkości pena USB i dysku.

Na SSD z dobrym Penem USB3.0 to parę minut.

ht0q.jpg

Po tym ekranie komp zechce odpalić OSX, ale się wysypie.

Nie wyciągamy pena z instalatorem z USB.

xb6z.jpg

Znowu wchodzimy w boot menu klawiszem F11 i wybieramy nasz pendrive.

5paj.jpg

Teraz jak widać, mamy dwa OSX do wyboru, wybieramy nasz nowy, nazywający się jak partycja na którą go zainstalowaliśmy.

mb08.jpg

To już znacie, część o literkach nadal aktualna, nie raz instalator trawił kompa, a system na pierwszym boocie już nie.

Ten post był edytowany przez VaM dnia: 19.06.2013 - 03:22

• Green997 and Lubder lubi to

#2 VaM

• VaM
    Weteran

Napisany 19.06.2013 - 03:41

Dalej czeka nas kreator pierwszego uruchomienia, zdjęcia wszystko wyjaśnią, ogółem trzeba przeklikać.

ijmg.jpg

iai6.jpg

urxt.jpg

rccb.jpg

Bez tego aplety pogodowe mają problem.

crvw.jpg

A to jest potrzebne by Appstore działał, ale można ogarnąć puźniej.

zx7s.jpg

Można przeczytać ale nic ciekawego tam specjalnie nie ma, ja wymiękłem.

zons.jpg

Ekran tworzenia usera, wybór awatarów może być pusty, bo bez sterowników do karty graficznej, system ich nie wyświetla. Później można zmienić, albo losować na ślepo.

syb9.jpg

Strefa czasowa, klikamy w nasz kraj na mapce, strefa sama wskoczy.

fkia.jpg

Pomijamy i już prawie koniec początku.

vawh.jpg

Po tym ekranie mamy system który wymaga sterowników i bootloadera.

k1b3.jpg

Ściągamy z tego linku Multibeast.

http://www.tonymacx8...php?do=cat&id=3

MOTU to sterowniki mojej karty dźwiękowej.

zgxb.jpg

Po rozpakowaniu multibeasta i próbie odpalenia przywita nas informacja że nie da rady :]

3qe6.jpg

Wchodzimy w preferencje systemowe.

74bf.jpg

Wybieramy Ochronę i pryw...

e32n.jpg

Na dole okna jest taka kłódka, klikamy w nią i podajemy hasło jakie ustawiliśmy wcześniej.

5n45.jpg

Zaznaczamy by system nie zwracał uwagi na to skąd jest oprogramowanie, zatwierdzamy nasz wybór i zamykamy okno.

Odpalamy Multibeasta i przeklikujemy się do ekranu wyboru komponentów do zainstalowania.

Uwaga, w tym miejscu można zrypać sprawę na pierdyliard sposobów, zaznaczamy jak na zdjęciach. Opisanie co do czego jest problematyczne, bo wymaga trochę znajomości tematu.

q632.jpg

dipt.jpg

Kontynuujemy instalację i kiedy wyskoczy następny instalator przeklikujemy w znany już sposób, aż do ekranu wyboru sterownika karty sieciowej.

l2dp.jpg

cqhx.jpg

Wybieramy wskazany sterownik.

0i7d.jpg

I uruchom ponownie.

bewz.jpg

Tak, teraz jeśli jesteście posiadaczami w miarę nowego dysku twardego, pochodzącego z rodziny wielo terabajtowej to was przywita taki ekran.

Jak wiadomo pendrive instalatora dalej jest wpięty, więc reset na twardo i F11.

Bootujemy z pena, ale uwaga nie system a instalator.

Kiedy przywita nas znajomy ekran początku instalacji, wybieramy Narzędzie dyskowe.

06ah.jpg

Prawy klik na partycji systemowe i domontować. To sam z drugą partycją.

Zamykamy Narzędzie dyskowe i uruchamiamy terminal.

4ybz.jpg

Klikamy na terminal, by wprowadzić tekst.

tsyx.jpg

Wpisujemy: dd if=/usr/... i do końca linijki jak na zdjęciu. Wciskamy Enter i na wszystko wyglądać jak na focie.

qdbr.jpg

Teraz uruchamiamy ponownie i powinno już wszystko się udać.

Jeśli instalacja idzie na dysk SSD to nie będzie tego problemu.

7w7.JPG

I oto jest ekran bootloadera, a po nim znany szary ekran z japkiem.

isbi.png

Po zalogowaniu (już w dużej rozdzielczości) możemy wejść w menu „Ten mac” czy jakoś tak (pod japkiem jak zwykle).

Powinna działać sieć i ogółem wszystko co jest na kompie.

Jak tak jest to wyłączamy naszego maca i instalujemy brakujące części.

vxbz.jpg

Na zdjęciu drugi moduł ramu i koszerny kontroler FireWire Digitus'a na chipsecie TI, wyciągający FW800. Bardzo stabilny i niezawodny, polecam, kosztuje około 150zł.

xgij.jpg

W pełni uzbrojony MAC, obudowa to kwesta gustu, ja tylko laptopa trzymam w obudowie.

I gotowe, siedem stron a4 i jest MAC mini o wielkiej mocy.

Można klikać tam na dole postu by mi reputacja rosła :]

A tak na serio to bez ściemy, czas na testy. Nikt chyba nie czytał (dobre, „czytał”, moja córka ma więcej tekstu w bajkach) takiej ilości teksu nie licząc na testy.

4p2.png

Instalacja sterowników dla MOTU Travelera MK1.

yhhu.png

Karta działa, widać ją w systemie Core Audio.

9i4.png

Testujemy stabilność i pobór mocy.

Na teście w konsoli 4 procesy zabijające CPU i Unigine Heaven zabijający GPU, czyli kom idzie na maksa, co widać bo chłodzenie nie wyrabia i taktowanie się zmniejszyło. Jest 3,27GHz.

yj7q.jpg

Pobór mocy to 130W, bez monitora i MOTU.

g98k.jpg

Na luzie komp bierze 50W, dysk laptopowy zmniejszy ten wynik, tak jak i SSD.

Więcej cyferek, czyli Geekbench:

ax74.png

A teraz finał, czyli Logic 9 prosto z appstora (jak kupisz to można sobie instalować gdzie popadnie, Apple zakazuje ale nie sprawdza.

Karta ustawiona na 44kHz próbkowania, bufor na 32 sample opóźnienia lekko ponad 2ms.

Benchmark to znany ze świata Logica zabijacz Evana.

http://www.evan.se/l...hmark_Test.html

Testowane i5 nie odbiega wynikami od innych i5-2500, mimo taniej płyty, czy małego formatu.

Wyciąga stabilnie 45 ścieżek w benchmarku, na 32 samplach, co jest zaletą bardzo dobrych sterowników od MOTU i ogółem jakości interfejsu. Kontroler FW też daje rady.

xo1.png

Jak widać, test się udał i komp dla logica jest solidną bazą, na pewno nie zdechnie na byle czym.

Wiele pluginów może mieć problemy na 32 samplach, z uwagi na swoją optymalizację.

Zwiększanie buforu do 256 nie powoduje problemów, wyżej nie sprawdzałem.

Teraz wracam, do Ivy Bridge. i5-3470 ma gorszy wynik pod ML na logicu 9, ja osiągnąłem 40-42 ślady z okazyjnym padem. i5-3470s jeszcze słabiej bo z trudem do 40.

Więc stary i5-2500K trzyma fason i to z klasą.

Metodologia instalacji ML na Ivy jest podobna, ale nie mam czasu na rozwodzenia się nad inną płytą z taką dokładnością.

Mam nadzieje że ten tutorial pomoże komuś, starałem się wszystko wypruć i pokazać.

Więcej tu obrazów niż treści i myślę że wszystko zrozumiałe.

Płytę wybrałem jak najtańszą, bo jak wiadomo szkoda kasy na kompa, jak można ją wydać na wiosła. Ale osobiście bronię Asrocka, połowa Asusów i Gigabytów nawet nie ma startu do ich płyt, choć pamiętam jak Asrock robił najtańszy szrot.

Jeśli ktoś znajdzie błędy w co nie wątpię, albo będzie miał uwagi do składni, interpunkcji, czy czego tam chce, to może wspomnieć o tym na PW, albo poprosić moda. U informatyka, język polski nie jest głównym zagadnieniem.

Na koniec. Jeśli ktoś by chciał odpalić wbudowany dźwięk, to najpierw włączyć w biosie.

A później doinstalować drivery, zaznaczone na zdjęciu (ale pewien nie jestem, bo nie trafiłem za pierwszym razem).

4uqx.png

Teraz można jeszcze jakąś fajną koniec przewodu pokarmowego na pulpit wrzucić i stanowisko gotowe.

Pozdrawiam i miłego poznawania Logica, bo soft jest zacny.

Vampire.

Ten post był edytowany przez VaM dnia: 19.06.2013 - 03:51

• thornag, Green997, prempiusz i 9 inni lubią to

#3 thornag

• thornag
    benevolent dictator of life
  • z:Londyn/Katowice

Napisany 19.06.2013 - 08:43

Nu ladnie!

Jelsi nie masz nic przeciwko to zaraz zrobimy bump to article i ladujesz na glownej ;)
Brick Top: Do you know what "nemesis" means? A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.

#4 VaM

• VaM
    Weteran

Napisany 19.06.2013 - 09:46

Nie, nie ma nic przeciwko. Cały ten tutorial jest po to by pokazać że w cenie używanego MAC'a na Core 2 Duo można poskładać Hac'a na i5 (albo i7 bo żadna różnica w ustawieniach).

Zapomniałem dopisać. Guitar Rig Player (darmowy) działa też przy 32 samplach, opóźnienie wejście/wyjście (gitara – głośnik) to 2,7ms, znacznie poniżej odczuwalnej granicy.

Dla Abletoniarzy, Live! nie jest najstabilniejszym programem dla OSX.

Ustawienia które Logic wytrzymuje bez problemów, na Abletonie powodują problemy, albo całkowity brak stabilności. Zwłaszcza kiedy zaczynają iść w obroty zewnętrzne pluginy.

Kontroler Digitusa idealnie działa z prockiem UAD-2 Satellite, zarówno z DSP w łańcuchu przed kartą i na osobnych kablach. Testowane na innym Hac'u z tym kontrolerem.

Nie sprawdzałem hibernacji i pewnie robił tego nie będę, ja zawsze kompa mam na trybie zawsze włączony. Bo stery zewnętrznych kart nie zawsze się lubią z hibernacją.

Ten post był edytowany przez VaM dnia: 19.06.2013 - 09:47

#5 hrabi0

• hrabi0
    Wirtuoz klawiatury
  • z:3miasto

Napisany 19.06.2013 - 10:06

Dobre :)

#6 _JohnDoe_

• _JohnDoe_
    Weteran

Napisany 19.06.2013 - 10:48

Fajny poradnik, elegancko

Aż mi chęci narobiłeś na zabawę w Mac-a 

Ten post był edytowany przez _JohnDoe_ dnia: 19.06.2013 - 10:50

#7 SpiderWAW

• SpiderWAW
    Weteran
  • z:cyfrowogitarowo.pl

Napisany 19.06.2013 - 11:38

Ciekawe jak ze stabiloscia. Bo to ze zadziala to pewne, ale czy da sie na tym pracowac.Testy poazuja ze jest ok, ale co ciekawe co pokaze praktyka.

I jak kupic MacOS niemajac maka...

Ten post był edytowany przez SpiderWAW dnia: 19.06.2013 - 12:09

• Gregory lubi to

#8 VaM

• VaM
    Weteran

Napisany 19.06.2013 - 12:43

Jedna z opcji to torrent, instalacja Snow Leo, czy Liona, albo instalacja na Virtual Machine i kupienie za ich pomocą.

Druga to na czyimś macu zmiana konta appstorowego na swoje, zakup i pobranie, przy okazji można od razu zrobić obraz.

Koszt ML to 17,99Euro.

Niestety to jak dostać obraz jest tu najbardziej problematyczne, chyba że ktoś się tym nie przejmuje i jedzie na torrencie. Albo zgrał obraz od znajomego.

Nie ma info jak to zrobić za free, bo nie chcę żeby ktoś tu się pienił że jestem pirat, itd.

Co do stabilności, mi się Hac nie sypnął ani razu, owszem soft potrafił zgłupieć (słynna piłka wirowała), tc powercore robił straszne problemy, ableton się wieszał, beta firefoxa dostawała wycieków pamięci i zjadała cały ram, drukarka sieciowa brothera nie chciała się połączyć po korzystaniu z VPN'a (mimo że już był wyłączony).

Gorzej jak jakaś aktualizacja poczyni szkody, dla bezpieczeństwa je wyłączam.

Ale nie spodziewajmy się też cudów, widziałem tak zasyfione Macbooki że i7 nie wiedział jak to ogarnąć, po instalowane wszystko co za free na appstorze, masa śmieci.

Jak ktoś będzie chciał zasyfić system operacyjny to i osx nie będzie wyjątkiem.

#9 SpiderWAW

• SpiderWAW
    Weteran

Napisany 19.06.2013 - 12:55

W czasch pudelek przynajmniej kupowalo sie legalnego MacOS :) Bo to nie kwestia kasy bo o czym tu mowic 18 eur...Oczywiscie ze mak sie wiesza i psuje, ale to tym bardzie czyni wrazliwy ma to hakinotsza.

Ten post był edytowany przez SpiderWAW dnia: 19.06.2013 - 13:01

#10 VaM

• VaM
    Weteran

Napisany 19.06.2013 - 13:36

Pozostaje tylko samemu się przekonać.

Nie gloryfikują żadnego systemu, mam zarówno Win 7 i OSX.

Wykorzystuje każdy do tego w czym dla mnie jest najlepszy, OSX do codziennej pracy, Win 7 do gamingu. Zawodowo obydwa i jeszcze linux do tego.

Na plus dla OSX w muzyce, przemawia jeden system audio, który odsługuje wszystko i zapewnia pracę z niskimi opóźnieniami.

Nie ma problemów z przełączaniem różnych źródeł dźwięku, pracujących na różnych systemach.

I jest Logic, w sumie to jest najfajniejsze.

#11 SpiderWAW

• SpiderWAW
    Weteran

Napisany 19.06.2013 - 13:49

Nie przekonuj mnie do maka:) Wiesza sie, psuje sie i jest drogi. Ale z audio jest na pewno prosciej, choc czy Logic to jest to? To stary i nieaktualizowany wlasciwie soft. Ma zalete jest tani... ale Studio One jakby bardziej intuicyjne i tez nie drogie, ale to sa gusta.

#12 macandroll

• macandroll
    Stary wyjadacz

Napisany 19.06.2013 - 14:56

Wow, dzięki Vam.

Odpowiedziałeś mi na wiele pytań których nawet nie zdążyłem zadać.

Co do benchmarku logica to u mnie na 2.16 core duo idzie.... 12 ścieżek. Logic 8.

Na szczęście istnieje freeze, bo inaczej bym nie podołał.

Mam jeszcze tylko pytania- ile kosztują te części- mniej więcej?

Ten i5 to dual core i 4 wątki czy quad core 4 wątkowy?

Czy warto iść w i7 8 wątkowy?

Czy na tej płycie są usb 3.0, bo w necie nie mogę się doczytać?

Podziwiam za dobra i bezinteresowną robotę!

Ludzie siedzący w audio narzekają że ML słabo działa z logiciem podobnie z zewnętrznymi kartami dźwiękowymi- i to na oryginalnych makach. Do tej pory mówią że najlepiej działał Snow Leopard i ten system wielu zaleca. Ja ciągle siedzę na Leopardzie- działa idealnie, ale czas zmienić graty.

Czy według Ciebie to prawda? Domyślam się, że u Ciebie wszystko pięknie działa skoro idzie na 32 samplach...

pozdrawiam

#13 VaM

• VaM
    Weteran

Napisany 19.06.2013 - 15:06

Co do ceny się zgodzę mogłaby być bardziej przystepna, co do wieszania i psucia już niej. Mój macbook pro 13” z 2010 odkąd go mam pracuje bez awarii, zawiesił się kilka razy i to przez TC Powercore. Bateria trzyma ponad 7 godzin, obudowa jest trochu pogięta i poobijana, złącze ładowania nie zawsze łączy.

Jest to mój 5 laptop i tylko IBM T21 był równie solidny.

Logic jest trochę stary, ale z drugiej strony jeśli działa i nie robi problemów to gdzie jest problem :]

Tutorial powstał nie by kogoś przekonywać, ale by się sam przekonał jeśli chce. Przy okazji rozwiązując problem ceny. Zresztą jak komuś nie siądzie to na tych samych częściach można pracować pod Win 7.

To tylko narzędzia, a narzędzi nigdy za wiele.

@macandroll

Na tych samych bebechach pod Snow Leopardem miałem gorsze wyniki niż pod Mountain Lionem.

i5-2500K, Asus P8H67M-EVO, HD6850, 8GB RAM.

Więc nie wiem, jak do tego podejść, na macbooku pro z c2d 2,4 mam góra 14 ścieżek w benchmarku.

Porównanie mam raczej słabe bo MOTU ma solidne sterowniki, jak i Eleven Rack.

Więc jakichś problematycznych interfejsów nie mam.

Na powyższym zestawie ruszy Snow Leopard, ale potrzebna mu grafika, choćby Nvidia 8600GT (ale też GTX260, HD5770, HD6850 i pokrewne). System w wersji 10.6.8.

Na Ivy Bridge Snow już nie ruszy.

Wybrałem Mountain Liona, bo chciałem maksymalnie obniżyć cenę całości, wykorzystując bardzo udane grafiki w procach Intela.

Płyta nie ma USB3.0, jej lepsza wersja Asrock H61M-ITX już ma, kosztuje więcej.

Mi nie potrzebna była ta funkcjonalność.

Co do proców to i5-2500K i i7-2600K są czterordzeniowe, i7 ma za to HT i dzięki temu 8 wątków.

W Logicu przekłada się to na duży wzrost wydajności, ale koszt znacznie rosną.

Problemy z ML mogą wynikać z jego 64 bitowości, niby SL już był 64 bitowy, ale 90% użytkowników nigdy z tego nie korzystała. Lion był taką hybrydą i dopiero miał problemy.

ML działa mi na odpowiednich sterach, z połatanym pod ten system Logic 9, wszystkie pluginy są z Logica, więc nie ma tu niczego co mogło nie zostać zoptymalizowane pod ML.

Nie wiem co się stanie gdy ktoś będzie chciał używać softu który po prostu nie nadaje się do pracy w 64bitowym OS.

Rozwój jednym słowem, coś się zostawia żeby iść dalej.

Dobry przykład to nowy Pro Tools, któremu się dostaje za inność, a głównie niezgodność z wcześniejszymi Pro Toolsami (do tego stopnia że dodają PT 10, by się można poratować).

Ten post był edytowany przez VaM dnia: 19.06.2013 - 15:30

#14 SpiderWAW

• SpiderWAW
    Weteran

Napisany 19.06.2013 - 16:09

Tutorial jest super:) Sam pislaem o tym kilka lat temu.

Ale nie zgodze sie ze maki sa super-duper, choc nie znaczy ze zrezygnuje z Mac OS X :) Ale to juz raczej nie milosc (wtedy jablko bylo teczowe) i chyba tez nawet nie przyzywczajenie. Ale jak tu zyc bez quick view pod spacja, no jak?

#15 macandroll

• macandroll
    Stary wyjadacz

Napisany 19.06.2013 - 18:55

Tutorial jest super:) Sam pislaem o tym kilka lat temu.

Ale nie zgodze sie ze maki sa super-duper, choc nie znaczy ze zrezygnuje z Mac OS X :) Ale to juz raczej nie milosc (wtedy jablko bylo teczowe) i chyba tez nawet nie przyzywczajenie. Ale jak tu zyc bez quick view pod spacja, no jak?

Zapomniałeś jeszcze o expose   :D

Maki również mam od wielu lat i złego słowa nie mogę powiedzieć. Mój pierwszy to był powerbook z procesorem ppc motoroli, taktowaniem około 100 i 64 ramu - W 95r. to był hi-tech. Ja oczywiście kupiłem go kilka lat później, bo w czasach swych narodzin kosztował tyle co samochód. Miałem go do.... 2005r.   :D   a potem sprzedałem kolekcjonerowi.

Oprócz maków posiadam również PC, by być kompatybilnym z Cubase i Pc- towym światem. Jak dobrze się je skonfiguruje to dobrze działają.

Jednak osobiście wolę Maki.

Daleki jestem od ewangelizowania Mac.os czy głoszeniem wyższości jednego nad drugim.

PO prostu mi leży jeden bardziej i tyle.

A czemu? Bo od 7 lat nic nie muszę robić z kompem. W tym czasie z PC miałem kilka awarii, reinstalacji, zabaw z anty wirami (na makach zjawisko nie znane), przywracaniem z obrazu dysku (typu Acronis czy Ghost). 

Zalety PC w stosunku do Maków?

Więcej darmowego oprogramowania, dostępność części, niższe ceny, oprogramowanie w każdym sklepie, pełna kompatybilność z otoczeniem. 

Jak widać wszystko ma swoje zalety i wady.

Zalety maców poza brakiem wirusów?

Core audio- niższe latencje niż na asio, możliwość łączenia kart dźwiękowych w jedno urządzenie. Praca na różnych latencjach w tym samym czasie (!) na różnych programach. ASIO tego nie potrafi i najczęściej blokuje wyjście dla jednego.

Logic, to kolejna wartość dla której warto przejść na Maki. Jak Apple wchłonęło emagic producenta Logica i ogłosiło koniec wersji na PC (5,5) to powstał niesamowity lament i skargi. Próbowano nakłonić firmę by sprzedawała same instrumenty- ale nic to nie dało.

Czy Logic jest stary? Nie wiem czemu. 

Być może są w nim instrumenty wywodzące się  jeszcze z wersji 5, ale to tylko świadczy o tym, że widać że nadal się sprawdzają.

Moim zdaniem to świetny program, który do tego posiada wbudowaną sporą bibliotekę brzmień- około 60gb.

Te instrumenty są naprawdę przyzwoite- na początek to aż nadto.

Jasne, że znajdziemy lepsze z zewnętrznych firm, głównie te pojedyncze- tyle, że tutaj mamy sporo już od samego startu.

Pod względem wyposażenia to Logic górował nad konkurencją o kilka długości. Być może na przestrzeni lat ten dystans się zmniejszył, ale kto Wam daje już na starcie KILKASET dobrze brzmiących instrumentów/urządzeń wirtualnych?

Nie chciałem pisać elaboratów, a tak mi wyszło.

Sorry VaM za zaśmiecanie tematu opiniami, ale sam rozumiesz....   :D

Co do maków to w sumie interesuje mnie mini z i7, 16gb ram, ssd + drugi hdd.

Kupuje kompy rzadko, więc muszą być więcej niż przyzwoite. Oryginał kosztuje 3300 (z mniejszym ramem, bez ssd). W 4tys. pewno da się kupić razem z ssd i ramem. 

Zastanawiam się jakby to wyszło w Hakintoshu. Obawiam się że podobnie... albo nie wiele mniej.

Ten post był edytowany przez macandroll dnia: 19.06.2013 - 19:01

#16 VaM

• VaM
    Weteran

Napisany 19.06.2013 - 21:20

Wyjdzie około 3200zł na dobrych częściach: (można spokojnie ciąć ceny, tańsze: dyski, ram, obudowa, zasilacz).

1250zł i7-3770K

480zł 16GB Kingston HyperX – dobry sprawdzony RAM

350zł Kingston V300 120GB SSD – Mam V200+ i jest super

320zł WD Black 1TB – Naprawdę fajne dyski, szybkie i trzymają parametry

210zł Lian Li PC-Q07B – fajna buda, miejsce na dyski na dole, z amortyzacją, dobra wentylacja, można włożyć dużą kartę graficzną.

240zł OCZ Modxstream 500W – dobry zasilacz, odpinane kable w sam raz do tej paczki.

383zł Asus P8H77-I – jest przemielona przez ludzi budujących hackintoshe na Ivy Bridge, łącznie z modyfikowaniem biosu.

Jest nawet gotowiec, http://www.tonymacx8...management.html

Pytanie czy potrzeba ci tyle mocy?

W MAC Mini nie masz tego samego procesora, są to wersje mobilne intelowych proców.

To taki laptop w puszce, i5 to dual core (takie i3), a i7 to i7-3615QM, więc trochę słabiej niż i7-2600K. W sumie można by poskładać coś na starym Sandy Bridge i też by było podobnie.

Za to ją plusy w postaci małego poboru mocy, thunderbolta (jak byś UAD Apollo kupował), rozmiarów.

#17 thornag

• thornag
    benevolent dictator of life
  • z:Londyn/Katowice

Napisany 19.06.2013 - 22:19

No wychodzi cena standardowego maca mini, ile one teraz wychodza, jakos 2500-3000?

Moze nie ma tej mocy ale jest hasslefree :) i wyglada pretty :)
Brick Top: Do you know what "nemesis" means? A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.

#18 Gregory

• Gregory
    Gaduła

Napisany 19.06.2013 - 23:02

Moze nie ma tej mocy ale jest hasslefree :) i wyglada pretty :)

Co jak co ale za design i inżynierie ( potrzebną żeby złożyć to tak 1) żeby działało, 2) zajmowało mało miejsca 3) miało odpowiednią temperaturę przy odpowiedniej mocy też się płaci ). Najlepszym przykładem będzie nowy Mac Pro. 

Hackintosh to fajna sprawa, ale jeżeli ktoś chce się bawić, dla reszty jest zwykły mac. 

Ale co jak co złożenie takiego taniego potworka z 64GB ramu na ramdysk było by sweet. 

#19 macandroll

• macandroll
    Stary wyjadacz

Napisany 19.06.2013 - 23:43

Wyjdzie około 3200zł na dobrych częściach: (można spokojnie ciąć ceny, tańsze: dyski, ram, obudowa, zasilacz).

1250zł i7-3770K

480zł 16GB Kingston HyperX – dobry sprawdzony RAM

350zł Kingston V300 120GB SSD – Mam V200+ i jest super

320zł WD Black 1TB – Naprawdę fajne dyski, szybkie i trzymają parametry

210zł Lian Li PC-Q07B – fajna buda, miejsce na dyski na dole, z amortyzacją, dobra wentylacja, można włożyć dużą kartę graficzną.

240zł OCZ Modxstream 500W – dobry zasilacz, odpinane kable w sam raz do tej paczki.

383zł Asus P8H77-I – jest przemielona przez ludzi budujących hackintoshe na Ivy Bridge, łącznie z modyfikowaniem biosu.

Jest nawet gotowiec, http://www.tonymacx8...management.html

Pytanie czy potrzeba ci tyle mocy?

W MAC Mini nie masz tego samego procesora, są to wersje mobilne intelowych proców.

To taki laptop w puszce, i5 to dual core (takie i3), a i7 to i7-3615QM, więc trochę słabiej niż i7-2600K. W sumie można by poskładać coś na starym Sandy Bridge i też by było podobnie.

Za to ją plusy w postaci małego poboru mocy, thunderbolta (jak byś UAD Apollo kupował), rozmiarów.

Dzięki za odpowiedź.

Czy potrzeba mi tyle mocy? 

Hmm, tak naprawdę to nie wiem  :D  Chociaż każda moc zostanie zagospodarowana.

Kompy kupuję średnio raz na pięć lat. Przez dłuższy czas planowałem kupno Maca Pro 3.1. (2008)

Posiada zapas mocy i to prawdziwy wół roboczy. Tyle, że mac mini z i7 właśnie przegonił MP 3.1 a do tego jest tani w rozbudowie, ma mały pobór prądu (10w w bezczynności), jest przenośny, sata3, usb 3.0, TB, FW 800.

Ponieważ kompa kupuję na dłuższy czas to musi mieć zapas mocy.

Do muzyki to podejrzewam, że mi wystarczy, ale ostatnio doszła możliwość kręcenia/montażu filmów i tutaj nie ma już żadnego zapasu mocy.

W Video to prawdziwe stacje robocze harują. Oczywiście nie będę kręcił jakiś wielkich produkcji, tyle że standard współczesnych filmów jest mocno zasobożerny.

Gdyby chodziło mi tylko o montaż to nie myślałbym w ogóle o macu mini, bo jednak komp z laptopowymi częściami słabo nadaje się do długotrwałej pracy w stresie. Podobno ten maluch przy takich zadaniach potrafi być mocno hałaśliwy. Do takich zadań są jednak stacje robocze. 

Tyle, że ja będę bawił się sporadycznie i amatorsko, więc ten mini będzie chodził większość czasu na luziku.

Teraz mój laptop ledwie zipie. Owszem poszło kilka sesji z sumaryczną liczbą tracków typu 60, ale bez freeze nie było by opcji pracy.

Praca bez zapasu uczy ergonomii pracy, co prawda kosztem komfortu i możliwości eksperymentów.

Temat i tak jeszcze na spokojnie przemyślę, gdyż to dla mnie sporo pieniędzy. A co gorsza zakup samego kompa to dopiero początek.

Ponieważ pracuję na Leopardzie w 32bit, mam nawet jeszcze programy z Tigera, to większość może nie pójść na ML w 64.

Czyli zakupy mogą być większe niż bym chciał.

Gdybym kupował nowy sprzęt to tam Snow Leoparda nie zainstaluje.... No chyba że Hakintoshowcy pomogą.

Poważnie znam takie przypadki gdzie chłopak kupując oryginalny sprzęt prosił o pomoc ludzi od Hacków o pisanie kexów- by starszy system poszedł.

No i zostają jeszcze peryferia. Mam cyfrowy stół Tascama FW 400. Też nie mam pewności że to pójdzie na nowym sprzęcie. Sprzęt nie produkowany kilka lat, a słyszałem że chipsety w makach przestały już gwarantować pracę z każdym interfejsem FW. 

Czyli zmiana kompa to poważna decyzja dla mnie.

Dzięki za wyjaśnienia.

#20 yonek

• yonek
    Wirtuoz klawiatury

Napisany 20.06.2013 - 06:48

Nu ladnie!

Jelsi nie masz nic przeciwko to zaraz zrobimy bump to article i ladujesz na glownej ;)

Nie żebym miał coś przeciw, ale Apple dość ostro walczy (walczyło?) z instrukcjami budowy Hackintoshy, także cobyście sobie problemów nie narobili.
Ale wg mnie to bardzo zacna inicjatywa. Pytanie tylko czy przy cenie za podstawowego mini i5 wynoszącej 2600 PLN budowa takiego kompa jest w ogóle opłacalna.

#21 VaM

• VaM
    Weteran

Napisany 20.06.2013 - 08:27

Jak dla Snow Leopard to najlepiej zostać na sandy bridge, i7-2600K. Będzie szybciej niż nowy macmini i SL działa jak trzeba. Płyty z SATA3 też działają, na przykład Asus P8H67-M EVO.

Na wbudowany FW Motu śmigała jak na tym Digitusie z tutoriala, ale tylko FW400.

Snow Leo widział USB3.0 i SATA 6Gb/s przy SSD.

Co do nowych maców, to mam iMaca w pracy mimo że ma półtora roku, to Snow Leopard na nim nie pójdzie. Rozmontowanie tego wymaga specjalnych narzędzi.

A hack się włącza z 3 razy szybciej.

Sensowność hac-ów najbardziej wychodzi jak się nie ma kasy, a się chce mieć OSX.

Albo kiedy się buduje piec który ma być bardzo mocny i dwu systemowy.

Bo jednak i7-3770K + 32GB RAM + GTX780 mocniej niż cokolwiek w ofercie apple, a zwłaszcza pod kątem drugiego dysku Windowsem (do grania).

Obecnie z uwagi na nowego Mac Pro pojawia się też zaleta jak:

• montaż dużej ilości dysków twardych,

• możliwość zamontowania sprzętowych liczydeł typu UAD-2 na pcie-e (jak ktoś już ma, to nie będzie wymieniał, a thundebolt magma to koszt),

• karty dźwiękowe RME na PCI-e,

• multum innych wpinanych w płytę rzeczy.

Wszystko się sprowadza do tego czego ktoś potrzebuje, w obecnej chwili OSX załamano do tego stopnia, że sami możemy wybrać najlepszą dla nas opcję, bez kompromisów.

Byś my tu nie wpadli w walkę o słuszności jednego nad drugim, każdy bierze to co lubi.

O uwagę apple się jakoś nie boję, tych tutoriali jest na necie tyle że głowa boli i to dużo w USA (na blogach, portalach, forach, nie jest to żaden underground).

#22 SpiderWAW

• SpiderWAW
    Weteran

Napisany 20.06.2013 - 10:19

/ciach/

Logic, to kolejna wartość dla której warto przejść na Maki. Jak Apple wchłonęło emagic producenta Logica i ogłosiło koniec wersji na PC (5,5) to powstał niesamowity lament i skargi. Próbowano nakłonić firmę by sprzedawała same instrumenty- ale nic to nie dało.

Czy Logic jest stary? Nie wiem czemu. 

Być może są w nim instrumenty wywodzące się  jeszcze z wersji 5, ale to tylko świadczy o tym, że widać że nadal się sprawdzają.

/ciach/

Co do maków to w sumie interesuje mnie mini z i7, 16gb ram, ssd + drugi hdd.

Kupuje kompy rzadko, więc muszą być więcej niż przyzwoite. Oryginał kosztuje 3300 (z mniejszym ramem, bez ssd). W 4tys. pewno da się kupić razem z ssd i ramem. 

Zastanawiam się jakby to wyszło w Hakintoshu. Obawiam się że podobnie... albo nie wiele mniej.

Ad. 1  Ja poprostu jestem przytloczony Logiciem i jego nie makowym interfesem. Mozliwosci ma wielkie, ale zeby np. uzywac Fishmana Triple Play musze filtrowac MIDI bo ktos tak sobie pokombinowal (problem w Logicu znany od dluzszego czasu). Tak czy siak dostaje sie za male pieniadze gigabajty intrumentow i jak dla mnie fajnieszych i to od strzalu niz to co dostaje sie ze Studio One, ale SO za to nawigacyjnie o niebo lepsze i jak twierdz po farach szybsze.Ot moge zalozyc bez kombinowania 16 sladow MIDI zgromadzonych w folder z jedna instancja pluginu. Jak to zrobic w Logicu?

ad. 2 Tez wlasnie mysle o takim maluszku i sam nie wiem cyz hak czy oryginal...

PS: Ja zaczynalem od LC II, LC475 i Quadry 650 z napedem CD!

Nu ladnie!

Nie żebym miał coś przeciw, ale Apple dość ostro walczy (walczyło?) z instrukcjami budowy Hackintoshy, także cobyście sobie problemów nie narobili.
Ale wg mnie to bardzo zacna inicjatywa. Pytanie tylko czy przy cenie za podstawowego mini i5 wynoszącej 2600 PLN budowa takiego kompa jest w ogóle opłacalna.

Ja taki poradnik opublikowalem w papierze + online i jakos procesu nie bylo. Jedyny problem to fakt, ze licencja zabrania instlowania OS X na czyms co nie jest produckji Apple. Reszta przeciez jest legalna, bo programy mozemy kupic w pudelku, na penie (Mountain) czy w AppStorze (njapier SL, potem ML).

Ten post był edytowany przez SpiderWAW dnia: 20.06.2013 - 10:16

#23 Everytimeidie

• Everytimeidie
    Stary wyjadacz

Napisany 20.06.2013 - 12:04

Nu ladnie!

Na allegro jest firma która składa Hakintoshe. I normalnie je sprzedaje. Więc raczej bym był spokojny o nasze forum ;)

Ibanez RGT3120 TDB ->CAE MC - 404 -> HB Vintage Overdrive -> Mesa Boogie Mark III -> TC Flashback  -> Mesa Boogie Mark III -> HB G212 Vintage

#24 macandroll

• macandroll
    Stary wyjadacz

Napisany 20.06.2013 - 12:20

To fakt, że Hacki opłaca się robić albo te za małe pieniądze, albo te mocne za duże pieniądze. Te średnie kompy to często współczesne i oryginalne maci.

VaM a jaki jest koszt kompa z tutorialu? 

Właśnie się zastanawiam, że może to też jest opcja kupić średniej mocy komp i zbierać na mocnego.

Możliwość rozbudowy, zainstalowania systemu starszego, co bym prawdopodobnie wolał ze względu na peryferia i oprogramowanie. Mój stół ma stery do SL 32bit. Pewno czeka mnie wymiana, ale tutaj bym się nie śpieszył, bo jest to dobry sterownik midi DAW. Jako kartę mogę z niego nie korzystać, ale jako sterownik nadal bym chciał. 

No na SL chyba pójdzie mi jeszcze logic 8 i nie musiałbym od razu kupować 9- a to kolejny 1000zł.

No i czasem zdarzają się okazje na karty rme. A właśnie na tych płytach głównych jest pci czy tylko pci-e?

#25 VaM

• VaM
    Weteran

Napisany 20.06.2013 - 21:47

Co do Snow Leo to potrzebna jest jeszcze grafika, np. NV 8600GT, więc ten Asrock nie podejdzie, bo nie włożysz kontrolera FW.

Coś na SL z Allegro:

149zł – płyta główna,

http://allegro.pl/pl...3332763162.html

535zł – i5-2400

http://allegro.pl/in...3337939363.html

229zł – RAM 8GB

http://allegro.pl/pa...3286382978.html

198zł – WD Blue 500GB

http://wd.strefamare...b-sata-300.html

70zł – Nvidia 8600GT pasywna

http://allegro.pl/as...3325448746.html

159zł – Firewire Digitus

http://allegro.pl/di...3314594333.html

Do tego obudowa z zasilaczem, albo zasilacz osobno, wedle uznania.

Razem 1340zł + obudowa z zasilaczem, czyli od 140zł w górę.

Komp z tutorialu podobnie, ale bez 8600Gt i Firewire.

#26 aruspl

• aruspl
    Stary wyjadacz
  • z:Lublin/Warszawa

Napisany 26.06.2013 - 13:55

Bardzo fajny poradnik. Ładnie zrobiony i praktycznie nie ma pytań. :) Super

#27 mysticmystic

• mysticmystic
    Stary wyjadacz
  • z:majorka!

Napisany 9.08.2013 - 16:12

Dzięki za bardzo fajny poradnik. Zastanawiam się jak wygląda stabilność na dłuższą metę np. co myśli o takim Macu producent który właśnie skończył na nim nagrywać album. Interesuje mnie bardzo takie info, chciałbym sobie taki zrobić kiedyś -  szkoda że chwilowo nie mogę. ;)

www.noiz.pl - nagrywanie & miks w domowym studio. Tutoriale, porady, wtyczki VST.

#28 VaM

• VaM
    Weteran

Napisany 9.08.2013 - 21:36

Ja sobie siedzę właśnie na najnowszej rewizji mojego hacka, stabilnie i cicho. Praktycznie zero hałasu, nawet pod pełnym obciążeniem.

Skład:

Intel DQ77KB

Intel i5-3475S

Nvidia GTX 560 Asus Direct CU 1GB

Firewire 800 Digitus

Dwa SSD Kingston

WD Scorpio Black 320GB (Win)

2* 4GB DDR1600

reiser PCI-e x1 – PCI-e x1 – z dodatkowym zasilaniem 12V

reiser mini PCI-e – PCI-e x1

Zasilacz Dell 230W 19V

Zasilacz Xbox Slim 135W (dla grafiki)

Dongle USB Bluetooth.

Klawiatura bezprzewodowa Apple

Systemy: OSX 10.8.3 i Win 7 Pro

Całość full stabilna, siedzę na tym codziennie. OSX działa idealnie szybciej niż na czymkolwiek co miałem. Diablo 3 pod OSX idzie na full przy stabilnych 60FPS.

Na windowsie skoczyłem Bioshock Infinite, Resident Evil 6 i Crysis 3.

Programy do dźwięku wymiatają, ale i7 był by tu lepszy.

Pod pełnym obciążeniem unigine Heaven + core damage na watomierzu z obydwu zasilaczy pokazuje 205W, w czasie normalnego siedzenie w OSX 35-50W

Znudziły mnie normalne kompy, żadna zabawa poskładać coś pasującego do siebie, więc poskładałem swojego potworka. Jeszcze nie ma obudowy.

• mysticmystic lubi to

#29 VaM

• VaM
    Weteran

Napisany 10.08.2013 - 18:26

Zdjęcie poglądowe, na zdjęciu jeszcze druga grafika GT640 z położonym na niej 8cm wentylatorkiem. Ale niestety jej wydajność mnie nie zadowoliła, choć spokojnie wszystko pracowało z nią tyko na jednym zasilaczu, a nie jak teraz na dwóch.

0sbt.jpg

Całość przykręcona do dechy drewno wkrętami i ogółem z uwagi na lenia nie chce mi się tego obudować. Ale to w końcu zrobię :]

Początkowo miałem inną płytę (micro ATX), potem dorwałem tą na allegro za fajną kasę. Wygląda na naprawianą ale chodzi idealnie, kontroler Firewire miałem, przejściówkę kupiłem znajomemu i jej nie odebrał więc została u mnie. Ram z mojego macbooka. Dyski SSD V200+ kingston.

Zasilacze z Allegro, ogółem wygląda jak wygląda, a działa jak trzeba.

Więc jak to śmiga stabilnie to chyba nie jest problemem dokonać tego na pasujących częściach.

Ten post był edytowany przez VaM dnia: 10.08.2013 - 18:35

• macandroll lubi to

#30 macandroll

• macandroll
    Stary wyjadacz

Napisany 10.08.2013 - 19:15

No wygląda to na niezły bałagan.  :D  

Ale ważne, że działa dobrze i że jesteś zadowolony. Tym zdjęciem powalisz każdego Makowca, a fan boyów przyprawisz o zawał. 

MI się podoba, bo to niezależność od myśli konstrukcyjnej apple i pasuje tutaj jak nic trochę stare już hasło:  think different  :D

#31 _JohnDoe_

• _JohnDoe_
    Weteran

Napisany 10.08.2013 - 19:32

Piękny bajzel .. podobać mnie się :) 
... tak swojsko 

Also tagged with one or more of these keywords: zdjęcia

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników