Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nagrywanie w Linuxie

• Zaloguj się
110 odpowiedzi na ten temat

#51 nilotikus

• nilotikus
    Gaduła
  • z:Hamal & Sheratan

Napisany 16.03.2012 - 18:07

Nie namawiam nikogo do wyrzucania PA, jak działa i wszystko jest w porządku to dlaczego nie. Od początku i to pewnie z przyzwyczajenia też wszystko wrzucałem na alsa i zlewałem jakieś dodatki do obsługi i mam św. spokój.W przypadku PA to nawet sam autor tego projektu zaleca porzucenie w nowych programach pisanie na API PA.W każdym razie nie korzystam i tyle.Tylko nie wiem jak reszta distro radzi sobie w tym przypadku z zależnościami.W gentoo ładuje flagę -pulseaudio robie przebudowę i jest po sprawie, wszystko leci do kosza.W slacku tez nie problem bo w zasadzie samemu trzeba dbać o zależności ale debian i inne systemy na podbudowie debka ? nie mam pojęcia , chyba ze jest apt no-dependency....heh pewnie tak :)

ardour i takie opóźnienia, może tylko na potrzeby prezentacji ? Na poprzedniej SB A2 zanim prąd ją odp nie potraktował , miałem 2.7 ms z tym , że w ogóle nie korzystałem z opcij multichannel , jedynie duplex i to był max na ile bez dropów szło zejść.Teraz zastępczo również mam A2 i przy multichannel mam tyle jak pisałem wyżej i stabilnie, bez żadnych problemów.

#52 skygge

• skygge
    Weteran
  • z:Helvete

Napisany 16.03.2012 - 20:05

Niestety na 64 frames mam pełno xrun-ów. Na 128 ani jednego. Na Jack2 jest to samo. Przy okazji - o co chodzi z tym trybem multichannel? U mnie jest tylko do wyboru: Capture / Playback / Duplex. I faktycznie, port w Clementine zmienia się co utwór ale do tej pory nie było mi to potrzebne.

Mój AVATAR jest większy i dokopie Twojemu!

Kramer Assault 220 (Hellfire + Legend Ceramic), Peavey Vypyr 30 (Eminence Legend V12), Samick D7CE

#53 nilotikus

• nilotikus
    Gaduła

Napisany 16.03.2012 - 20:25

Sterownik dla A2 daje taką możliwość, czyli albo w trybie duplex albo multi gdzie masz 16 portów in/16 out. Nie wiem jak w innych kartach , nie przeglądałem dla A2 tak jest.Zagadką jedynie jest czy to tylko A2 z panelem ? . Tego nie wiem.Jak będzie czas to pogrzebie jeszcze w doc od kernela.

Skygge a czy masz też wrzucone kodeki z Wolfsona ?

#54 skygge

• skygge
    Weteran

Napisany 16.03.2012 - 22:33

Kodeki z Wolfsona.... nic mi to nie mówi (pogóglam).
Patchbay działa, dzięx za hinta! Poczytałem sobie jeszcze na temat optymalizacji jacka, ustawienia priorytetu w rt itp. zobaczymy co to da.

EDIT: W JACKu widoczne są tylko 2 wejścia (natomiast wyjścia są wszystkie 4). Trochę to dziwne, bo karta posiada 4 wejścia i 4 wyjścia.
Natomiast jako "Input device" mam do wyboru dwa urządzenia: "ICE1724" i "ICE1724 Secondary". Pewnie dwa wejścia są tu a dwa tam. Szkoda że nie widać ich jednocześnie.

Ten post był edytowany przez skygge dnia: 16.03.2012 - 22:44

Kramer Assault 220 (Hellfire + Legend Ceramic), Peavey Vypyr 30 (Eminence Legend V12), Samick D7CE

#55 nilotikus

• nilotikus
    Gaduła

Napisany 16.03.2012 - 23:29

Proszę :)
Priorytet mam ustawiony defaultowo , nawet nie wiem na ile to lata, tez to sprawdzę.

Teraz w sumie czytam , że one są zintegrowane , przynajmniej z tego tak wynika.Zobacz do doc kernela.kernel ---->Documentation--->Sound---->Alsa readme.maya44

Jeszcze tak sobie myślę, dla samego testu można by na slocie pci ustawić latencję na zero.Teraz są 32 ns w sumie to nic ale zawsze coś.Przetestuje to z samej ciekawości w przyszłym tyg, może zejdzie do tej 0.7 ms ;)

#56 Michmis

• Michmis
    Weteran
  • z:Poznań

Napisany 17.03.2012 - 15:49

Chłopaki, a tak z ciekawości zapytam: jakich dystrybucji używacie? Do wersji 11.10 używałem Ubuntu, później Kubuntu, ale zauważyłem, że Kubuntu bywa(ło) niestabilne. Co polecacie? W związku z tym, że nowe Gnome jest kijowe, wolę KDE :)

#57 nilotikus

• nilotikus
    Gaduła

Napisany 17.03.2012 - 16:31

Jeżeli uważasz , że konsola w linuchu nie gryzie to sprawdź slacka, archa , gentoo. Sprawdź też debiana, gdzie ubuntu i inne tego typu distra są na jego podbudowie.W sumie stabilna wersja debka jest taka sobie a prawdziwa pozytywna zabawa zaczyna się kiedy robisz upgrade pakietów do wersji testowej/niestabilnej.
Gnome 3 niestety , wpadka taka sama jak Kde przechodziło na v.4.0 .W sumie pomysł na interfejs bardzo fajny ale sporo panowie musza jeszcze popracować nad kodem :) Samo kde od wersji 4.4.x w góre naprawdę śmiga , obecnie jadę na v. 4.8.1 i poza paroma bugami , które znaczenia nie mają wydajność poleciała w góre baaardzo.
Poza tym nie widzę problemu , żeby na dowolnej dystrybucji linucha , niezależnie od tego czy "producent" daje gotowe paczki czy nie , można bez problemu kompilować kod źródłowy kde / gnome czy co tam się podoba :)

Edytka :
distro Gentoo

#58 kilgore.trout

• kilgore.trout
    Wirtuoz klawiatury
  • z:Kraków

Napisany 17.03.2012 - 18:20

Poza tym nie widzę problemu , żeby na dowolnej dystrybucji linucha , niezależnie od tego czy "producent" daje gotowe paczki czy nie , można bez problemu kompilować kod źródłowy kde / gnome czy co tam się podoba :)

Problemu nie ma, tylko po co tracić czas,który można poświęcić na granie? :) Dlatego Debian (i pochodne) z największym repozytorium jest fajny.

Jeżeli uważasz , że konsola w linuchu nie gryzie

To nie kwestia gryzienia tylko, hmmm, tego co wyżej.
no pain, no gain

#59 nilotikus

• nilotikus
    Gaduła

Napisany 17.03.2012 - 18:40

@kilgore.trout
Informację wrzuciłem w celach zapoznawczych a nie, żeby dyskutować o upodobaniach indywidualnych bo to będzie ględzenie czysto akademickie lub jak spotkanie Linux VS M$.
Podobnie jak nie zamierzam deliberować tutaj dlaczego porzuciłem debiana i podobne na rzecz innych dystrybucji bo wyniknie dokładnie taka sama sytuacja.
Niektórzy uważają, że Suse jest rewelacyjny , niech kolega Michmis też spróbuje. Może nawet Fedory.
Na koniec to chyba rzecz najważniejsza o której tutaj w ogóle nie wspomnięliśmy. Praktycznie każdą dystrybucję można zmieniać dowolnie i konfigurować w każdym aspekcie :)

#60 skygge

• skygge
    Weteran

Napisany 17.03.2012 - 18:50

Ja na desktopie w domu używam Slackware od 2001r. (od wersji 8.0). Od tego czasu praktycznie nie używam Windowsa.
W robocie na desktopie też Slackware, oprócz tego jeszcze Debiany i RedHaty (łącznie mam pod opieką ponad 200 serwerów i około 100 routerów w całej Polsce) :)
Oczywiście KDE, używam go od wersji 1.1 - obecnie na desktopach w wersji 4.8.
Fajnie być windows-free.

#61 kilgore.trout

• kilgore.trout
    Wirtuoz klawiatury

Napisany 17.03.2012 - 18:54

Niektórzy uważają, że Suse jest rewelacyjny

Bo akurat opensuse jest rewelacyjne:) Jasię przesiadłem z Ubuntu na opensuse i jestem zadowolony, tylko brakuje czasami dostępności oprogramowania. Konsolę mam w małym palcu, kompilować ze źródeł potrafię, tylko mi się nie chce.
no pain, no gain

#62 Leo

• Leo
    MacGyver
  • z:bieram na lampę

Napisany 17.03.2012 - 19:01

Ja używam Gentoo - muszę się też pobawić w nagrywanie pod nim - co może nie być proste bo przez pół roku go nie aktualizowałem go na pececie, siedząc 1200km od domu :P

Jak kupisz mi zapałki, to zrobię ci helikopter.

rig::rig() { guitar = "Cort_M200"; pickups = "Merlin_Legend"; amp = "Kustom_Dual_30RC";
fx_pre[] = { "FSH-1", "GT-2", "EHX_BMP" }; fx_loop[] = { "CE-2", "RossPhaser", "DD-12", "EQ-7" }; };

=> Zbiór projektów i stron DIY => PIGmej Jam

#63 nilotikus

• nilotikus
    Gaduła

Napisany 17.03.2012 - 19:14

@skygge dobrze wiedzieć :) Jak wróce kiedyś do administrowania to będe wiedział gdzie pracy szukać :P
Swoją drogą wyznaj mi jedno :P , zamiast M-audio 2496 wybrałeś Maję bo ma phantoma czy z innych powodów ? ;)

@Leo pfff , raptem kilka komend :)

#64 skygge

• skygge
    Weteran

Napisany 17.03.2012 - 19:18

Wybrałem Mayę bo... nie wiem. Szukałem karty która działa i nagrywa w 24 bitach/96KHz pod Linuksem. To było jedyne kryterium. Poszukałem na wiki Alsy że Maya ma support to kupiłem nie zastanawiając się więcej. Działa, więc dla mnie styka. MIDI nie używam więc mi to lotto.

#65 Leo

• Leo
    MacGyver

Napisany 17.03.2012 - 20:09

@Leo pfff , raptem kilka komend :)

Jak masz szczęście i w zależnościach nic nie pozmieniało się od tego czasu i nie używa się nic z ~arch, co nie jest prawdą w moim przypadku :P W przeciwnym razie trzeba się trochę naedytować konfiguracji portage :)
No nic, zobaczymy jak wyjdzie :D

rig::rig() { guitar = "Cort_M200"; pickups = "Merlin_Legend"; amp = "Kustom_Dual_30RC";
fx_pre[] = { "FSH-1", "GT-2", "EHX_BMP" }; fx_loop[] = { "CE-2", "RossPhaser", "DD-12", "EQ-7" }; };

#66 nilotikus

• nilotikus
    Gaduła

Napisany 17.03.2012 - 22:26

@skygge właściwie można powiedzieć, że decyzja zapadła. Wyląduje w kompie m-audio 2496 a to tylko z tego wzg że mam okazje kupić i to w dość śmiesznej cenie wzmak behringera do mic a całość wyjdzie tak, że będzie na flaszkę :).

@Leo Prawdziwi twardziele w ogóle nie korzystają z arch :P Też mam kilka takich kwiatków ale wiesz jak jest, jak nie ma ebuilda nie znaczy to, że paczka nie pójdzie.
A tak to prawie wszystkie pakiety mam w wersji unstable a nie pamiętam kiedy ostatnio miałem problem , żeby system czy program strzelił focha.

#67 skygge

• skygge
    Weteran

Napisany 17.03.2012 - 23:48

No to daj znać jak dojdzie czy działa pod Pingwinkiem. Poszukałem i cena jest porównywalna. Co ten m-audio ma fajniejszego (oprócz midi)?

Ten post był edytowany przez skygge dnia: 18.03.2012 - 00:08

#68 Michmis

• Michmis
    Weteran

Napisany 18.03.2012 - 19:42

Kurczę, przyda by się chyba cały dział o nagrywaniu i programach na linuksa, bo widzę, że tu wielu ludzi jednak wkorzystuje te systemy. Mam jedną partycję na której jest Kubuntu, poeksperymentuję z distrami, które polecacie, dzięki chłopaki ;)

#69 kilgore.trout

• kilgore.trout
    Wirtuoz klawiatury

Napisany 18.03.2012 - 22:27

Kurczę, przyda by się chyba cały dział o nagrywaniu i programach na linuksa, bo widzę, że tu wielu ludzi jednak wkorzystuje te systemy. Mam jedną partycję na której jest Kubuntu, poeksperymentuję z distrami, które polecacie, dzięki chłopaki ;)

No, to będziemy mieć cały dział dla nas pięciu:)
no pain, no gain

#70 Kwik

• Kwik
    Ostatni Diakon
  • z:Czerwińska

Napisany 19.03.2012 - 02:18

No, to będziemy mieć cały dział dla nas pięciu:)

Takich rzeczy to nawet w T-Mobile nie ma :)
Ale swoją drogą to przez ostatnie dni to właśnie Wy generujecie tutaj największy ruch, więc "tak jakby" dział jest Wasz :)
Jestem wredny i zmęczony. Jem drut kolczasty i sikam napalmem.

#71 Kazuth

• Kazuth
    Użytkownik

Napisany 19.03.2012 - 15:01

Czy pod ten temat można podpiąć kwestie samego grania pod linuksem? Z Pingwinkiem znamy się nie od dziś, jednak nie udało mi się uzyskać zadawalającego poziomu opóźnień.

Korzystam z Behringera UCG 102 podłączonego do EeePC 1000H (nie jest dość wydajny) i z Guitar Rigiem pod wine razem z wineasio osiągałem opóźnienie na poziomie 30-40ms, co było lekko zauważalne przy szybszej grze, nie pamiętam jak to było z typowo linuksowym softem, bo nie używałem ich zbyt długo.

Z racji śmierci komputera byłem pewien, że na Windowsie uda mi się uzyskać mniejszy lag (specjalnie z tego powodu rozstałem się z Archem, mam nadzieję, że nie na długo).
Guitar Rig wskazuje 12 ms, jednak z powodu dość wolnego procesora o sporej części efektów mogę zapomnieć.

Jak to jest z graniem pod linuksem? Jakie opóźnienie osiągacie, z jakiego softu korzystacie?

Ten post był edytowany przez Kazuth dnia: 19.03.2012 - 15:28

#72 Kazuth

• Kazuth
    Użytkownik

Napisany 19.03.2012 - 15:11

Ależ i owszem, chyba nie mówisz, że wineasio jest tak samo wydajne jak zwykłe asio na Windowsie?

Haha, okej, rzeczywiście za mało chyba dzisiaj spałem :D Przepraszam, poprawione.

Ten post był edytowany przez Kazuth dnia: 19.03.2012 - 15:29

#73 skygge

• skygge
    Weteran

Napisany 19.03.2012 - 17:02

Nie używam windowsowych Rigów pod Linuksem więc nie odpowiem jakie opóźnienia ma WineASIO bo też go nie używam. W JACKd mam latencję 2,67ms ale używam tego w zasadzie do nagrywania tylko i pluginów w DAWie.

PS. W dzisiejszej wersji Ardoura 3.0 beta z SVN (rewizja 11730) poprawili zgłoszony przeze mnie błąd i już się nie wywala po zapięciu soft-synth na MIDI oraz po założeniu wtyczki stereo na scieżkę mono. Czekałem niecierpliwie na tę aktualizację, teraz można świat doganiać ;)

#74 kilgore.trout

• kilgore.trout
    Wirtuoz klawiatury

Napisany 19.03.2012 - 21:19

Bez sensu jest używać Linuksa do Wine. Takie jest moje zdanie.

A tak swoją drogą - czego używacie do układania nut? Bawiłem się kiedyś z Rosegarden, ale nie przypadł mi do gustu. Jakiś takie powolny, mało wygodny, no i nie lubię Qt;)
no pain, no gain

#75 Kazuth

• Kazuth
    Użytkownik

Napisany 19.03.2012 - 23:17

No jakoś trzeba sobie radzić. ;) Póki co nikt nie wymyślił sposobu na podwójny boot i żąglowane między systemami bez konieczności zamykania ich.

Może wkrótce pobawię się rakrarrackiem i tymi innymi, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Ten post był edytowany przez Kazuth dnia: 19.03.2012 - 23:20

#76 Leo

• Leo
    MacGyver

Napisany 20.03.2012 - 20:53

Przydałby się jakiś tutorial, jak skonfigurować jajco pod niskie latencje :D
Nie, żebym się do tego zabierał... :D

#77 nilotikus

• nilotikus
    Gaduła

Napisany 20.03.2012 - 21:44

Myślałem też o tym i stwierdziłem , że nie widzę takiej potrzeby. Jest sporo tutków albo wystarczy zajrzeć na stronę wiki rt.
Tutaj można pobrać wersję kernela jaką sobie życzymy
Pobieramy odp wersję łatki rt

Chyba na tyle :).Jeżeli ktoś ma dylemat to pisać coś postaramy się uradzić :)
zdravim.

Ten post był edytowany przez nilotikus dnia: 20.03.2012 - 21:45

#78 Leo

• Leo
    MacGyver

Napisany 20.03.2012 - 22:05

Łatka RT łatką RT - podobno wystarczy poza nią włączyć CONFIG_PREEMPT_RT, ale w samej konfiguracji jajca znajdzie się chyba jeszcze trochę opcji wpływających na wydajność - i bardziej o to mi chodziło ;)

#79 kilgore.trout

• kilgore.trout
    Wirtuoz klawiatury

Napisany 20.03.2012 - 22:27

Póki co nikt nie wymyślił sposobu na podwójny boot i żąglowane między systemami bez konieczności zamykania ich.

VirtualBox? VMWare? Xen? KVM? ;)

A co do jajek, to niektóre dystrybucje oferują gotowe (w Ubuntu chyba trzeba dodać repozytoria).

Ten post był edytowany przez kilgore.trout dnia: 20.03.2012 - 22:28

no pain, no gain

#80 nilotikus

• nilotikus
    Gaduła

Napisany 20.03.2012 - 22:58

@Leo Można zmienić jeszcze Processor Type & feat. -----> Timer Frequency 1000HZ i w sumie to na tyle jeśli chodzi o sprawy z nagrywaniem.Reszta to już dostosowanie jak tam uważasz, czy lub do czego prócz nagrywania system ma służyć.Na pewno jest jeszcze jedna sprawa, która jest pomijana a nie wiem dlaczego to sprawa postawienia raid`u.Daje potężnego kopa systemowi.Jest jeszcze opcja dla totalnie nadgorliwych :) czyli z pakietu pciutils za pomocą setpci można ustawić latencję bezposrednio na slocie PCI na "0".
Osobiście tak już poza tematem powiem , ze u mnie panuje stara tendencja tzn, żeby poza kilkoma sprawami , które są wkompilowane w kernel na stałe to reszta jajka to same moduły i tyle.

@kilgore czujesz tego "blusa" jakby ten virtual miał pociągnąć procek od Kazutha ? z tego modelu co podał EePc to tam siedzi atom N270 przynajmniej tak jest na necie :)

Ten post był edytowany przez nilotikus dnia: 20.03.2012 - 23:08

#81 Kazuth

• Kazuth
    Użytkownik

Napisany 20.03.2012 - 23:51

Póki co nikt nie wymyślił sposobu na podwójny boot i żąglowane między systemami bez konieczności zamykania ich.

VirtualBox? VMWare? Xen? KVM? ;)

To nie to samo. Poza tym płyty na odpowiednich do tego chipsetach są dość drogie. ;)

Ten post był edytowany przez Kazuth dnia: 20.03.2012 - 23:52

#82 Jack_Low

• Jack_Low
    Gaduła

Napisany 21.03.2012 - 07:58

Interesuje mnie kila rzeczy, jeśli chodzi o jądro RT:

- jakie są wymierne skutki używania tegoż?? Ile mógłbym urwać z latencji?? 5 ms? 10 ms?

- jak się sprawdza jądro RT w pozamuzycznej pracy komputera? Jakieś problemy, niedogodności, a może odwrotnie - zalety?

- znacie może jakieś sposoby optymalizacji USB? (mam u siebie kartę muzyczną na USB i podejrzewam, że port USB może być tym wąskim gardłem).

#83 Leo

• Leo
    MacGyver

Napisany 21.03.2012 - 10:49

WIrtualizacja kompletnie nie nadaje się do nagrywania, ponieważ ma całkiem spory overhead i pod Windą w ogóle zapomnijcie o wirtualizacji kart PCI.
Timer HPET od dawna mam ustawiony na 1000Hz. Z setpci dobry pomysł.
A pod Gentoo jest cały overlay pro-audio, w którym wszystko jest podane jak na dłoni, włącznie ze spaczowanym jajkiem rt-sources ;)
RAID - może kiedyś, najpierw muszę zupgrade'ować jakoś tego peceta, bo to nie jest moja główna maszyna.

#84 Kazuth

• Kazuth
    Użytkownik

Napisany 21.03.2012 - 14:55

Nie wiem jak raid ma wpłynąć na jakość nagrywania, no ale trudno. :P

Wirtualizacja powinna być okej, ale z PCI passthrough, które wspiera niestety tylko garść chipsetów (na wiki Xena są wymienione 2 serwerowe i z 4 desktopowe/"normalne"),na których płyty nie są bardzo tanie, bo kosztują ok. 400 zł, więc jak dla mnie ta opcja odpada.

(przepraszam za ewentualne braki wiedzy ;))

Ten post był edytowany przez Kazuth dnia: 21.03.2012 - 14:56

#85 kilgore.trout

• kilgore.trout
    Wirtuoz klawiatury

Napisany 21.03.2012 - 16:06

WIrtualizacja kompletnie nie nadaje się do nagrywania, ponieważ ma całkiem spory overhead i pod Windą w ogóle zapomnijcie o wirtualizacji kart PCI.

Wirtualizacja do nagrywania się nie nadaje, tak samo jak wine. Ale do innych ("zwykłych") zastosowań daje radę.

jak się sprawdza jądro RT w pozamuzycznej pracy komputera? Jakieś problemy, niedogodności, a może odwrotnie - zalety?

Ja odniosłem ogólne wrażenie, że jądro RT ogólnie działa wolniej. Dodatkowo, takie jądro może gryźć się z binarnymi sterownikami. Np. zamiast sterowników nvidii z repozytorium może być konieczne ręczne instalowanie ze strony producenta.
no pain, no gain

#86 Leo

• Leo
    MacGyver

Napisany 21.03.2012 - 20:12

Bo tak w sumie ma się zachowywać. Mniejsza (i przewidywalna) latencja kosztem przepustowości :P
Ja z wirtualizacji korzystam w wielu sprawach od dawien dawna i polecam. Ale nie do nagrywania. Nawet pomimo, że można podłączyć takiego PODa studio.

Co do wirtualizacji PCI, 4 stówki za płytę to małe piwo - gdyby działała i pod windowsowymi i uniksowymi hostami.
Jak to teraz wygląda? Bo w tym temacie nie siedzę już tak mocno jak kiedyś.

A co wam powiem, to wam powiem, wkurwiłem się, bo chciałem zupgrade'ować jądro - ale gdzie, niektóre drivery nie chciały się skompilować przez zmiany. Część łatwo było poprawić, a część nie, przez to całe usunięcie BKL... i zostałem na starym jajcu na obu maszynach -_-

#87 nilotikus

• nilotikus
    Gaduła

Napisany 25.03.2012 - 23:08

Więc Panowie tak , wczoraj miałem okazję troszkę testować. Za ten poświęcony czas, (chociaż kolega niczego nie oczekiwał) zaopatrzyłem nas w kratę czeskiego piwka - Bernard..Nie rozczulając się dodam, że spożyliśmy wszystko po graniu/nagrywaniu :D , żeby nie było :)

I tak : interfejsy audio usb,m-audio , line6 , działają a latencja jest na poziomie 5 ms.
Karciochy dźwiękowe jakie udało mi się załatwić : echo mia , m-audio 2496, m-audio 192 oraz x2 maya 44.
Wszystkie w/w grają świetnie , problemów instalacyjnych zero.Co do próbek itd itp , róznice jakieś tam były czy wynikały ale to moje jakieś tam subiektywne odczucia , więc zachowam dla siebie.
Jedna informacja co do kart Maya 44.Jedna dość poważnie brumiła , druga chodziła bez zarzutu.Były to karty kolegi gdzie w obu był zjarany phantom.I tutaj myśle bardzo wazna informacja : samo użytkowanie jakie podaje instrukcja to jedno a drugie dno jest takie : w pierwszej karcie phantom się spalił a wystarczyło tylko poruszyć kablem od mic i po zawodach.W drugim przypadku , kabel od mic został na żywca wyciągniety - phantom zjarany. W ogóle wiele osób z tego co grzebałem przeklina to wejście. I tyle , takie info na przyszłość.

Sprawa jajek RT.Oczywiście , czasem jest tak , że system chodzi wręcz odwrotnie od założonego efektu i dość widoczne jest momentami , że responsywność programu jest dość mocno opóźniona.W sumie wiele razy mi się to zdarzało , dlatego zawsze najpierw instaluje/kompiluje nowe jajo rt a później dopiero instaluję reszte systemu.Oczywiście wszystkie pakiety były źrodłami. Nie wiem jak przy gotowych paczkach.Druga sprawa , czasem jedna opcja w pliku .conf kernela może powodować, że będzie opóźniona responsywność całego systemu.
Pamiętam nawet jak kiedyś, jak jeszcze same programy nie były dostosowane do tego typu spraw i np debian miał co chwilkę wysypkę nawet przy opcji Preemptible Kernel a na łacie RT to w ogóle nie ruszył.Na szczęście teraz to już przeszłość.

Wirtualizacja , Amd chipsety z seri FX 8xx , 9xx posiadają IOMMU , nie wiem jak seria 7xx. Z działaniem czy uruchomieniem problemu nie było.Szkoda , że w tej chwili nie mam tutaj nic na stanie, bo bez problemu można było , że tak ordynarnie nazwę "przportować" grafikę, karte muzyczną czy usb.W kazdym razie wszystko ładnie chodziło na Qemu.Niestety jak większość pewnie wie, Amd daje ciała ostatnio z prockami dlatego nie mam ich sprzętu.Co do Intela to powiem wprost - robią ludzi w chooya na całej lini.Chispety w wersji P67 były spaprane pod tym wzg , wsparcie jest dla wersji Q sprawdzę też z ciekawości jak się ma nowa seria chipsetów ale tu ceny będą pewnie powalające.Na pewno IOMMU kumple uruchamiali na płytach Asrocka i Gigabyte a Asus pomimo takiej możliwości to w ogóle pod linuchem nie działa pod M$ tak.Sumując , postaram się tak dla samej zabawy załatwić znowu jakiegoś sprzęta i zobaczyć jak będzie z tym nagrywaniem przy wirt. :)
Ufff to na razie na tyle , mam nadzieje , że znowu to jakaś tam garść przydatnych informacji :)
Zdravim.

Ten post był edytowany przez nilotikus dnia: 26.03.2012 - 07:58

#88 Leo

• Leo
    MacGyver

Napisany 26.03.2012 - 11:42

Hm... dobrze zrozumiałem, IOMMU pod windowsowym hostem?
Patrzę i oczom nie wierzę :D

#89 skygge

• skygge
    Weteran

Napisany 1.04.2012 - 10:10

Że jest dźwięk i do tego ładny to wiem :) jestem również ciekawy jak nagrywanie , no nic , czekam z niecierpliwością na próbki :)

No dobra, żona w pracy a ja w domu - nagrałem z ciekawości malutką próbkę. Zebrane mikrofonem z pieca. Jak zwykle nierówno, sorry :)
http://www.skygge.com/nagrania/zombieinc_maya.mp3

Edit: co do brzmienia - wiem, że marne. Nie wiem tylko dlaczego. No bo z pieca dźwięk jest bardziej "gładki", tak nie siarzy jak po nagraniu. Na poprzedniej karcie było podobnie, więc stawiam na mikrofon. Spróbuję za czas jakiś uzbierać na SM57, zobaczymy co to da.

Ten post był edytowany przez skygge dnia: 2.04.2012 - 09:55

#90 Michmis

• Michmis
    Weteran

Napisany 23.05.2012 - 18:37

Ludzie, pomocy! Ardour, nagrałem sobie kilka ścieżek, ale przy próbie eksportu wiesza się, nic się nie dzieje. :( Standardowe Kubuntu, bez jakichś cudów i modyfikacji, zintegrowana karta.

#91 senjin

• senjin
    Weteran

Napisany 23.05.2012 - 21:51

Ludzie, pomocy! Ardour, nagrałem sobie kilka ścieżek, ale przy próbie eksportu wiesza się, nic się nie dzieje. :( Standardowe Kubuntu, bez jakichś cudów i modyfikacji, zintegrowana karta.

Co się wiesza, a co się nie dzieje?

#92 skygge

• skygge
    Weteran

Napisany 23.05.2012 - 22:06

Wczoraj wyszła beta 4 wersji 3.0.
Spróbuj ją zainstalować i zobaczyć czy jest ok.
Od dłuższego czasu używam tej bety (w sensie że bety, nie konkretnie tego wydania) i chodzi całkiem stabilnie i sensownie.
LINK: http://ardour.org/node/5160

#93 Michmis

• Michmis
    Weteran

Napisany 24.05.2012 - 08:13

W okienku eksportu wciskam "eksportuj" i dzieje się nic, nie mogę zamknąć żadnego okienka, nic nie można zrobić, a plik, który się tworzy ma rozmiar 0.

Ta beta jakaś bardzo niestabilna, u mnie nie chce w ogóle utworzyć pustego projektu.

#94 senjin

• senjin
    Weteran

Napisany 24.05.2012 - 16:16

Może jack coś pisze?

#95 Michmis

• Michmis
    Weteran

Napisany 24.05.2012 - 17:41

18:40:07.989 Client activated.
18:41:04.589 XRUN callback (1).

#96 senjin

• senjin
    Weteran

Napisany 24.05.2012 - 19:56

No tak, ardour się zawiesza, w rezultacie jack ma xrun... Ok, dalej, czy dzieje się to w każdym projekcie, czy tylko w tym konkretnym?

#97 skygge

• skygge
    Weteran

Napisany 24.05.2012 - 20:08

Zainstaluj TeamViewer i daj mi na PW namiary to spróbuję pomóc jakoś.

#98 skygge

• skygge
    Weteran

Napisany 4.11.2012 - 23:57

OK, powróciłem z banicji, zaraz się rozejrzę co się tutaj działo przez ten czas.
Tymczasem popełniłem dzisiaj z nudów taki oto tutorial dotyczący MIDI w Ardour3 i wykorzystania LinuxSamplera jako wtyczki z instrumentami. Have fun!

http://www.youtube.c...h?v=mjEv6GJbKBw

#99 skygge

• skygge
    Weteran

Napisany 14.11.2012 - 22:18

Z nudów nagrałem tutorial czyli how-to na temat:

W jaki sposób skompilować w Linuksie program Ardour 3 z obsługą VST i odpalić windowsowe wtyczki VSTi - na przykładzie Addictive Drums i Broomstick Bass.

To drugi tutorial w moim któtkim życiu więc have fun! :)

http://www.youtube.c...h?v=DdbLKhNT6VI

#100 tomo34

• tomo34
    Wirtuoz klawiatury
  • z:Polska

Napisany 28.06.2015 - 10:29

Powiem tak. Codziennie używam Linuxa i jest to świetny system operacyjny w którym wiele rzeczy jest o wiele prostszych i klarowniejszych niż pod Windowsem i zasadniczo nie wyobrażam sobie zmiany systemu na razie. Polecam nową dystrybucję pt. Ubuntu Mate - robiona przez brytyjczyków.

Natomiast są pewne kwestie w związku z którymi Windows jest lepszym systemem. Jest to min. obróbka video (np. Vegas Video, AP, After Effects etc) oraz, niestety, nagrywanie audio.

Jeżeli poważnie myślimy o nagrywaniu wielościeżkowym to tutaj bezkonkurencyjny jest Windows. Co prawda Reaper bez problemu pracuje pod Linuxem uruchamiany pod Wine, ale to jest bardziej zabawa aniżeli poważniejsze robienie projektu.

Najlepiej zainstalować sobie w komputerze (desktop) dwa dyski. Na jednym zainstalować Windowsa a na drugim Linuxa i ten dysk ustawić jako default podczas uruchamiania systemu. Na Windowsa przełączać się klawiszem F12 wybierając drugi dysk z Windowsem (podczas bootowania) - to jest lepsza metoda bez instalowania bootloadra. W każdej chwili ma się pod ręką Windowsa. Nie polecam używania wirtualnych maszyn (np. virtualboxa) do nagrywania.

Ten post był edytowany przez tomo34 dnia: 28.06.2015 - 18:55

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników