Skocz do zawartości

Zdjęcie

[Vladi] zdjąłem ketchup z tortu

• Zaloguj się
22 odpowiedzi na ten temat

#1 Vladi

• Vladi
    5000+

Napisany 6.04.2021 - 21:33

...a przynajmniej tak mi się wydaje. Ma na myśli słowa Scypia na temat mojej ostatniej produkcji określającej niepasujący główny motyw :) Postanowiłem skasować numer z profilu i zrobić go w dużej mierze od nowa zastępując ketchup czymś innym (mam nadzieję, że nie musztardą) :)  Szkoda mi było roboty, która się marnowała pod warstwą ketchupu.

[plik: http://soundcloud.com/vlodi/chasing-mr-x]

https://soundcloud.c...di/chasing-mr-x

wyszedł mi jakiś dziwny gatunek. Musze popracować nad trzymaniem się założonego kierunku w trakcie klecenia :) w sumie to nigdy nie wiem co mi wyjdzie...

wszelakie komentarze mile widziane

ps

a... jakby ktoś pytał, to mimo dziwnych dźwieków nie ma tam sampli i loopów żadnych (no jest jeden :) perkusja ale pocięty i przefiltrowany nie do poznania). Większość dźwięków to własna produkcja (łącznie z hihatem, szumami etc ) - ostatnio się wkręciłem w sound design i bardzo się mnie to podoba.  

• scypio, kryho, Karloff i 5 inni lubią to
"Use the Fork, Luke..."
http://soundcloud.com/vlodi

#2 yazzgot

• yazzgot
    Weteran

Napisany 6.04.2021 - 21:53

Dobre!!!
Naprawdę, fajny elektro pejzaż.
Brzmi zawodowo, przynajmniej dla mnie.
Nie wiem jak Ty to wszystko robisz, te efekty,filtry itp.
Grzebałem w tym jakiś czas temu przez parę wieczorów i garba dostałem. Taki efekt miałem :D
Nie umiem tak, więc tym bardziej podziwiam.
  • Vladi lubi to

#3 Vladi

• Vladi
    5000+

Napisany 6.04.2021 - 21:59

Dzięki !
Na dłubanina to jest... ale miła :)
Kiedyś kręciłem i nic nie brzmiało teraz mi to dużo łatwiej przychodzi. Jak ze wszytskim - dupogodziny i potem działa się intuicyjnie. Choć jest to ocean opcji i możliwości , w którym dopiero zanużylem jedną stopę :)

E: Tobie za to fajne riffy wychodzą :)

Ten post był edytowany przez Vladi dnia: 6.04.2021 - 22:01

• yazzgot lubi to
"Use the Fork, Luke..."

#4 kryho

• kryho
    Wirtuoz klawiatury

Napisany 6.04.2021 - 22:00

klimacik jest, no i fajnie :)

• Vladi lubi to

#5 Ernesto

• Ernesto
    Najlepsza Gitara 2019 roku

Napisany 6.04.2021 - 22:10

Fajny klimat. Od razu mi przywołało się wspomienie gry Unreal sprzed 22 lat. Tam było sporo elementów tła muzycznego podobnego do tego co jest tutaj. Muzyka do gier Vladi to Twoja przyszłość ;)
  • Vladi lubi to

#6 scypio

• scypio
    Last Action Hero
  • z:Poznań

Napisany 6.04.2021 - 22:47

66522985-quality-control-approved-rubber 

No, myślę że teraz jest elegancko. Szkoda że tego starego numeru nie ma, można by porównać jak bardzo był skopany :D

• Vladi lubi to

Mam za dużo gitar a chciałbym jeszcze parę || tu gram: Pyrion FB

#7 Vladi

• Vladi
    5000+

Napisany 6.04.2021 - 23:06

Dziękuję Pany za odsłuch i komentarze!
"Use the Fork, Luke..."

#8 sever

• sever
    Wodolejca

Napisany 7.04.2021 - 07:34

Nasz forumowy Moby? Jak się robi taką muzykę- grasz fizycznie na instrumencie, czy to jakieś "gotowe" rzeczy układane w jakiś tam sposób? Ja jak wspominałem nie mam o tym pojęcia, ale mnie ciekawi, jak to się mniej więcej robi. Czy to jest ręka muzyka, czy bardziej informatyka? Podobnie się zastanawiałem kiedyś z nagraniami Delaa, z tą ostrą gitarą i fortepianami, ale chyba mi do końca nie odpowiedział.  

• Karloff and Vladi lubi to

#9 Karloff

• Karloff
    Usain Bolt

Napisany 7.04.2021 - 07:42

fju fju, swiatowe to ;)

jest fajna przestrzen i "oddech".

bardzo przyjemnie sie tego slucha - relaksuje mnie.

sever dobre pytanie zadal.

dotykasz w ogole prawdziwego klawisza, czy to wszystko z jakichs softow idzie i pluginy (zakladam, ze to drugie)?

• Vladi lubi to
Arek jestem.

#10 Televisaur

• Televisaur
    Stary wyjadacz

Napisany 7.04.2021 - 07:51

właśnie, grasz to na klawiurach czy rzucasz klocki na pianorolu w DAWie? sam jestem ciekaw, bo ja, wszystko co nie jest gitarą to głównie rysuję, choć zdarzało mi się i grac na klawiszach jakieś buczydła

• Vladi lubi to

#11 samm164

• samm164
    Weteran

Napisany 7.04.2021 - 09:31

@sever: pozwolę sobie odpowiedzieć za Vladiego, bo sam czasem się tak bawię :)

Głównie takie rzeczy dogrywa się klawiaturą MIDI. Jest to o tyle fajne, że partię możesz zagrać raz, a potem podstawiać pod to brzmienia w zależności od potrzeb. Wspomniany wyżej "piano roll" to taka wersja klawisza w DAWie (programie do nagrywania). Jeśli np. nie dysponujesz klawiaturą midi, to możesz partię "narysować" w piano rollu. Masz po lewej stronie ekranu "klawisze", tak jak normalnie w pianinie czy fortepianie, a na środku ekranu masz pola do uzupełniania.

Więc dajmy na to ustawiasz brzmienie jakiegoś Hammonda, grasz lub rysujesz partię w piano rollu, odtwarzasz i uznajesz, że jednak Hammond tu nie pasuje i lepszy byłby... nie wiem pani negocjowalnego afektu, Wurlitzer :D Wstawiasz inną wtyczkę VST, ale nagranej partii nie ruszasz. Odpalasz i nagle ta sama partia zagrana jest innym instrumentem.

Co do tych małych hałasów, szmerów itd., to jeśli dobrze zrozumiałem post Vladiego, to chyba to są nagrane dźwięki, np. gitarą, a potem mocno przeprocesowane wtyczkami, kostkami. Vladi ma kostkę H9 od Eventide'a, więc już samo to ustrojstwo potrafi Ci zrobić cuda z pojedynczymi dźwiękami.

Zatem, odpowiadając na Twoje pytania: różne są szkoły :) Można takie hałasy nagrywać bezpośrednio z klawiatury MIDI z ustawionymi odpowiednimi brzmieniami (są całe paczki sampli ze zgrzytami, stuknięciami itd.), a można po prosdtu kreatywnie tworzyć własne, czyli nagrać jeden dźwięk na gitarze i nałożyć na niego kupę efektów, które zrobią z niego szmer :)

@Vladi: już o tym gadaliśmy, ale napiszę też tu, że to pianko super różnicę zrobiło w stosunku do tego syntha. Znacznie lepiej się klei. Brawo!

• Karloff, sever, Televisaur i 1 inny lubią to

#12 Śniegu

• Śniegu
    Gaduła
  • z:Szczecin

Napisany 7.04.2021 - 10:17

Nie mój klimat, ale zrobione profesjonalnie - gratki!

• Vladi lubi to

#13 Piotr_Soton88

• Piotr_Soton88
    Wirtuoz klawiatury
  • z:Southampton

Napisany 7.04.2021 - 10:18

Fajne, lubie elektronike.
  • Vladi lubi to

#14 rockfun

• rockfun
    Wodolejca
  • z:bloku obok

Napisany 7.04.2021 - 10:19

A mnie ciekawi oprócz tego o co koledzy pytali czy byłbyś w stanie zagrać (odtworzyć) to na żywca ;)

Fajny numer.

Are You ready for a good time?

#15 Vladi

• Vladi
    5000+

Napisany 7.04.2021 - 11:52

Dzięki za komenty i słuchanie!

@Sev, Karl, Tele - nie wiem jak się taką robi :) to mój w sumie pierwszy numer z trochę bardziej rozbudowaną partią klawisza, więc mogę tylko powiedzieć, jak ja to na razie robię. Jest to połączenie obu technik; trochę gram, trochę rysuję na piano rol.

Cała inspiracja do tego utworu właściwie powstała, bo sobie grałem lewą ręką prostackie arpegio akordu amol i fdur i do tego fajnie się po białych coś stukało. Fajnie mi siedziął tamten synth (arpegio nadal w nim zostało). Także nagrałem lewę rękę samą, zapętliłem i do tego "improwizowałem". I po milionie zagrywek coś tam zaczynało grać (bardzo chciałem dograć gitarę ale pasowało jak pięść do nosa). A potem dużo, dużo zabawy w piano rol z hamornizację i rytmem. Cały czas brzmiało cienko, prostacko, kwadratowo i nienaturalnie, ale szlifowałem, próbowałem, dodawałem i przesuwałem dźwięki, aż nagle stwierdziłem, że brzmi to w miarę jakbym chciał to zagrać. Myślę, że nie ma jednej techniki. Każdy robi jak umie, oczywiście jak ktoś umie dobrze grać to siada do klawisza i łupie. Ja dopiero zaczynam uczyć trochę grać na klawiszu z kursu online i grać płynnie nie umiem (właściwie w ogóle nie umiem prawie :) ), ale skale, akordy prostsze, przewroty akordów umiem już łapać. Są fajne skróty w DAWach ułatwiające życie, np w Abletonie chwytasz akord, który fajnie brzmi, klikasz strzałkę w prawo i wstawia cały akord do rola, przerzucania oktawę góra dół to np shift ze strzałka góra dół (idealne do robienia przewrotów akordów) itd. Także z czasem idzie się w tym wyrobić :) Niedawno sklecenia dwóch dźwięków było wyzywaniem, teraz idę jak burza :) - trochę teoria z kursu piana pomaga.

A mnie ciekawi oprócz tego o co koledzy pytali czy byłbyś w stanie zagrać (odtworzyć) to na żywca ;)
Fajny numer.

No nie jest to gatunek łatwy do grania lajf, ale na pewno dałoby radę go zaaranżować. Piano jakby poćwiczył przejścia między akordami bym nawet ja pocisnął myślę (tylko bez lewej ręki :) ), ale ktoś kto umie grać spokojnie całość zagra. Bas super prosty, perka do aranżacji. Gitary nagrałem na setkę przez H9, także jak najbardziej do zagrania z zespołem. Efekty elektroniczne można z pada puszczać (tak np Lao Che gra).
Wrzucałem to niedawno, nie jest łatwo, ale ludzie grają elektronikę lajf z powodzeniem.

Ten post był edytowany przez Vladi dnia: 7.04.2021 - 12:12

• sever and Televisaur lubi to
"Use the Fork, Luke..."

#16 Televisaur

• Televisaur
    Stary wyjadacz

Napisany 7.04.2021 - 12:12

@sever: pozwolę sobie odpowiedzieć za Vladiego, bo sam czasem się tak bawię :)

Głównie takie rzeczy dogrywa się klawiaturą MIDI. Jest to o tyle fajne, że partię możesz zagrać raz, a potem podstawiać pod to brzmienia w zależności od potrzeb. Wspomniany wyżej "piano roll" to taka wersja klawisza w DAWie (programie do nagrywania). Jeśli np. nie dysponujesz klawiaturą midi, to możesz partię "narysować" w piano rollu. Masz po lewej stronie ekranu "klawisze", tak jak normalnie w pianinie czy fortepianie, a na środku ekranu masz pola do uzupełniania.

Więc dajmy na to ustawiasz brzmienie jakiegoś Hammonda, grasz lub rysujesz partię w piano rollu, odtwarzasz i uznajesz, że jednak Hammond tu nie pasuje i lepszy byłby... nie wiem pani negocjowalnego afektu, Wurlitzer :D Wstawiasz inną wtyczkę VST, ale nagranej partii nie ruszasz. Odpalasz i nagle ta sama partia zagrana jest innym instrumentem.

Co do tych małych hałasów, szmerów itd., to jeśli dobrze zrozumiałem post Vladiego, to chyba to są nagrane dźwięki, np. gitarą, a potem mocno przeprocesowane wtyczkami, kostkami. Vladi ma kostkę H9 od Eventide'a, więc już samo to ustrojstwo potrafi Ci zrobić cuda z pojedynczymi dźwiękami.

Zatem, odpowiadając na Twoje pytania: różne są szkoły :) Można takie hałasy nagrywać bezpośrednio z klawiatury MIDI z ustawionymi odpowiednimi brzmieniami (są całe paczki sampli ze zgrzytami, stuknięciami itd.), a można po prosdtu kreatywnie tworzyć własne, czyli nagrać jeden dźwięk na gitarze i nałożyć na niego kupę efektów, które zrobią z niego szmer :)

@Vladi: już o tym gadaliśmy, ale napiszę też tu, że to pianko super różnicę zrobiło w stosunku do tego syntha. Znacznie lepiej się klei. Brawo!

samm164, ja wiem jak można to zrobić, bo sam robię to od 20 z górą lat, hahaha, pytałem Vladiego jak on to robi, ale dzięki za wyczerpujący wykład, odpowiedź od Vladiego uzyskałem również, więc również dzięki

#17 rockfun

• rockfun
    Wodolejca

Napisany 7.04.2021 - 12:12

Super. Wiem, że ludzie graja taką muzę do klika (na uchu). No ciężko się coś takiego gra trzeba skupienia.

Bardziej mi chodziło (to tak trochę żartownie ;) ) czy byłbyś w stanie odegrać rożne dziwne dżwięki na gitarze (które domyślam się że stworzyłeś na gitarze). Pamiętam jak kiedyś bawiłem się różnymi ustawieniami multi trochę dżemowaliśmy i za jakiś czas nie byłem w stanie tego odtworzyć :D Wiesz odwrócone pogłosy jakieś multi echa harmonizery i koniec przewodu pokarmowego:D :P

#18 Vladi

• Vladi
    5000+

Napisany 7.04.2021 - 12:31

No nie :) wszystkiego bym nie zagrał i trzeba by było używać trigerów na perce albo mieć pada do tego (np abletona Push - zajefajna maszyna). Część dźwięków jest nie na gicie robiona tylko w DAWie wypordukowana.

Np ten szum pomiędzy partiami  z jednego uch do drugiego, np w 0:31.

Wylukałem na YT że jedną z technik produkowania szumu w Abl. jest użycia opcji dodania szumu w dileyu (na maks poziom szumu, na 0 poziom dźwięku), nagrałem to na audio - powstała sampla białego szumu przez powiedzmy 5 sekund. Potem zrobiłem automatyzację taką, że filtr (wyspowy wykres) przelatuje od samej góry spektrum do dołu, potem z prawego ucha na lewe i gotowe - efekt jakby wiatru, szum morza etc.  Zaraz po tym około 0:35, jest odwrócony ogon dźwięku gitary z obniżonym samplowaniem itd... tego lajf się nie da zrobić. Ale jakby to do pada przypisać to można grać lajf te dodatki. 

Ten post był edytowany przez Vladi dnia: 7.04.2021 - 12:32

• rockfun lubi to
"Use the Fork, Luke..."

#19 samm164

• samm164
    Weteran

Napisany 7.04.2021 - 13:25

samm164, ja wiem jak można to zrobić, bo sam robię to od 20 z górą lat, hahaha, pytałem Vladiego jak on to robi, ale dzięki za wyczerpujący wykład, odpowiedź od Vladiego uzyskałem również, więc również dzięki

Ale ja severowi odpowiadałem :D

• sever and Televisaur lubi to

#20 rockfun

• rockfun
    Wodolejca

Napisany 7.04.2021 - 13:32

Vladi czyli jak byś grał koncerty to potrzebujesz gościa do obsługi trójkąta znaczy tego co w odpowiednik momencie naciśnie odpowiedni guzik? jak coś to biere te robote :D ;)

Ten post był edytowany przez rockfun dnia: 7.04.2021 - 13:32

#21 Vladi

• Vladi
    5000+

Napisany 7.04.2021 - 13:36

jasne! cały band by się na forum ustukał :) Sammiego na wokale jeszcze.    ...tylko żeby ktoś chciał słuchać... :) 

"Use the Fork, Luke..."

#22 scypio

• scypio
    Last Action Hero
  • z:Poznań

Napisany 7.04.2021 - 13:45

to trzeba było koncert na zlocie zrobić, ostatnio tak zrobiliśmy, 4 osoby grają, jedna słucha - więc jest legitnie :D

Mam za dużo gitar a chciałbym jeszcze parę || tu gram: Pyrion FB

#23 Televisaur

• Televisaur
    Stary wyjadacz

Napisany 7.04.2021 - 15:08

Ale ja severowi odpowiadałem :D

a widzisz, no to się wykazałem analfabetyzmem, ale nic to, jakoś to przeżyjemy :lol:

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników