Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zebra bez głowy, czyli NGD z historią w tle.

• Zaloguj się
21 odpowiedzi na ten temat

#1 Myxu

• Myxu
  • z:Warszawa

Napisany 9.07.2019 - 22:04

Od jakichś 9-10 lat chciałem zrobić sobie wiosło, samemu.

Powiem wam ze spełnianie swoich marzeń to fajna sprawa :D

GtGUlsm.jpg

Temat gitary DIY kusił mnie od dawna, ale ponieważ - pomijając paczkę 112 która sobie jakiś czas temu skleiłem - miałem praktycznie zerowe doświadczenie zarówno z drewnem jak i z poważniejszymi pracami technicznymi, wszystkie pomysły zbywałem argumentem ze po pierwsze ryzyko ze się nie uda jest spore, a po drugie zwyczajnie zniechęcę się w trakcie prac i projektu nie skończę. Jakiś czas temu dostałem od Ojca pod choinkę przystawkę do narzędzi typu dremel, umożliwiającą frezowanie pod kątem 90 do obrabianego materiału, o taką:

zsPAqEQ.jpg

(Zdjęcie oprócz przystawki pokazuje moją autorską metodę prowizorycznego uzyskania równych nastaw głębokości frezowania, oraz przypomina że podczas prac należy dbać o uzupełnianie płynów)

Ponieważ okazało się że mogę dzięki temu robić prostopadłe wybrania z zadowalającą dokładnością  dalej już poszło („No i pigmej, najwyżej nie wyjdzie”)… na początek pojawiła się koncepcja, tzn. zarówno koncepcja jakie to ma być wiosło, jak i w jaki sposób będzie wyglądał proces. Proces zakładał jak najdłuższe odłożenie wydatków w czasie na wypadek fuckupu czy też spadku motywacji w trakcie prac, dlatego na początek weszlo drewno na gryf (Ovangkol), oczywiście zaraz po projekcie:

0Tstpft.jpg

yhDujiE.jpg

Dalsza część skrótu przez projekt w temacie w „Zrobiłem i chcę się pochwalić”; Głupio mi tak was spamować w dwóch tematach, ale wyszło tego tyle że mi się w spoilery nie zmieści :D Mam nadzieję że was nie znudzę, stwierdziłem że skrobnę story, bo może a nuż kogoś zainspiruję do działań

W poniższym linku możecie poczytać skrót z budowy, a teraz…

http://forum-gitara....ada-z-frezarką/

xgX4Plh.jpg

Specka

-Korpus: Mahoń

-Gryf: Ovangkol

-Podstrunnica: Zebrano

-Skala: 26” (Bo standardowe sety strun i stroje od D do A)

-21 progów (nierdzewka) (Bo pozycja pickupa gryfowego)

-BKP Painkiller bridge i Kinman P90 Hx Sweet Neck

-3.3 Kg

-Wykończenie: olej

eGmlYur.jpg

Cóż, co mogę powiedzieć, podsumowując w trzech słowach moje NGD – nie wyszła idealnie, pewne fuckupy są, ale nie jest to nic z czym by się nie dało żyć, a już na pewno nie jest to coś co by przeważyło bilans plusów i minusów poniżej zera. To co muszę powiedzieć to to, że cieszę się że udało się skończyć i że wiosło wyszło w zakładanym przedziale masowym (3.3-3.5kg), jest mega stabilne i brzmieniowo… to jest oczywiście kwestia gustu, ale jak na mój gust, to cztery litery urywa. Jest to coś pomiędzy PRSem McCarthy a Gibem Std/R, tyle tylko że przeskalowane przez wydłużoną menzurę, co sumarycznie daje fajną równowagę między mięchem a atakiem.

YQ713Ri.jpg

Musicie mi wybaczyć że nie ma tu – jeszcze – próbek, ale zbierałem się na tyle długo do ich nagrania że mnie Aciek uprzedził swoim bezgłowym NGD i stwierdziłem że część hejtu headlessowego muszę przejąć na siebie :D Postaram się coś brzdąknąć w najbliższym czasie. Ponadto oczywiście zostało mi jeszcze trochę pracy – nie mam jeszcze np. klapki od cavity oraz markerów bocznych, a przy okazji będę jeszcze chciał dodać w dolnym cut-awayu podfrezowanie jak w PRSach i może minimalnie pogłębić belly-cut, ale w tym momencie jest to moje jedyne wiosło i ciężko jest mi wziąć je na warsztat wiedząc że nie będę miał wtedy na czym grać. Jeśli chodzi o samo spojrzenie na kwestię strugania wioseł na własne potrzeby w domu to muszę powiedzieć że była to zajefajna przygoda i kusi mnie żeby zacząć następny projekt jak tylko będę miał do tego warunki; Jeśli kogoś z Was też to kusi… zachęcam, warto a i rezultat potrafi pozytywnie zaskoczyć, tak przynajmniej było w moim wypadku.

dhrzEKv.jpg

0CDhIXI.jpg

No talent, no musical ability... No musical training required...

#2 Karloff

• Karloff
    Usain Bolt
  • z:Derry, Maine

Napisany 9.07.2019 - 22:11

bruh... :)

#3 Ernesto

• Ernesto
    Wirtuoz klawiatury

Napisany 9.07.2019 - 22:17

Że jak? Zrobiłeś gitarę? :)
Gratuluję pomysłu, samozaparcia i tego, że wyszła gitara :)
Jak nabijałeś progi?

#4 sever

• sever
    Gawędziarz

Napisany 9.07.2019 - 22:26

No cóż, gitara jest brzydka w pigmej (oczywiście rzecz gustu), ale zajawka i działanie przepiękne. Pomijając dizajn, to super to wygląda. Nie mówię, że miałaby być to kalka jakichś klasycznych modeli, ale dlaczego akurat tak wybrałeś, jeśli chodzi o wygląd?   Gratulacje w każdym razie!

Oczywiście kciuk w górę z mojej strony za pikap gryfowy ;)

#5 Myxu

• Myxu

Napisany 9.07.2019 - 22:29

@Ernesto - dzięki, dokładnie tak :) Progi i korekta radiusa były jedyną czynnością wykonaną przy niej przez lutnika; Nie miałem narzędzi ani doświadczenia żeby się tego podjąć, tym bardziej że chciałem w niej koniecznie mieć stalówki.

@Sever - Headless dlatego że po pierwsze od dłuższego czasu kusiła mnie koncepcja "mniejszej" gitary, poza tym stwierdziłem że nawet jak wyjdzie kaszana, to przynajmniej będzie jakiś mały rupieć którego nie żal i przyjemnie się taszczy. Inna sprawa że główka jest kolejnym elementem problematycznym i musiałbym wymyślić jak ją zrobić w warunkach mojego "warsztatu" :D A czemu nie kopia innego headlessa? Żaden mi się nie podobał, a że z zawodu jestem projektantem no to to był dość naturalny kierunek.

#6 Raider

• Raider
    Gawędziarz
  • z:Wrocław

Napisany 9.07.2019 - 23:03

Brzydsza niż Defil Kosmos i generalnie większość gitar, które widziałem, ale jeśli zrobiłeś ją sam i gra, to szacuneczek.

"polityczna poprawność, dżuma naszych czasów"
Waldemar Łysiak

#7 jjhop

• jjhop
    Weteran

Napisany 9.07.2019 - 23:08

Straszny brzydal Ci wyszedł :) ale to trochę tak jest, że takie brzydale (gitara Sever'a przy Twojej to mainstream), podobają się najbardziej :) i tak mam z tymi dwoma. Zresztą ten headless acieka też brzydki a podoba mi się :)  respekt za podjęcie wyzwania. Ja wciąż się bujam ze stołem ogrodowym :) :) :) 

** rozsiewacz półprawd i manipulator a co gorsza korwinista! fuj! **

#8 sever

• sever
    Gawędziarz

Napisany 9.07.2019 - 23:15

@jj- a co moja gitara ma tu do rzeczy?

#9 TTU

• TTU
    Wirtuoz klawiatury
  • z:Wrocław

Napisany 9.07.2019 - 23:23

Nawet żubr (zdjęcie nr 5) zadziwiony wyszedł z kniei popatrzeć, co to takiego postawili na stojaku i jak zobaczył to uciekł :P.

A serio, to gratulacje za pomysł, zdolności i rezultat :o !

• maciurek lubi to

#10 Sol

• Sol
    Najlepsza Gitara 2018 roku
  • z:Wwa

Napisany 10.07.2019 - 00:20

Nom, czapki z głów, to jest coś. Dla mnie nie do pomyślenia, tym bardziej że dopiero niedawno wywierciłem pierwsze w życiu dziury w ścianie - a i to beznadziejnie :) Szacun.
I’m practically afraid of my amp it’s so fucking loud - Vinnie Stigma

#11 aAngel

• aAngel
    Wirtuoz klawiatury
  • z:harmonizowany

Napisany 10.07.2019 - 05:53

Cóż to za dżendery w ostatnim czasie? W watek NGD strach wchodzic! :D

Gratuluje samozaparcia i pracy wlozonej. Tez bym sobie cos kiedys wystrugal.

Ten post był edytowany przez aAngel dnia: 10.07.2019 - 05:54

REGIPS - płyta gibsonowo-kartonowa

#12 yazzgot

• yazzgot
    Stary wyjadacz

Napisany 10.07.2019 - 07:27

Dla mnie bomba!! Wizualnie kwestia gustu, ale cały projekt i samozaparcie to high level!!!
Grafulacje, jak nabiłes progi??

#13 delaa

• delaa
    Wirtuoz klawiatury
  • z:EPPL

Napisany 10.07.2019 - 08:20

Brawo ! Gratulacje że doprowadziłeś projekt do końca !

Aciek, przegrałeś... ;-)

Pozdr.

• aciek_l lubi to
"W heavy metalu nie chodzi o to żeby było poprawnie, chodzi o to żeby były eksplozje, lasery i gołe dziwki..." [kilgore.trout]
YOUTUBE: DeLaa Fargis
Other stuff:https://soundcloud.c...elaa-2/sets/one http://www.facebook.com/delaafargis

#14 aciek_l

• aciek_l
    Wirtuoz klawiatury
  • z:Poznań

Napisany 10.07.2019 - 09:08

@delaa, ano, kolejny raz byłem blisko wygranej za najładniejszą gitarę roku, więc stwierdziłem, że trzeba zmienić podejście, a i tak lipa. :(

Nie ukrywam, że fanem kształtu nie jestem. Ale to drewno, co dorwałeś, wykończone olejem jest po prostu przepiękne!

Ogromny szacunek za kawał roboty, by wygląda naprawdę porządnie!

#15 bans

• bans
    Gaduła

Napisany 10.07.2019 - 09:13

z zawodu jestem projektantem

"Szewc bez butów chodzi", bo szpetne to okrutnie, nie widzę w kształcie tego korpusu żadnego zamysłu, ot, jakbyś w czasie cięcia dopiero decydował w którą stronę pojedziesz ;)

Ale gratuluję że działa i brzmi tak jak chcesz, wygląd rzecz drugorzędna w takim przypadku.

#16 motherfunker

• motherfunker
    Stary wyjadacz

Napisany 10.07.2019 - 12:37

Ma coś w sobie ta gitara takiego, że mi się podoba, mimo iż kształt korpusu jakiś taki nijaki... :) Ale drewno piękne. Co do korpusu to mam wrażenie, że gdyby go głębiej wyciąć od góry, to wizualnie gitara dużo by zyskała.

Gratuluję i zazdroszczę, że tak umiesz.

#17 VaM

• VaM
    Weteran
  • z:Rzeszów

Napisany 10.07.2019 - 14:31

Fajne wiosło wyszło, bardzo przenośne.

#18 delaa

• delaa
    Wirtuoz klawiatury
  • z:EPPL

Napisany 10.07.2019 - 19:09

Hola hola....
Czy to po pod siodełkami to jest wydruk z drukarki z paskami blachy w miejscu śrub ?
I to za blokadą także ?

Ten post był edytowany przez delaa dnia: 10.07.2019 - 19:10

"W heavy metalu nie chodzi o to żeby było poprawnie, chodzi o to żeby były eksplozje, lasery i gołe dziwki..." [kilgore.trout]
YOUTUBE: DeLaa Fargis
Other stuff:https://soundcloud.c...elaa-2/sets/one http://www.facebook.com/delaafargis

#19 Myxu

• Myxu

Napisany 10.07.2019 - 19:55

Dzięki wszystkim za miłe słowa :) Tutaj można poczytać o tym jak wiosło powstało:
http://forum-gitara....ada-z-frezarką/

@Delaa Prawie :) Wydruk z drukarki z dziurami pod śruby do regulacji wysokości siodełek, pod spodem cieniutka warstwa folii miedzianej, a pod tym drewno topu. Prototypy 1-3 miały płytę spodnią, ale lepiej działa jak siodełka opierają się bezpośrednio o top :) Klapka na końcówki strun i jednocześnie zaślepka pręta również drukowana.

@Yazzgot, progów nie zdecydowałem się ogarniać samodzielnie, nie mam w tym w ogóle doświadczenia, narzędzia też trzeba by było kupić, a że zależało mi na tym żeby to były stalówki to zwyczajnie przestało się to opłacać ogarniać dla zrobienia jednego wiosła (zwłaszcza nie mając gwarancji że będzie grać, chociaż tap-tone nastrajało optymistycznie :) )

Spoiler

"Szewc bez butów chodzi", bo szpetne to okrutnie, nie widzę w kształcie tego korpusu żadnego zamysłu, ot, jakbyś w czasie cięcia dopiero decydował w którą stronę pojedziesz ;)

Ale gratuluję że działa i brzmi tak jak chcesz, wygląd rzecz drugorzędna w takim przypadku.

W tym przypadku było zupełnie odwrotnie - ostatnio robiłem porządki w "papierach które kiedyś się przydadzą" i porównując gitarowe maziaje z korposzkoleń sprzed 4-5 lat z analogicznymi maziajami sprzed lat dwóch i finalnym kształtem projektu widać raczej ewolucję niż rewolucję, zakończoną finalnym kształtem projektu, którego z uwagi na technikę wykonania cięzko by było mocno zmienić zachowując estetykę :)
A reszta... Ja to widzę tak - założenia projektu:
-Wiosło jak najmniejsze z zachowaniem ergonomi - check.
-Waga poniżej 3.8, najchętniej 3.3-3.5kg. - check.
-Zachowanie stosunku momentu bezwładności gryfu w stosunku do korpusu w zbliżonej wartości do "wzorców" - check.
-Ma stroić - check.
-Ma tęgo smarować smalcem - check.
-Ma byc wygodna dla mnie - check.
-Ma mi się podobać - check.
Także... nie narzekam na obuwe! :D

#20 kenziner

• kenziner
    Weteran
  • z:GD

Napisany 11.07.2019 - 11:22

O Matko Bosko szto eto?

Bez główki, żeby nie trzeba było loga dawać? :P

Koszmarek straszliwy, jednak jakość wykończenia na zdjęciach wygląda nad wyraz dobrze.

Chodzi mi o progi i ich wykończenie, łaczenia gryfu z dechą, wszelie ogrągłości, potki, przetworniki, itd.

Ciekawsze jest jak to gada.

Wrzuć jakies nagrajstwo.

#21 SSSLASH???

• SSSLASH???
    Stary wyjadacz

Napisany 12.07.2019 - 13:30

Props za robote itd,ale na miłość boską pokaż jak to gra.

#22 rockfun

• rockfun
    Dużo gada, mało gra
  • z:bloku obok

Napisany 15.07.2019 - 10:40

O gratulacje i szacun.

Are You ready for a good time?

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników