Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak ogrzać salę prób

• Zaloguj się
24 odpowiedzi na ten temat

#1 kaneedison

• kaneedison
    Użytkownik

Napisany 22.09.2018 - 19:06

Zaadoptowałem na salę prób pomieszczenie w budynku gospodarcze. Gra się tam świetnie, ale nie wiem jak to ogrzać w sezonie zimowym. Jest niby piec na drewno, ale trzeba by chodzić tam i dorzucać kilka razy dziennie, co przy mojej pracy jest wykluczone. Znajomy zasugerował grzejnik elektryczny z dmuchawą, ale w ogóle nie mam rozeznania jakie to są potencjalne koszty gdy już zacznę grzac. Ktoś ma dane porównawcze?😀 Jak Wy sobie z tym radzicie?

#2 rocken

• rocken
    Wirtuoz klawiatury
  • z:W-wa

Napisany 22.09.2018 - 19:17

To zależy jakie masz straty ciepła w pomieszczeniu (kW). A na to ma wpływ izolacyjność  ścian i okien (wsp. U) oraz rodzaj wentylacji oraz strumień powietrza wentylacyjnego.

Porównanie ceny kWh z różnych źródeł znajdziesz w internecie. Najdrożej wychodzi wytworzenie ciepła z energii elektrycznej. Ale jest też najbardziej komfortowe z wielu względów.

Sam rodzaj ogrzewania może być powietrzny, wodny (grzejnikowe, płaszczyznowe), promiennikowy.

"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis

#3 theremin

• theremin
    Gawędziarz
  • z:w: y: r: o: l:

Napisany 22.09.2018 - 19:18

.

Ten post był edytowany przez theremin dnia: 22.09.2018 - 19:24

Karol - człowiek, który podtarł się jeżem

Na gitarze grasz jak zero - kup kontroler Guitar Hero

#4 kaneedison

• kaneedison
    Użytkownik

Napisany 22.09.2018 - 19:40

Ok ze grzejnik elektryczny wychodzi najdrożej to wiem, ale też zaznaczam że chodzi mi o ogrzanie jednego pomieszczenia które zajmuje niecała połowę budynku. Pomieszczenie to ma niezła izolacje, gorzej chyba z wentylacja bo okna zabiłem płyta za którą jest warstwą wełny. 😉 Więc może w moim przypadku nie będzie to wcale droższe rozwiazanie? Drewnem ogrzewalbym cały budynek

#5 tomo34

• tomo34
    Wirtuoz klawiatury
  • z:Polska

Napisany 22.09.2018 - 20:07

.

Ten post był edytowany przez tomo34 dnia: 22.09.2018 - 21:24

#6 TTU

• TTU
    Wirtuoz klawiatury
  • z:Wrocław

Napisany 22.09.2018 - 20:29

W aktualnej i poprzedniej salce prób za ogrzewanie robi klimatyzacja. Poprzednia salka mieściła się w parterowym baraczku - kiedyś garażu lub warsztacie, zaadaptowanym na salę prób. Na salke o powierzchni około 35 m.kw. taka klima dawała spokojnie radę, przed montażem klimy był tam elektryczny grzejnik z termostatem i też problemu nie było. Opuszczając salę ustawiało się termostat na 17 stopni na podtrzymanie, a gdy przychodziło to podkręcało się temperaturę trochę i po pół godzinie temperatura była normalna - mowa o zimie z niewielkim mrozem. Niestety kompletnie nie wie wiem jaki był koszt tego ogrzewania, bo było to wliczone w czynsz.

• kaneedison lubi to

#7 rocken

• rocken
    Wirtuoz klawiatury

Napisany 22.09.2018 - 20:34

@Tomo34 - przystopuj z tymi radami.

Jeszcze ktoś faktycznie wstawi dmuchawę albo kocioł na lpg w pomieszczeniu z wentylacją w stylu "wietrzenie raz na godzinę"...

Do autora wątku. Tak jak napisałem w pierwszym poście. Punktem wyjścia jest określenie obliczeniowego zapotrzebowania na ciepło. Potem określenie typu źródła ciepła i systemu ogrzewania. Do tego jest potrzebne zebranie trochę danych. Nie są to jakieś skomplikowane rzeczy, ale chcę przestrzec przed takim internetowym doradztwem w tym zakresie. Rzeczy związane z instalacjami wewnętrznymi w budynku reguluje w Polsce Prawo Budowlane i przede wszystkim rozporządzenie o Warunkach Technicznych budynków. Zgodnie z prawem projekt powinna wykonać osoba z Uprawnieniami w tym zakresie.

Zdaje sobie sprawie jak wygląda rzeczywistość, ale polecam zasięgnąć rady jeśli nie projektanta to chociaż instalatora z doświadczeniem.

• jjhop lubi to

#8 tomo34

• tomo34
    Wirtuoz klawiatury

Napisany 22.09.2018 - 21:00

.

Ten post był edytowany przez tomo34 dnia: 22.09.2018 - 21:24

#9 rocken

• rocken
    Wirtuoz klawiatury

Napisany 22.09.2018 - 21:07

Kończę temat.

CO2 bez czujników człowiek wydycha...

#10 kaneedison

• kaneedison
    Użytkownik

Napisany 22.09.2018 - 22:49

TTU a jaki był koszt zainstalowania klimy, i jak duże rachunki za prąd z tego tytułu? Radzi to sobie przy sporym mrozie? Pomysł dość ciekawy choć jego skuteczność jest dla mnie zastanawiająca.

Rocken - Niczego nie wstawię pochopnie po radach pseudomajstrow z internetu ;) po prostu sonduję jakie metody są stosowane i jakie generują koszty

Ten post był edytowany przez kaneedison dnia: 22.09.2018 - 23:02

#11 TTU

• TTU
    Wirtuoz klawiatury
  • z:Wrocław

Napisany 22.09.2018 - 23:50

Kosztów nie znam, bo za to płacił właściciel.

KLima to było coś takiego jak z linku poniżej, nie dokładnie taka, tylko coś tego typu - panel w środku, agregat na zewnątrz i sterowanie z pilota - miało to jakieś logo, ale żadnej firmy, którą bym znał :

https://allegro.pl/k...CFYKamwodtMYLUw

W mrozy dawało radę, chociaż nie wiem czy to co mamy we Wrocławiu podczas ostatnich zim można nazwać "mrozem". Trzeba też brać poprawkę na to, że sprzęt zespołu też na swój sposób grzeje, a to byla sala na godziny i zespoły grały często przed nami i także po nas.

Przed klimą w salcę stał grzejnik bardzo podobny do tego :

https://www.google.c...nt=firefox-b-ab

i tez nie było dramatu. Dodam, że salka nie miała okien i nie miała bezpośredniego wyjścia na zewnatrz tylko przez przedsionek-korytarzyk.

#12 rocken

• rocken
    Wirtuoz klawiatury

Napisany 23.09.2018 - 07:38

Klimatyzatory nazywane popularnie typu „split” jest to  pompa ciepła powietrze-powietrze. Przez odwrócenie obiegu chłodniczego działa w funkcji grzania. Zamienia się rolą parownik ze skraplaczem.

Co do montażu i kosztów zależy wszystko od mocy, jaka jest potrzebna. Inny jest koszt klimatyzatora o mocy chłodniczej/grzewczej ok. 2,0 kW, a inny dla urządzenia 7,0 kW. Wpływ ma też rodzaj jednostki wewnętrznej. Najtańsze są ścienne droższy będzie kasetonowy lub kanałówka z orurowaniem i nawiewnikami. Sprężarka inwerterowa jest już standardem i on/off chyba nikt nie sprowadza.

Orientacyjnie możesz szacować, jeśli budynek jest zgodnie z aktualnymi warunkami technicznymi wykonany i wentylacja naturalna lub wywiewna bez odzysku ciepła (czyli napływa zewnątrz powietrze nieogrzane) ok. 60 W/m2. Czyli jak pomieszczenie ma 50 m2 to potrzebujesz urządzenia o mocy ok. 3,0 kW. Jeśli słabo izolowane to liczyć 80 W/m2, a jeśli jakieś stare z marną izolacyjnością ścian to 100 W/m2.

Jeśli miałoby pełnić funkcję klimatyzacji w okresie letnim warto by sprawdzić i zweryfikować dobór o szacowane zyski ciepła dla okresu letniego. Wówczas kluczowe jest promieniowanie od okien, a więc wielkość okien i orientacja w stosunku do kierunków świata, zyski wewnętrzne od urządzeń. Orientacyjne można liczyć 100 W/m2.

Przez takie urządzenie mamy ogrzewanie typy powietrznego. Jest to dla pomieszczeń gdzie permanentnie nie są użytkowane najlepsze rozwiązanie, ponieważ w porównaniu z ogrzewaniem wodnym system powietrzny ma małą bezwładność i można szybko podnieść temperaturę , a potem zjechać do temp. dyżurnej.

Co do kosztów i poboru energii elektrycznej. Skoro to pompa ciepła, więc kluczowa jest dla sprawności tego typu urządzeń temp. źródła dolnego i górnego. Producenci COP najczęściej podają dla temp zew. +5 st. I jest ono na poziomie dla tych urządzeń ok. 3,0 – 4,0. Czyli z 1 kW energii elektrycznej wytwarzają ok. 3-4 kW energii cieplnej. Jednak wraz ze spadkiem temp. zewnętrznej  sprawność urządzenia mocno spada. I tak przy temp. -16 st. będzie już pewnie maks. 1,7 przy słabszych urządzenia, a lepszych ok. 1,4. Czyli z pompy ciepła robi się już praktycznie klasyczny grzejnik elektryczny, który działa 1 do 1. Dlatego pompy ciepła powietrze-powietrze najlepiej sprawdzają się w okresach przejściowych w zakresie temp. do – 5st. Jeśli zima jest łagodna to jest to ekonomiczne rozwiązanie, ale jak przez miesiąc jest -20 st. to już średnio to wychodzi.

Więc tak jak napisałem wcześniej moc urządzenia dobiera się na warunki obliczeniowe zewnętrzne. W Polsce na dużej części obszaru jest to -20 st. Wrocław i okolice -18st, ale np. wybrzeże to -16st.

Natomiast koszty można oszacować wyliczając sezonowe zapotrzebowanie na podstawie archiwalnych informacji o temp. zew. w okresie grzewczym, czyli kWh.

Na pewno montaż niewielkiego klimatyzatora jest bezpieczniejsza niż gazu LPG,  tak naprawdę trzeba sprawdzić od strony elektrycznej czy instalacja jest przygotowana na daną moc. Choć przy większych systemach też trzeba uważać. W przypadku urządzeń freonowych z bezpośrednim odparowaniem przy dużych układach jest groźba wycieku czynnika chłodniczego i wyparcia tlenu. Spotkałem się z tym, że przy dużych systemach freonowych typu VRF zapominano o tym. Oczywiście to nie ma znaczenia dla pojedynczego klimatyzatora o niewielkiej mocy chłodniczej.

• maciurek lubi to

#13 kaneedison

• kaneedison
    Użytkownik

Napisany 23.09.2018 - 08:17

Jeżeli przy -5 stopni C taki klimatyzator potrafi ogrzać pomieszczenie do temperatury pokojowej, to być moze jest to rozwiązanie dla mnie. Jak wspomniałem, izolacja jest dobra, a mam możliwość dogrzania salki drewnem na wypadek większych mrozów (piec jest na miejscu). No i zima nie musi być sroga. Teraz będę musiał ustalić koszt zakupu/instalacji czegoś takiego. Może ktoś się orientuje?

#14 Vladi

• Vladi
    5000+

Napisany 23.09.2018 - 08:34

Jeden z pierwszych orionzlotow odbył się w salce na postepu w starych magazynach i była to niezła zima i kupa śniegu.
Salka była dopiero otwierana tzn nieogrzewana do naszego przyjścia.
Kolo dość szybko salkę nagrzał tym silnikiem odrzutowym.

1a56dafbf8d89a951e3512afcd915fd7.jpg

Trochę to jak nagrzewnica budowlana wygląda.

Ten post był edytowany przez Vladi dnia: 23.09.2018 - 08:34

"Use the Fork, Luke..."
http://soundcloud.com/vlodi

#15 kaneedison

• kaneedison
    Użytkownik

Napisany 23.09.2018 - 08:53

https://m.olx.pl/ofe...28-IDs2Scb.html
Chyba zakupie coś takiego lub podobnego, tylko zwrócę uwagę na parametry, o których pisałeś Rocken. Wielkie dzięki za obszerne wyjaśnienie tematu😉

#16 Piotr_Soton88

• Piotr_Soton88
    Wirtuoz klawiatury
  • z:Southampton

Napisany 23.09.2018 - 08:58

Ognisko na srodku sali?

#17 kaneedison

• kaneedison
    Użytkownik

Napisany 23.09.2018 - 09:57

Dzięki za merytoryczny głos w dyskusji

#18 Piotr_Soton88

• Piotr_Soton88
    Wirtuoz klawiatury
  • z:Southampton

Napisany 23.09.2018 - 13:21

Nie ma sprawy. Jak mialem 15 lat to gralem w pierwszej kapeli. To mialo byc reggee ze starszymi ziomami. Grudzien, ogrzewanie nie dziala, oni jeszcze drzwi na osciez otwarte mieli, bo co chwile na papierocha.

Jak zwrocilem im uwage, ze mi zimno to powiedzieli "niemozliwe, grasz muzyke milosci" ;)

Nie polecam dmuchaw wszelakich i innych elektrycznych badziew. Zezra was oplaty i wciaz bedzie zimno. Ciezka sprawa. Instrumenty tam zostawiacie?

Ja bym nie kombinowal tylko przepalal.na zmiane raz dziennie ktos inny. Najtaniej i najlepiej.

Wychowywalem sie na piecach kaflowych. Jak dobrze weglem napalicie raz na dwa dni to styknie, zeby nie ochlodzic za bardzo pomieszczenia. Przed proba porzadnie rozpalicie i miod malina.

Czyli wystarczy ze 3/4 razy w tyg rozpalicie. Jak jest was 4rech to raz w tyg wychodzi. Zlozcie sie na tone wegla i troche drewna na rozpalke. Nie wiem po ile tona z dowozka stoi. Ale na pewno najtaniej. No i nic nie inwestujecie.

Pozdr!

Ten post był edytowany przez Piotr_Soton88 dnia: 23.09.2018 - 13:28

• jjhop lubi to

#19 delaa

• delaa
    Weteran
  • z:EPPL

Napisany 23.09.2018 - 13:44

Gra się tam świetnie, ale nie wiem jak to ogrzać w sezonie zimowym.....

Ty - dzwonisz do mnie #japodajętelefon do kapeli ze zdjecia

dzwonisz pod numer - mówisz jestsalkadogrania.pl/zadarmo

słyszysz - OK - we are in

#maszciepło

pozdr.pl

29476983084_be0293a1e5_b.jpg

• Vladi, Piotr_Soton88 i tomo34 lubi to
"W heavy metalu nie chodzi o to żeby było poprawnie, chodzi o to żeby były eksplozje, lasery i gołe dziwki..." [kilgore.trout]
YOUTUBE: DeLaa Fargis
Other stuff:https://soundcloud.c...elaa-2/sets/one http://www.facebook.com/delaafargis

#20 tomo34

• tomo34
    Wirtuoz klawiatury

Napisany 23.09.2018 - 15:12

Niezłe grzejniczki  :wub:

#21 maciurek

• maciurek
    Weteran

Napisany 23.09.2018 - 16:07

Plus etylowe ogrzewanie wewnątrzustrojowe.

Ten post był edytowany przez maciurek dnia: 23.09.2018 - 16:10

Jak działa jamniczek?

#22 mario

• mario
    Świeżak

Napisany 10.10.2018 - 11:55

Witam wszystkich,

ten ostatni głos najbardziej przypadł mi do gustu.

ja dogrzewam swój garaż w którym organizuję próby piecem olejowym.

jest wydajny no i koszty są do wytrzymania.

#23 VaM

• VaM
    Weteran
  • z:Rzeszów

Napisany 12.10.2018 - 17:57

Jak jest opcja to "koza" jest fajna, jak nie to nagrzewnice elektryczne też są spoko. 

Zwłaszcza jak to próbko-najebka, to ciepło od etanolu poprawia nastroje, a nagrzewnica utrzyma przy zdrowiu. 

Jest jeszcze opcja na piecyk gazowy, taki na butlę z promiennikiem. Ale nie pozostawił bym żadnego gazu, oleju, czy jakiegoś bardziej łatwopalnego czegoś na próbowni. Bałbym się o życie ekipy.

Na mojej próbowni (jak jeszcze mi się chciało), jedną z pierwszych rzeczy było zamontowanie nowej instalacji elektrycznej z różnicówkami, w ciągu miesiąca pierwszy raz się przydało ^^

Choć zawsze chciałem piecyk "kozę" postawić w rogu pomieszczenia, taką full komunę.

#24 Intoxicated

• Intoxicated
    Stary wyjadacz
  • z:Olszewo-Borki

Napisany 17.10.2018 - 12:56

Odradzam słoneczko i inne kopciuchy gazowe, kiedyś jak jeszcze grałem próby miałem taki promiennik z butli i grzał fest, ale po 3 próbach kopciuch osadzał się na wszystkim-niestety to jest szkodliwe dla wdychajacych i sprzętu. Już lepiej kozę z wydechem na zewnątrz/w komin jeśli jest. Najlepsza będzie nagrzewnica elektryczna z nadmuchem ale koszty prądu wtedy wprost proporcjonalnie do mocy i wydatku ciepła.

Inspirujący cytat

#25 VaM

• VaM
    Weteran
  • z:Rzeszów

Napisany 17.10.2018 - 22:41

Dla mnie jeśli kiedyś znowu mnie złapie na salkę, to koza jak będzie opcja, będzie obowiązkowa. 

Ciepło, jest prawdziwy ogień, wino zagrzeje, herbatę zrobi, glana wysuszy, same plusy ^^

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników