Skocz do zawartości

Zdjęcie

Stratocaster bez brumu

• Zaloguj się
8 odpowiedzi na ten temat

#1 chmiel64

• chmiel64
    Świeżak

Napisany 1.04.2018 - 11:48

Stratocastery, jak wszyscy wiedzą, brumią na przesterach w pozycjach przełącznika 1, 3 i 5. Jest to naturalna cecha przetworników jednocewkowych (single coil). Z drugiej strony wielu gitarzystów (w tym ja) uwielbia brzmienie tych przetworników. Na szczęście pojawiło się rozwiązanie, które likwiduje brumy singli bez zmiany charakteru brzmienia. Polega ono na zamontowaniu dodatkowej cewki powietrznej (bez magnesów) tzw. "Dummy Coil" w szereg z wybranym przetwornikiem. Cewka "Dummy", po polsku "manekin" odbiera te same zakłócenia elektromagnetyczne co przetwornik, ale bez sygnału ze strun bo nie ma magnesu, i podaje w przeciwnej fazie co powoduje, że zakłócenia odejmują się. Pogmerałem po sieci i zrobiłem sobie schemat, który wykorzystuje standardowy przełącznik 5-cio pozycyjny i udało się. Stratocaster nie brumi na przesterze w żadnej pozycji. Po świętach zamieszczę schemat i opis dla zainteresowanych.

Pozdrawiam - Andrzej

• maciurek lubi to

#2 maciurek

• maciurek
    Weteran

Napisany 1.04.2018 - 12:52

Cześć. Czy brzmienie się zmieniło, czy jest takie samo?
Jak działa jamniczek?

#3 Nimfoman

• Nimfoman
    Wirtuoz klawiatury

Napisany 1.04.2018 - 13:38

Takie rozwiązanie zastosował wiele lat temu Gibson w modelu Blueshawk. Miałem. Niewiele to daje.

#4 chmiel64

• chmiel64
    Świeżak

Napisany 1.04.2018 - 18:37

Na brzmieniu clean nie słyszę żadnej różnicy w pozycjach 1 do 5 z wyłączoną cewką dummy i z włączoną. Jeżeli jest różnica to b.subtelna. Sprawdzę w czwartek na próbie na normalnie rozkręconym piecu - może  wtedy usłyszę jakąś różnicę w brzmieniu. Na barwie przesterowanej likwidację brumu oceniam (subiektywnie) na 90 - 95%.

W Gibsonie Blueshawk są chyba dwa single w rodzaju P-90  - powinno to coś dać. (nie wiem dlaczego jest inaczej).

Ja poszedłem na łatwiznę i cewkę zrobiłem ze starego singla koreańskiego z magnesami ceramicznymi, które po prostu odkleiłem (urwałem). Jest ona włączana szeregowo w pozycjach 1, 3 i 5 - z tym, że w pozycji 3-ciej odwrotnie gdyż przetwornik Middle jest RWRP (odwrotnie nawinięty, odwrotnie namagnesowany).

#5 chmiel64

• chmiel64
    Świeżak

Napisany 1.04.2018 - 20:02

Tu podaję schematy:

SchematDummyCoilDoStrata.png

Potencjometr B<->N to jest drugi MOD pozwalający dodawać płynnie do 1 i 2 poz. Neck a do 4 i 5 poz. dodawać Bridge. Wykorzystałem do tego drugi potencjometr Tone. Tak dla wyjaśnienia bo nie dotyczy to tego posta.

I poniżej rysunek montażowy:

SchematMonta%BFowy.png

• maciurek lubi to

#6 maciurek

• maciurek
    Weteran

Napisany 2.04.2018 - 07:22

W którym miejscu w komorze zainstalowałeś manekina? Trochę mało miejsca jest, jak gitara nie ma "basenu".

Nie rozumiem też zasady działania. Jak oderwiesz magnes od przetwornika ceramicznego, to zostaje samo uzwojenie cewki. Tak jakby 30 metrowy kabel w kłębek zwinąć. Nie ma pola magnetycznego. Nie kumam tego.

Ten post był edytowany przez maciurek dnia: 2.04.2018 - 08:04

Jak działa jamniczek?

#7 spawel

• spawel
    Wirtuoz klawiatury

Napisany 2.04.2018 - 09:08

Przesiedziałem wiele godzin na próbach z dummy coil i wyrzuciłem to. Działa słabo :(

#8 chmiel64

• chmiel64
    Świeżak

Napisany 2.04.2018 - 09:46

Cewkę manekina zamontowałem między przełącznikiem a potencjometrami. Jest tam mało miejsca ale po wymianie potencjometrów na mniejsze cewka wchodzi. To są sposoby takich trochę "domorosłych" konstruktorów ale przynosi efekt. Zanim to zrobiłem robiłem próby na zewnątrz gitary - specjalny kabel "Jack - cewka manekin - gniazdo na kabel do pieca" i kręciłem tą cewką w jakich pozycjach brum zanika. Docelowo chcę zrobić cewkę dummy tak jak robią to firmy takie jak "ilitch electronics" - cewka ma kształt tylnej płytki osłaniającej sprężyny tremolo i jest ukryta w tej płytce - wystarczy odkręcić starą i założyć nową (oczywiście podłączyć do układu) - jest to najbardziej bezinwazyjny sposób a jednocześnie dokładnie zestrojona z przetwornikami gitary.

Cewka bez magnesów to nie jest kłębek drutu tylko cewka tzw. powietrzna w której indukuje się ten sam brum co w przetwornikach i podany w przeciwfazie odejmuje się. Gdyby manekin miał magnesy to łapałby też sygnał strun i odejmował a nam chodzi o te 50Hz sieci energetycznej.

Spawel - może siedziałeś obok włączonego komputera podczas próby z dummy coil - bo zauważyłem, że komputer sieje niemożebnie.

Cewka manekin powinna być ułożona w tej samej płaszczyźnie co przetworniki. Manekin ma dwa końce + i - połączony w fazie podwaja brum a odwrotnie odjmuje.

Ten post był edytowany przez chmiel64 dnia: 2.04.2018 - 09:48

• maciurek lubi to

#9 maciurek

• maciurek
    Weteran

Napisany 2.04.2018 - 13:13

Dziękuję za wyjaśnienie. O tych płytkach słyszałem już kiedyś. Bardzo to interesujące co piszesz.
Jak działa jamniczek?

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników