Skocz do zawartości

Zdjęcie

Metronom a poszczególne utwory

• Zaloguj się
20 odpowiedzi na ten temat

#1 SarkonPL

• SarkonPL
    Użytkownik

Napisany 13.02.2018 - 06:54

Panowie mam pewien problem. Mam problem z metronomem.... Po prostu go nie używam. Oczywiście wszystko zostało zweryfikowane jak tylko kupiłem looper... Pytanie, w jaki magiczny sposób ustalic jakie tempo ma dany utwór? Np welcome to the jungle gnr? Muszę popracować z tym ustrojstwem.

#2 delaa

• delaa
    Weteran
  • z:EPPL

Napisany 13.02.2018 - 07:24

http://www.songbpm.com
Pozdr.

Ten post był edytowany przez delaa dnia: 13.02.2018 - 08:01

• SarkonPL lubi to
"W heavy metalu nie chodzi o to żeby było poprawnie, chodzi o to żeby były eksplozje, lasery i gołe dziwki..." [kilgore.trout]
YOUTUBE: DeLaa Fargis
Other stuff:https://soundcloud.c...elaa-2/sets/one http://www.facebook.com/delaafargis

#3 SarkonPL

• SarkonPL
    Użytkownik

Napisany 13.02.2018 - 08:23

Osz ty. Dzięki serdeczne.

#4 delaa

• delaa
    Weteran
  • z:EPPL

Napisany 13.02.2018 - 09:26

Proszę uprzejmie ;-)

Pozdr.

"W heavy metalu nie chodzi o to żeby było poprawnie, chodzi o to żeby były eksplozje, lasery i gołe dziwki..." [kilgore.trout]
YOUTUBE: DeLaa Fargis
Other stuff:https://soundcloud.c...elaa-2/sets/one http://www.facebook.com/delaafargis

#5 Sol

• Sol
    Magister kanapy, w trakcie doktoratu
  • z:Wwa

Napisany 13.02.2018 - 09:35

Mniej magiczny sposób to sobie wytupać i użyć tap tempo w metronomie.

#6 SarkonPL

• SarkonPL
    Użytkownik

Napisany 13.02.2018 - 10:07

Sol, żebym ja jeszcze miał tyle rytmu w sobie ty umieć to uchwycić. W ogóle mam potężny problem jak wyczuć rytm z takim kawałku. Nie wiem czy nie rzuciłem się na zbyt głęboką wodę.

#7 kilgore.trout

• kilgore.trout
    Wirtuoz klawiatury
  • z:Kraków

Napisany 13.02.2018 - 10:23

No cóż, trzeba ćwiczyć, jak ze wszystkim. Welcome to the jungle jest dość proste. Wsłuchaj się w kawałek. Spróbuj stukać palcem w stół. Słuchając skup się na perkusji. Słuchaj jak grają talerze, jak stopa akcentuje na "raz" i (zwykle) "trzy", werbel wybija "dwa" i "cztery".
  • SarkonPL lubi to
no pain, no gain

#8 Sol

• Sol

Napisany 13.02.2018 - 11:00

Sol, żebym ja jeszcze miał tyle rytmu w sobie ty umieć to uchwycić. W ogóle mam potężny problem jak wyczuć rytm z takim kawałku. Nie wiem czy nie rzuciłem się na zbyt głęboką wodę.

Zapisałem się na lekcje parę lat temu.  Wparowałem pewny siebie do nauczyciela, oświadczyłem że chcę uporządkować grę solową i nauczyć się improwizacji, tylko szybko bo kariera czeka.

Nauczyciel puścił podkład, kazał coś zagrać.  Potem wyłączył podkład, puścił metronom, kazał coś zagrać.  Potem kazał przestać grać, puścił metronom, kazał zaklaskać.  Potem spytał czy słyszę jak gram i czy kiedykolwiek grałem z metronomem.  Odpowiedziałem szczerze, że tak (do dupy) i nie.

Czyszczenie złogów, czyli de facto nauka równego i rytmicznego grania, zajęły mi z pół roku, z czego pierwszych parę lekcji polegało głównie na tupaniu i klaskaniu.  Dość oczyszczające doświadczenie, zwłaszcza dla kogoś kto myślał, że coś umie :)  Niestety, nie mam dobrych wiadomości - jeżeli przez to nie przebrniesz, twoja gra będzie kuleć.  Druga niezbyt dobra wiadomość - jeżeli latami grałeś bez metronomu (jak ja), przygotuj się na krew, pot i łzy, bo będziesz musiał nie tyle nauczyć się czegoś nowego, co oduczyć czegoś starego, a to drugie potrafi być trudne.

Dobra wiadomość - nauka grania rytmicznego jest możliwa (stwierdzone empirycznie) i przynosi fantastyczne rezultaty.  Inaczej patrzysz na muzykę, inaczej czujesz, a do tego zyskujesz paletę prostych środków, które potrafią świetnie wybić twoją grę.

Gilbert świetnie to pokazuje:

Na koniec parę tipów:

1. nie tylko pikaj metronomem, ale tupaj do niego nogą - i wtedy graj.  Np. pentatonikę, ćwierćnutami, ósemkami, triolami, szesnastkami - i w różnych kombinacjach;

2. w zasadzie tupaj zawsze.  Ja np. prawie wytupałem dziurę w samochodzie;

3. jak ogarniesz granie na raz, zacznij ćwiczyć granie na drugą i czwartą szesnastkę;

4. zacznij grać funk, o paanie, to dopiero jazda.

Powodzenia.

• kilgore.trout, jjhop, Slowguitar i 1 inny lubią to

#9 SarkonPL

• SarkonPL
    Użytkownik

Napisany 13.02.2018 - 11:33

Dziękuję ci Sol za tego posta. Fakt, muszę podejść do tego z głową. Niestety moja wiedza metronomowa kończy się na tym, że na piknięcie uderzyć w struny. Nie do końca ogarniam jeszcze mieszczenie między piknięciami dodatkowych dźwięków. Itp Itd.

#10 korzo

• korzo
    Wirtuoz klawiatury

Napisany 13.02.2018 - 11:54

tak odjade troche. zawsze ciekawiło mnie czy ci wielcy, których tutaj przedstawia Paul czy też inni siedzieli i walili to wszystko z metronomem godzinami itp. śmiem twierdzić, że nie :D no bo kiedy niby mieli to robić? :P

Ten post był edytowany przez korzo dnia: 13.02.2018 - 11:54

#11 Sol

• Sol

Napisany 13.02.2018 - 12:00

Nie, bo tupali nogą albo grali z bębniarzem albo liczyli albo mieli wrodzone poczucie rytmu. Gilbert sam namawia raczej do tupania niż pikania, bo to lepsze ćwiczenie na własne poczucie rytmu niż autopilot.

Co nie zmienia faktu, że metronom to przydatna rzecz.

#12 korzo

• korzo
    Wirtuoz klawiatury

Napisany 13.02.2018 - 12:06

no ja zawsze tupie sobie nogą albo kiwam głową itp. bardzo rzadko metronom. ale chyba sie przemoge i zaczne częściej korzystać bo jednak troche inaczej wtedy sie gra. trzeba sie przyzwyczajać. samo tupanie nie zawsze jest równe i precyzyjne.

#13 SarkonPL

• SarkonPL
    Użytkownik

Napisany 13.02.2018 - 12:07

Sol, obejrzałem sobie te filmiki i na jednym z nich zauważyłem co robię praktycznie cały czas jak słyszę piosenkę: nie tupię nogą równomiernie np. 4/4 po równe odległości, ale tak jakby jedne szybcie i jedne wolniej (ale w czasie), doskonały przykład: main riff Welcome to the jungle. I Pytanie czy to błąd, że tak to wystukuję. Zapewne problem tkwi w tym, że nie potrafię w tym 4/4 umieścić całego , że się tak wyrażę jednego okrążenia rifów. Zauważyłem też, że często tupam wokal..co chyba jest już w ogóle mogiłą w konteście chęci grania na gitarze...

#14 Vladi

• Vladi
    Wirtuoz klawiatury

Napisany 13.02.2018 - 12:12

Niestety z poczuciem rytmu jest tak że albo go masz albo nie masz/ nie wykształcies w dzieciństwie etc. Posiadanie poczucia rytmu nie gwarantuje od razu grania w rytmie. Trzeba to ćwiczyć. Można tez się podciągnąć trochę i rozwinąć to.
Ale jak ktoś twierdzi, że metronomem można to zbudować poczucie rytmu u kogoś, powinien zobaczyć afrykańskie dzieci, ktore w życiu nie widziały metronomu. Przy pojawieniu się jakimkolwiek bitu ruszają się tak, że biały człowiek ma ochotę spalić najbliższy sklep z metronomami. One to mają.

Ten post był edytowany przez Vladi dnia: 13.02.2018 - 12:15

"Use the Fork, Luke..."
http://soundcloud.com/vlodi

#15 kilgore.trout

• kilgore.trout
    Wirtuoz klawiatury
  • z:Kraków

Napisany 13.02.2018 - 12:19

Sol, obejrzałem sobie te filmiki i na jednym z nich zauważyłem co robię praktycznie cały czas jak słyszę piosenkę: nie tupię nogą równomiernie np. 4/4 po równe odległości, ale tak jakby jedne szybcie i jedne wolniej (ale w czasie), doskonały przykład: main riff Welcome to the jungle. I Pytanie czy to błąd, że tak to wystukuję. Zapewne problem tkwi w tym, że nie potrafię w tym 4/4 umieścić całego , że się tak wyrażę jednego okrążenia rifów. Zauważyłem też, że często tupam wokal..co chyba jest już w ogóle mogiłą w konteście chęci grania na gitarze...

Myślę że to naturalne. Dlatego trzeba ćwiczyć. Słuchać i stukać. Podstawą rytmu jest zwykle perkusja, więc to w nią powinieneś się wsłuchiwać. Słuchaj co robi perkusja. Np. w zwrotkach jest w zasadzie bum-cyk-bum-cyk, mimo że Slash z Izzym grają riff nad tym. Albo po "welbome to the jungle" zwróć uwagę na cowbell.
no pain, no gain

#16 Sol

• Sol

Napisany 13.02.2018 - 12:29

@SarkonPL - no błąd. Cały pic polega na wyczuciu pulsu piosenki, czyli tempa i najbardziej podstawowego rytmu. W rocku to zazwyczaj 4/4. To powinieneś tupać równiutko, jak bębniarz hihatem, i grać nad tym. Bywają z tym problemy, zwłaszcza jeżeli trzeba grać gęsto albo wchodzić w nietypowych miejscach. Ale spox, nie słuchaj Vladiego, da się :)

P.s. jeżeli nie wychodzi, zwolnij.

#17 SarkonPL

• SarkonPL
    Użytkownik

Napisany 13.02.2018 - 12:50

Puściłem sobie ten utwór na spokojnie i rzeczywiście słyszę tę perkusję i te bicie. Czasami ono znika albo zostaje zagęszczone ale zagadnienie rozumiem. Najtrudniej to grać do tego tempa:), w sensie by partie gitarowe wchodziły.

#18 GameBoy

• GameBoy
    Stary wyjadacz

Napisany 13.02.2018 - 15:10

Większość ludzi ma wrodzone poczucie rytmu.

Zacznijcie szybko liczyć na głos. Raz! Dwa! Trzy! Będziecie utrzymywać równe tempo, co więcej samo liczenie na głos z różnymi odstępami między każdą liczbą wydaje się być nienaturalne.

Oczywiście wykorzystanie tego w graniu to już inna sprawa, na którą trzeba poświęcić trochę czasu. :P

#19 Vladi

• Vladi
    Wirtuoz klawiatury

Napisany 13.02.2018 - 17:00

większość, jedni minimalne inni kosmiczne. Najlepiej widać po tańcu, jednym muzyka nie przeszkadza przy tańcu inni sami z siebie tańczą w rytmie nie na ćwierćnutach, robią triole, synkopy etc... trzymając z łatwością rytm.  

Oczywiście trzeba ćwiczyć i jestem daleki od zniechęcania nikogo. Stwierdzam tylko, że akurat w tym obszarze predyspozycje są i mają niemałe znaczenie. 

"Use the Fork, Luke..."
http://soundcloud.com/vlodi

#20 Slowguitar

• Slowguitar
    Gaduła

Napisany 13.02.2018 - 17:25

Fajny moment jest kiedy zagrasz czy zaklaskasz tak, że nie będzie słychać klika. Wtedy jest w punkt :)

• SarkonPL lubi to

#21 rocken

• rocken
    Weteran
  • z:W-wa

Napisany 13.02.2018 - 17:41

Granie do klika można w znacznym stopniu "wytrenować". Ale żeby była z tego muzyka, która będzie bujać (swingować, goove'a) to jeszcze daleko. I wcale nie musi być matematycznie zgodna z metronomem.

Na początek dobrze nauczyć się zagrać akordami w tajmie kilka ogniskowych piosenek i przy okazji wyrwać kilka dziewczyn. W święta zagrać kolędę, aby rodzina mogła pośpiewać, a i "sto lat" u cioci na imieninach dobrze zrobi, bo to metrum nieparzyste. Bez sensu zaczynać od łamania palców na solówkach Kirka Hammetta z tabulatur itp. w oderwaniu od "muzyki". W rozumieniu, że ma wywoływać interakcję międzyludzką.

Ten post był edytowany przez rocken dnia: 13.02.2018 - 17:47

• jjhop lubi to
"Moja muzyka jest niemodna, wiec nigdy z mody nie wyjdzie" - Mark Knopfler
"Zarówno w życiu, jak i muzyce chodzi przede wszystkim o styl" - Miles Davis

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników