Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Głuchy Fender Strat

• Zaloguj się
107 odpowiedzi na ten temat

#101 emanuel66

• emanuel66
    Gaduła

Napisany 27.02.2018 - 12:45

maciurek, ale serio z tą blaszką?

Nigdy nie słyszałem o czymś takim, a brzmi to ciekawie :) 

#102 Segoy

• Segoy
    Wirtuoz klawiatury
  • z:3city

Napisany 27.02.2018 - 13:00

Hola hola...

Spokojnie z blaszkami....

Takie patenty stosuje się tylko wtedy gdy nie można obniżyć akcji strun, bo się na siodełkach kończy zakres regulacji, a nad 12-tym progiem cały czas 2 mm albo 3.

To nie żaden patent do stosowania w każdym stracie!

Jak jest gitara dobrze spasowana to nie trzeba żadnych blaszek! wręcz przeciwnie - każde ciało obce na łączeniu gryfu z korpusem jest niewskazane z uwagi na potencjalną ingerencję w przenoszenie drgań.

@emi - radzę Ci nie kombinować za wiele, tylko dobrze wiosło ustawić (albo dać ustawić) i po prostu grać!

a w kwestii blaszek i sraszek - materiał edukacjyjny: https://www.youtube....strat tilt shim

#103 emanuel66

• emanuel66
    Gaduła

Napisany 27.02.2018 - 13:06

Nie nie ja nie mam zamiaru nic kombinować ;) gitara jak przyszła w piątek, tak z każdym dniem kombinując ustawieniami jestem coraz bardziej zadowolony także kombinacje nie wchodzą w grę :) 

Po prostu zawsze jestem ciekaw jakichś nowinek. 

co do ustawienia, własnie zastanawiam się czy nie odwiedzić kiedyś lutnika.... 

#104 Charvee

• Charvee
    Gaduła

Napisany 27.02.2018 - 13:07

Brzmienie strata to również jego umiejętne ustawienie. Strat ma brzęczeć i już. Można ustawić wyżej, ale trzeba mieć wtedy łapę SRV. Warto podłożyć między gryf a kieszeń, pod śruby bliżej korpusu cienką blaszkę lub kawałek cienkiego forniru. Strat zrobi się bardziej grywalny. Więcej stratocasterowego brzmienia się wyciśnie z gitary. Wyższe modele mają regulacje tiltu gryfu, a te blaszki są zamiennikiem tego patentu.

Microtilt tudzież blaszki i inne ustrojstwa w kieszeni gryfu są po to, aby przy niemożności ustawienia niższej akcji strun niż na to pozwala most (wysokość siodełek + uniesienie mostu na wkrętach) móc podnieść szyjkę od strony korpusu. I z założenia tylko temu to służyć miało. I o ile kawałek forniru lub plastiku (w Ibanezach z czymś takim się spotkałem i to wcale nie była jakaś radosna twórczość ludowa użytkownika, tylko fabryczny "mod") moim zdaniem degradująco wpłynie na sound (wytłumi drgania przenoszone z szyjki na korpus) o tyle kawałek metalu może je jeśli nie wzmocnić, to być może wzbogacić o np. dodatkowe składowe. Miałem kiedyś starego Ibka Roadstara (gdzieś tak z pierwszej połowy lat 80-tych) ze stałym mostem (nota bene bardzo dobrym - mosiężnym) i po maksymalnym opuszczeniu siodełek nadal struny były za wysoko nad podstrunnicą. Umieściłem w kieszeni zwykłą metalową płytkę montażową - taką samą jak ta za pomocą których montuje się większość gryfów do korpusów w Stratach czy Tele. I gitarka oprócz tego, że można było ustawić bardzo komfortową akcję strun, dostała moim zdaniem dość fajnych składowych do soundu - więcej klarowności w każdym rejestrze i mam wrażenie, że też nieco sustain się zwiększył.

EDIT: no i powyższe potwierdza ;)

Ten post był edytowany przez Charvee dnia: 27.02.2018 - 13:08

#105 dirtystrat

• dirtystrat
    Stary wyjadacz
  • z:ZST

Napisany 27.02.2018 - 14:25

Nie polecam wsadzania plastiku w siodło gryfu!
Pisałem o tym wcześniej - gitara nie wybrzmiewa.

Zaprzyjaźniony lutnik wkleił mi kawałek drewna, przy okazji osadzając ciaśniej gryf, i efekt był wyśmienity.

Ustaw sobie gitarę i ćwicz. Brzmienie przyjdzie samo.

Sutenerstwo, kontrabanda, rock and roll

#106 maciurek

• maciurek
    Weteran

Napisany 27.02.2018 - 14:40

Chcecie powiedzieć, że Fender wstawia micro tilt, bo nie potrafi właściwie spasować gryfu z korpusem???:-) To jest dodatkowa regulacja dla bardziej wybrednych/wymagających klientów.
Jak działa jamniczek?

#107 Charvee

• Charvee
    Gaduła

Napisany 27.02.2018 - 14:57

Wiesz, są tacy, co mają lekkiego pierdolca na punkcie opcji vintage/historic i każdy patent z "dawnych lat" jest z punktu widzenia kupującego godzien uznania i kupna a dla producenta dodatkowym nabiciem kabzy. Poza tym, nie wszystkie Fendery mają microtilt, Powiedziałbym wręcz, że większość go nie ma :)

Odpowiadając na Twoje pytanie: potrafi. Tylko po co, skoro na "resentymentach" można zarobić? Natomiast te patenty nie wpływają dodatnio na brzmienie - wręcz przeciwnie. Zgodzę się z Tobą jednak, że to stratowe brzęczenie na progach ma swoich fanów i w pewnych sytuacjach może być pożądane. 

#108 maciurek

• maciurek
    Weteran

Napisany 27.02.2018 - 15:16

Brzdęk, brzdęk, brzdęk...;-)

• emanuel66 lubi to
Jak działa jamniczek?

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników