Skocz do zawartościZdjęcie

Ustawienia najlepszej wydajności dla interfejsów Focusrite Scarlett drugiej generacji.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1 odpowiedzi

#1 tomo34

  • tomo34
    dresiarz
  • Postów: 5246
  • Dołączył: 24.02.2014

Napisany 17.09.2017 - 22:59

Chciałem w tym poście zamieścić ustawienia jakie znalazłem i przetestowałem w ciągu ostatnich kilku miesięcy korzystania z interfejsu Focusrite Scarlett 2i4 2gen. Niektóre z tych ustawień zostały mi zasugerowane przez członków ekipy Focusrite w korespondencji mailowej.

1. BIOS

- wyłączamy: c-states
- wyłączamy: speedstep
- wyłączamy: low power modes
- wyłączamy: remote wake up
- wyłączamy: OS reassignment of IRQs for plug-and-play devices
- pozostawiamy włączone: Hyperthreading, Turbo Boost, Hardware Prefetcher, Adjacent Cache Line Prefetch.

2. Firmware.

Niektóre interfejsy Scarlett 2i4 2gen po wyjęciu z pudełka wymagają aktualizacji firmware’u. Focusrite nie udostępnia go już na stronie a jedynie w niektórych przypadkach przesyła go mailowo zainteresowanym.
Plik po pobraniu proszę na wszelki wypadek sprawdzić np. w TotalVirus: http://chomikuj.pl/s...srite/Dokumenty

3. Sterowniki.

Korzystamy zawsze z najnowszych sterowników producenta udostępnionych na stronie internetowej lub w zakładce na koncie użytkownika.

4. Ustawienia Windows

4.1 USB

Po zainstalowaniu sterowników i ewentualnym uaktualnieniu firmware’u należy odpowiednio przygotować porty USB w Windows. W managerze urządzeń rozwijamy gałąź Kontrolery Uniwersalnej Magistrali Szeregowej i we właściwościach każdego koncentratora odznaczamy opcję „zezwalaj na wyłączenie tego urządzenia w celu oszczędzania energii”.

Następnym krokiem jest sprawdzenie czy Scarlett jest podpięty bezpośrednio do „Root Hub”.
Przykładowe prawidłowe połączenie wygląda w następujący sposób:

goodhub.PNG

Nieprawidłowe:

badhub.PNG

Dotyczy to niektórych płyt z procesorami Intel i3/5/7. Aby temu zapobiec najlepiej zaopatrzyć się w kartę USB 2.0/3.0 podpinaną bezpośrednio do slotu PCIe i do niej podłączyć Scarlett’a, wyłączając opcję oszczędzania energii wspomnianą wyżej. Jeśli nie posiadamy dodatkowej karty USB to należy zadbać aby na jednym koncentratorze USB znajdował się tylko interfejs audio. W managerze urządzeń włączamy widok „Urządzenia Według Połączeń” i sprawdzamy czy wraz z interfejsem nie pracuje np. mysz, klawiatura lub inne urządzenie podpięte do USB.

Należy używać wyłącznie oryginalnego kabla USB dostarczanego z interfejsem lub dobrej jakości zamiennika wyposażonego w filtr ferrytowy.

4.2 Optymalizacja systemu

- w opcjach zasilania zaznaczamy opcję najlepsza wydajność i we właściwościach ustawiamy najniższe i najwyższe użycie procesora na 100%
- wyłączamy uśpienie systemu, wyłączamy wstrzymanie pracy dysków po upływie określonego czasu itp.
- zaznaczamy opcję „Usługi działające w tle” we właściwościach wydajności systemu
- wyłączamy firewalla, programy antywirusowe i inne mogące spowolnić pracę systemu
- wyłączamy indeksowanie plików
- wyłączamy automatyczne aktualizacje
- we właściwościach audio systemu Windows klikamy w Scarlett i w zaawansowanych odznaczamy opcję „przejmowanie kontroli nad urządzeniem przez inne aplikacje”

Należy także koniecznie sprawdzić, czy ustawiona częstotliwość próbkowania w Scarlecie zgadza się dokładnie z tą ustawioną we właściwościach audio Windows. Musi to być ta sama wartość np. 48kHz 24bit.

5. LatencyMon
Włączamy odtwarzanie muzyki i uruchamiamy program LatencyMon: http://www.resplendence.com/latencymon

Jeżeli program raportuje zbyt dużą latencję DPC należy zainteresować się tematem wyeliminowania problemów. W sieci znajdują się wyczerpujące informacje na ten temat i nie będę tutaj o tym pisał.

W moim przypadku po zastosowaniu powyższych ustawień udało mi się uzyskać wydajność Scarletta pozwalającą na pracę bez trzasków, klicków, zrywania audio etc na buforze 16 sampli, częstotliwości próbkowania 48KHz przy jednoczesnym nagrywaniu 8 ścieżek z załączoną na każdej z nich wtyczką Overloud TH3 z dowolnym presetem fabrycznym. Komputer to i5 2400.

Jeżeli mając taki sam procesor jesteś w stanie uzyskać taką samą lub lepszą wydajność to nie musisz sobie zawracać głowy tym co tutaj opisane :)

#2 kilgore.trout

  • kilgore.trout
    Smalec alfa
  • Postów: 6500
  • Dołączył: 06.02.2012

Napisany 18.09.2017 - 06:50

Warto jednak zaznaczyć ze tego wszystkiego można próbować na komputerze przeznaczonym do audio. Jeżeli używamy komputera do wszystkiego, a szczególnie jeżeli tym komputerem jest laptop to podane ustawienia mogą pogorszyć jego prace - zwłaszcza ustawienia oszczędzania energii.

Z wyłączeniem AV/firewalla tez bym uważał.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
no pain, no gain