Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wymiana lampy w wzmacniaczu

• Zaloguj się
14 odpowiedzi na ten temat

#1 cannibal

• cannibal
    Świeżak

Napisany 25.07.2017 - 18:19

Witam,

mam wzmacniacz Bugera 6260 i dzisiaj kiedy go odpaliłem okazało się, że 4 lampa mocy (6L6GC) nie świeci się. Moje pytanie: czy wymienić tylko tę jedną (dokupię taką samą), czy trzeba cały komplet dokupić; a jeżeli 2 opcja to jakie lampy polecacie i czy po takiej wymianie trzeba ustawiać na nowo bias (bo we wzmaku jest przełącznik 6L6 i EL34)? 

#2 Thomas von'Zig

• Thomas von'Zig
    Gaduła

Napisany 27.07.2017 - 18:21

Jeśli w technologi INFINIUM to podobno wystarczy tylko uszkodzoną lampę wymienić.

https://www.youtube....h?v=P8GxgtLSadw

Gram nie dlatego, że umiem - gram bo lubię !!!

#3 cannibal

• cannibal
    Świeżak

Napisany 29.07.2017 - 14:01

Niestety to nie infinium, wiem już, że muszę wymienić cały komplet i ustawić bias. Wie ktoś może, czy kupię gdzieś w Polsce coś takiego:
https://www.google.p...1RHgzeJ0tapjAM:

?

#4 sebjus

• sebjus
    Najlepsza Gitara 2016 roku
  • z:Warszawa

Napisany 29.07.2017 - 23:50

tutaj:
https://amptone.pl/c...ki-do-lamp.html

#5 Piotr_M

• Piotr_M
    Gaduła
  • z:Mazowsze

Napisany 4.01.2018 - 10:18

Witam serdecznie,

nie chciałem zakładać nowego tematu i odświeżam ten. Jakiś czas temu zakupiłem combo lampowe Laney L5T i jakoś dopiero wczoraj natchnęło mnie, aby zerknąć jakie lampy siedzą w tym wzmacniaczu.

Zbyt dużej wiedzy na temat elektroniki nie mam, ale układ z tego co wyczytałem na anglojęzycznych forach wygląda następująco. Na przedwzmacniaczu siedzą 3 lampy ECC86 (12ax7):

- V1 -  na czystym kanale działa tylko jedna trioda, na kanale Crunch załączana jest druga trioda i ona odpowiada za przester

- V2 - sygnał zawsze leci przez obydwie triody

- V3 - na jakimś angielskim forum pisał gość, iż rozmawiał z serwisem Laneya i uzyskał informację, że sygnał leci tylko przez jedną triodę, która wysterowuje końcówkę mocy, a druga trioda jest poza układem (nie wiem, czy w ogóle jest nieużywana czy też pełni jakąś inną funkcję :/ )

- V4 - Końcówka mocy - pojedyncza lampa EL84.

Piec kupiłem od gościa, który grał na nim głównie Jazz i wspominał, że coś kombinował z lampami, ale sam nie pamiętał co dokładnie wymieniał i na jakie lampy.

Oryginalnie na przedwzmacniaczu siedzą 3 lampy TAD ECC83 HighGrade, co do końcówki nie wiem.

U mnie była lampa JJ ECC83S na V1, a na V2 i V3 oryginalne lampy TAD ECC83 HighGrade, a na końcówce jest TUNG-SOL 6BQ5 (EL84) Made in Russia - raczej nie stockowa lampa.

Z ciekawości zamieniłem V1 i V3 miejscami i różnica jest dość znaczna. Barwa może trochę straciła na cieple i głębi, ale kanał Crunch nabrał fajnej zadziorności, za to zmalała ogólna głośność pieca :/

W związku z powyższym naszła mnie ochota na wymianę lamp. Co byście polecili zważywszy, że może lubię pograć czasem bluesa lub jakieś lekkie klimaty, ale w głębi duszy siedzi mi ostrzejsze granie ? Zaznaczę, że nie chcę bawić się w jakieś bardzo drogie lampy. Myślałem np. o wymianie wszystkich lamp na Electro Harmonix, czy uważacie że to dobry pomysł, czy polecili byście jakiś inny zestaw lub mix różnych ECC83 z racji że każda z nich pełni inną funkcję ?

#6 Thereminator

• Thereminator
    Wirtuoz klawiatury
  • z:w: y: r: o: l:

Napisany 4.01.2018 - 20:43

Na przedwzmacniaczu siedzą 3 lampy ECC86 (12ax7)

ECC86 to nie 12AX7 tylko 6GM8 :P

Karol - człowiek, który podtarł się jeżem

#7 dirtystrat

• dirtystrat
    Gaduła
  • z:ZST

Napisany 4.01.2018 - 21:03

Po mojemu, nie ma co za dużo kombinować. Wstaw komplet EH i będziesz zadowolony. Wątpię, czy ktokolwiek doradzi Ci coś sensownego, bo TAKIE żonglowanie lampami między pozycjami w poszukiwaniu konkretnego brzmienia, w konkretnym wzmacniaczu to bardzo indywidualna sprawa, a dla niektórych wręcz lampowe voodoo :)

Sutenerstwo, kontrabanda, rock and roll

#8 szonaj

• szonaj
    Gaduła
  • z:Pszczyna

Napisany 4.01.2018 - 21:22

Na preampie możesz kombinować, wymieniać po jednej, nic się nie stanie . Na końcówce mocy sprawa już wygląda trochę inaczej . 

U mnie w Riverce też na preampie prawie każda lampa jest inna, dobierana przez p.Karzełka pod kątem tego za co odpowiada, aby jak najlepiej spełniała swoje zadanie . 
Przy czym wzmak nie dość ze gra świetnie, to szumy i brumy są ogarniczone do minimum . Ale żeby to miało sens to najlepiej żeby zrobił to fachowiec, ew. przy twojej obecności . 

#9 Piotr_M

• Piotr_M
    Gaduła

Napisany 5.01.2018 - 07:51

Bardzo dziękuję za sugestie. Przepraszam za literówkę oczywiście tak jak już poprawnie pisałem dalej chodzi o ECC83 :)

Poszperałem trochę w necie i znalazłem takie info na temat tej ECC83S od JJ. Ta wersja z literką S jest rzekomo idealnie zbalansowana, charakteryzuje się bardzo niskimi szumami i mikrofonowaniem, daje głęboki dół i ciepłą górę, ale ma nieco niższą moc wyjściową niż typowe ECC83. Może ta nieco niższa moc wyjściowa sprawia, że gdy jest w pozycji V1 kanał Crunch jest jakby nieco delikatniejszy, a w pozycji V3 nieco przycisza końcówkę ?

Osobiście też byłem sceptykiem w kwestii słyszalności różnic pomiędzy lampami tego samego typu ale od różnych producentów i jestem nieco zaskoczony. Nie mam jakiegoś ponadprzeciętnego słuchu, a różnica jest słyszalna. Pomyślałem, że może ta JJ jest już po prostu mocno wysłużona, ale może właśnie ten "lower output" jest przyczyną.

Co do lamp na końcówce mocy to jestem w tej komfortowej sytuacji, że to kombo 5 watowe grające w klasie A mające na końcówce pojedynczą lampę EL84, więc mogę szaleć z wymienianiem  ;)

Obecnie zastanawiam się nad zakupem EL84 od EH lub ENGL, obydwie są w miarę tanio w GuitarCenter gdzie się z reguły zaopatruję. Ewentualnie mam jakieś 30 km od siebie gościa który ma spore zapasy Telamów, aczkolwiek czy one rzeczywiście NOS to grom je wie.

#10 dirtystrat

• dirtystrat
    Gaduła
  • z:ZST

Napisany 6.01.2018 - 10:38

Wg schematu dwie lampy mają ten sam part number, choć są oznaczone jako: "Valve STD" oraz "Valve Selected". Trzecia lampa preampu ma inny part number i jest oznaczona "Valve Hi-Grade". Niestety, nie mogę się dopatrzeć, która jest która - numery w BOM są inne niż na rysunku.

Sutenerstwo, kontrabanda, rock and roll

#11 rollingstone

• rollingstone
    Weteran

Napisany 6.01.2018 - 12:03

Lampy elektronowe pl. Masz tam do wyboru multum lamp.

#12 Piotr_M

• Piotr_M
    Gaduła

Napisany 8.01.2018 - 07:49

Sklepy za lampami z nam poza tym wymienionym duży wybór maja w amptone.pl. Bardziej chodziło mi o sugestię jakie lampy mogłyby go trochę podkręcić.

Co do lampy hi-grade mam oryginalną instrukcję i taka powinna siedzieć w pozycji V1, w V2 i V3 może być zwykła, ale podobno producent się nie bawił i w większości egzemplarzy oryginalnie montowane były wszystkie 3 Hi-Grade. Stą pewnie u mnie 2 sztuki TAD Hi-Grade i jedna podmieniona na JJ.

#13 Thereminator

• Thereminator
    Wirtuoz klawiatury
  • z:w: y: r: o: l:

Napisany 8.01.2018 - 12:22

Największy problem z lampami jest taki, że skoro da się je wymieniać, wielu  grajków zamiast doskonalić swoją technikę gry, czyta w internecie bajki z mchu i paproci, i  na potęgę żongluje lampami, niepotrzebnie wydając przy tym mnóstwo kasy. 

• Dog and Jenot lubi to
Karol - człowiek, który podtarł się jeżem

#14 Piotr_M

• Piotr_M
    Gaduła

Napisany 8.01.2018 - 14:12

Na razie nie będę kombinował. Przesunąłem JJ na pozycję V2, a TAD Hi-Grade siedzi w pozycji V1 oraz V3 i tak jest optymalnie. Przede wszystkim fajnie, że kanał Crunch dostał kopa po podmienieniu tego JJ na TAD w pozycji V1. Nie będę się na razie zastanawiał i niepotrzebnie wydawał pieniędzy.

#15 schep

• schep
    Świeżak

Napisany 13.01.2018 - 11:28

Największy problem z lampami jest taki, że skoro da się je wymieniać, wielu  grajków zamiast doskonalić swoją technikę gry, czyta w internecie bajki z mchu i paproci, i  na potęgę żongluje lampami, niepotrzebnie wydając przy tym mnóstwo kasy.

Poprawa techniki gry to godziny ćwiczenia dziennie.
Komu się chce i kto ma na to czas lepiej www.internet i mamy nowe lampy
nowe brzmienie, nowe możliwości.

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników