Skocz do zawartości

Zdjęcie
Video

Jak wyklepać sobie OCD Fulltone za 5 dyszek?

• Zaloguj się
32 odpowiedzi na ten temat

#1 IrekB

• IrekB
    Weteran

Napisany 5.05.2016 - 12:26

Chciałem sprawdzić, czy za 5 dyszek można sobie sprawić ciekawy efekcik gitarowy. Na tapetę wrzuciłem OCD Fulltone, którego cena sklepowa zaczyna się od ponad 7 stówek, a jest często klonowany, dostępne są schematy i layouty płytek drukowanych. Prześledziłem sieć www i ceny w sklepach, podumałem nad znalezieniem praktycznego ale taniego pomysłu na obudowę i ruszyłem na zakupy. Po skompletowaniu części włączyłem kamerkę w telefonie i efekt zabawy wrzuciłem na YT.

Z ciekawostek, przy wykonaniu kosteczki kluczowe zadanie spełnił Playboy, :P
Całkowity koszt efekciku nie przekroczył 50 zł, w tym wszystkie części, obudowa, gałki, rzepy itp.

p.s. Muszę wymienić w nim jeszcze potencjometr z 2M na 1M oraz sprawdzić jak chodzi na zalecanym w schemacie scalaczku TL082, bo takiego nie miałem i wrzuciłem TL072. Może TL082 ma większy współczynnik wzmocnienia? Zrobiona kostka jest nieco mniej drapieżna niż wcześniej wykonany klon. Mam też kilka różnych diod germanowych – może sprawdzę czy ich podmiana zmienia brzmienie. Podobnie z tranzystorami, które zastąpiłem wersją SMD – bo tylko takie miałem pod ręką. W każdym razie efekcik ruszył od pierwszego odpalenia.

• Dog, stary66, rockfun i 5 inni lubią to

"Ze wszystkich dóbr rzadkich rozum jest dobrem najsprawiedliwiej podzielonym, bowiem nikt nigdy nie uskarża się na brak rozumu" - M. Montaigne

"Wszystko, co zgadza się z naszymi życzeniami, jest prawdą. Wszystko inne doprowadza nas do wściekłości." - Andre Maurois

#2 sebjus

• sebjus
    Najlepsza Gitara 2016 roku
  • z:Warszawa

Napisany 5.05.2016 - 12:42

Efekt jak efekt, ale koszulka trafiona w sam środek 10tki!!! DIY

• IrekB lubi to

#3 krystianwie

• krystianwie
    Gaduła
  • z:Gniezno

Napisany 5.05.2016 - 13:00

Dobra robota :) Jeżeli chodzi o scalaki to TL072 jest niskoszumnym odpowiednikiem TL082. To główna różnica między nimi.

• ngregory97 and IrekB lubi to

#4 hrabi0

• hrabi0
    Wirtuoz klawiatury
  • z:3miasto

Napisany 5.05.2016 - 13:02

Teraz wyjdź na scenę z całym pedalboardem wypełnionym pudełkami po dropsach, ciastkach i herbacie :P
  • IrekB lubi to

#5 IrekB

• IrekB
    Weteran

Napisany 5.05.2016 - 13:18

Teraz wyjdź na scenę z całym pedalboardem wypełnionym pudełkami po dropsach, ciastkach i herbacie :P

Nie takie rzeczy robią z przeróżnych puszek, pudełek i kartoników :P

CigarBoxGuitar1.jpg

e80bc1_7d2e432ec58d43258e21e323c9b0e636.

"Ze wszystkich dóbr rzadkich rozum jest dobrem najsprawiedliwiej podzielonym, bowiem nikt nigdy nie uskarża się na brak rozumu" - M. Montaigne

"Wszystko, co zgadza się z naszymi życzeniami, jest prawdą. Wszystko inne doprowadza nas do wściekłości." - Andre Maurois

#6 acoto

• acoto
    Weteran
  • z:apyziały mongoł

Napisany 5.05.2016 - 13:36

działać, działa ale na ucho to OCD mało przypomina :(

https://www.reverbna...com/acoto/songs
http://www.facebook.com/acoto.music
SPRZEDAM/ZAMIENIĘ :Vantage Avanger310(SDinvader), Ibanez Roadstar RG200

#7 IrekB

• IrekB
    Weteran

Napisany 5.05.2016 - 13:53

acoto, dźwięk nagrywany telefonem a wzmak stoi schowany głęboko pod biurkiem, zatem trudno mówić o jakimkolwiek brzmieniu :wacko:

Jak wrócę z zagranicznych wojaży, to postaram się coś poplumkać w normalniejszych warunkach.

Przy okazji porównam go z wcześniej zrobionym klonem OCD, którego standardowo używam na co dzień i którym jestem zachwycony.

Pozdrówka!

p.s. - Zresztą czego można oczekiwać po przesterku w puszce po landrynkach?!

Wiadomo, że blacha obudowy MUSI mieć wpływ na brzmienie. :D

Ten post był edytowany przez IrekB dnia: 5.05.2016 - 13:55

• jjhop lubi to

#8 maciurek

• maciurek
    Weteran

Napisany 5.05.2016 - 13:59

Dobra robota. Powinieneś jeszcze zainwestować w taką listewkę ze strzałką jak Pan Adam Słodowy i rządzisz w sieci. Jesteś nawet do niego trochę podobny.;-)

Jeżeli natomiast weźmiemy pod uwagę, jakie trzeba ponieść koszty uzyskania takiego poziomu know-how jak Twój, to ten efekt kosztuje o wiele więcej niż 50pln niestety.

Ten post był edytowany przez maciurek dnia: 5.05.2016 - 14:00

• jjhop and IrekB lubi to
Jak działa jamniczek?

#9 IrekB

• IrekB
    Weteran

Napisany 5.05.2016 - 14:04

Brzuch mnie rozbolał ze śmiechu! :D

Dobrze, wystrugam sobie strzałeczkę, hi hi.

#10 stary66

• stary66
    Stary wyjadacz
  • z:Szczecin

Napisany 5.05.2016 - 20:36

W epoce krótkich spodenek wydziergałem sobie taką bezpieczną strzelbę wg patentu A. Słodowego. Najtrudniej było ze spustem i gumą od wecków.

• IrekB lubi to

#11 fabber

• fabber
    Wirtuoz klawiatury
  • z:Sieradz

Napisany 5.05.2016 - 21:21

Kurde, z pół dzieciństwa marzyłem o takiej strzałce :D

• IrekB lubi to

#12 IrekB

• IrekB
    Weteran

Napisany 11.05.2016 - 20:20

Otworzyłem dzisiaj moje pudełko landrynek i pobrzdąkałem sobie na nim zmieniając co pewien czas scalaczek z TL072 na TL082 i na JRC4580. Szczerze mówiąc żadnej różnicy w brzmieniu nie stwierdziłem.

Porównałem również z wcześniej zrobionym klonem. Różnią się między sobą jakością poszczególnych elementów. W starszym klonie są metalizowane rezystory i kondensatory foliowe oraz lepsze gniazda JACK, w nowszym zwykłe rezystory węglowe, kondensatory ceramiczne i najtańsze gniazda JACK. Różnic w brzmieniu również trudno się doszukać. Oba grają tak jak należy, czyli całkiem miodnie. W żadnym nic nie brumi i nie szumi.

Widać słuch już nie ten. :P

Może w weekend wrzucę jakieś próbki porównawcze.

#13 sebjus

• sebjus

Napisany 11.05.2016 - 21:02

Nie wiem czy nie jestem w błędzie ale w sumie różnicy w odniesieniu do brzmienia pomiędzy  072, 082 a 4580 nie będzie, to kwestia "szumności" 4580 jest pozbawiony szumów, dlatego nie słyszysz różnicy w brzmieniu. Rozkręć wzmak na jednym i drugim, ponoć wtedy ma być odczuwalna różnica, zwłaszcza w stracie, a 082 ma niższy pobór mocy. 

Myślę, że kwestia gniazd tanich/drogich, ma się w zasadzie tylko do materiałów z których zostały wykonane, oraz żywotności.

Odkąd zacząłem bawić się w DIY stwierdzam, że gotowy efekt, nówka sztuka, w cenie ok. 200zł nie może być trwały. Owszem brzmieć może dobrze, ale jak długo, nie wiem.

#14 gitarnik

• gitarnik
    Gaduła

Napisany 12.05.2016 - 14:28

Odkąd zacząłem bawić się w DIY stwierdzam, że gotowy efekt, nówka sztuka, w cenie ok. 200zł nie może być trwały. Owszem brzmieć może dobrze, ale jak długo, nie wiem.

rozwiń swoją myśl.

Squier Vintage Strat 70`s

Sx Bass Vintage Model 

Salobrenna Acoustic 

#15 sebjus

• sebjus

Napisany 12.05.2016 - 14:58

Chodzi mi ogólnie o to, że jakaś tam firma, owszem, kupuje hurtowo obudowy, przełączniki, gniazda i tak dalej, przez co ceny ma niższe niż taki sebjus.

Taki sebjus natomiast też nie kupuje jakoś tam specjalnie drogo, zakładam że różnica w kosztach za same części pomiędzy sebjusem a firmą, może być rzędu ok 30%. 

Zasadnicze różnice natomiast powstają podczas budowy efektu. Sebjus robi sobie je sam w wolnym czasie, a firma zatrudnia małe rączki do składania, którym musi zapłacić, miska ryżu też kosztuje. Później jeszcze cała "biurowa" droga produktu, oraz transport, zanim trafi w naszą gejdeskę.

No wziąć taki stroik z tematu "stroik" za tam chyba 80zł nówka sztuka w sklepie. Kurczaki, no sam dobry footswich i dwa gniazda to 20zł, gdzie reszta? O zysku dla fabryki, dystrybucji i masturb... :)  nie wspomnę.

Sam zobacz jak Irek musiał się naćwiczyć żeby samodzielnie poskładać OCD za 50zł.

Może i jestem w błędzie, ale takie właśnie myśli mi przychodzą do głowy. 

Ten post był edytowany przez sebjus dnia: 12.05.2016 - 15:01

#16 Nobody89

• Nobody89
    Stary wyjadacz
  • z:Władek

Napisany 12.05.2016 - 18:42

No i tu masz rozwiązanie problemu- kupujesz jako detalista z doliczonym vatem, marżą, kilka sztuk. Firma kupuje w tysiącach-milionach sztuk, podpisuje umowy na podzespoły części, przez co może liczyć na kilkudziesięcio procentowe rabaty Ty kupujesz przełącznik dpdt za 10 zł ze sklepu, który nałożył marżę, sklep ma z hurtowni, która miała swoją marżę, a hurtownia od dystrybutora, który też miał swoją marżę, w zasadzie ten dpdt, kosztuje pewnie w produkcji z 1,50zł, więc jeśli jako producent, bierzesz prosto z fabryki, to pewnie wychodzi 2zł/sztuka przy tych tysiącach sztuk. Jeśli chodzi o rączki do składania, to wyobraź sobie te komputerowo sterowane roboty układające części i lutujące, zajmuje to kilka sekund, potem jakaś zwinna rączka pakuje to do obudowy, przykręca 5 śrubek, zakłada gałki na potencjometry, zajmuje to często mniej niż minutę. Następnie kolejne ręce wrzucają wszystko do kartonika z instrukcją (to też mogą roboty wykonywać) także, dziennie produkujesz kilka tysięcy sztuk, pewnie taki tuner kosztuje w produkcji 35-40 zł, reszta to marża firmy i całej siatki dystrybucyjnej zanim trafi w Twoje ręce. 

A te firmy no-name nie potrzebują reklamy, nawet strony internetowej z katalogiem, wystarczy, że wypuszczą coś w takiej cenie jak ten tuner za 80zł. I tak się to sprzeda i tak. Mało jest początkujących, raczkujących fanów metalliki ?? xD

Ten post był edytowany przez Nobody89 dnia: 12.05.2016 - 18:45

• sebjus lubi to

#17 gitarnik

• gitarnik
    Gaduła

Napisany 12.05.2016 - 18:49

Z tymi cenami za czesci to mozesz spokojnie podwoic kwote. Zobacz z drugiej strony, ocd kupisz za 800 900 zl, natomiast jestes w stanie go poskladac z super czesciami, pewnie duzo lepszymi za max 150 zl. Nie licze roboczogodzin, ale mysle ze max 100 zl. Tak wiec masz 600 700 zl w kieszeni.

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka
  • sebjus lubi to

Squier Vintage Strat 70`s

Sx Bass Vintage Model 

Salobrenna Acoustic 

#18 sebjus

• sebjus

Napisany 12.05.2016 - 19:08

OK. Cieszę się że byłem w błędzie.

#19 Segoy

• Segoy
    Wirtuoz klawiatury
  • z:3city

Napisany 13.05.2016 - 10:50

Świetna robota Irek :)

#20 IrekB

• IrekB
    Weteran

Napisany 13.05.2016 - 12:54

Dzięki, dzięki Segoy! Może i całkiem niezła ale raczej nikomu nieprzydatna.

Ideą nakręcenia filmiku było pokazanie, że niektóre około gitarowe tematy można sobie wykonać samemu i przy tym nie zubożyć portfela.

Po czasie wydaje mi się, że takie filmiki byłyby super ale dla mojego pokolenia 30 lat temu (wiem, że internetu nie było :P).

Wtedy zaczynaliśmy grać na tym co było do zdobycia - szału nie było. Ocet i musztarda na niewiele się zdawały.

Podłączaliśmy zatem nasze elektryczne Defile (czasem Jolany) do wszelakiego sprzętu audio jaki stał w domu lub "u wujka".

Przestery lutowaliśmy w pudełkach od mydelniczek i nie marudziliśmy, że coś wali piachem tylko podniecaliśmy się, że się fajnie sprzęga, brumi, piszczy, charczy i ogólnie słychać "SAMO ZUO"! :P

Dzisiaj właściwie wszystko jest na wyciągnięcie ręki, kasę da mama - nie ma wyboru, jak mam się jakoś uczyć to musi.

Jasne, że trochę generalizuję. Właściwie to zazdroszczę, że jest tak fajnie. :)

Nie oznacza to, że już nic nie nakręcę. Internet jest niemalże nieskończony pojemnościowo, zatem jeden mniej czy więcej filmik nikomu krzywdy nie czyni.

Oczywiście cuda jakie wyczyniasz z gitarami śledzę z wielką przyjemnością.

#21 stary66

• stary66
    Stary wyjadacz
  • z:Szczecin

Napisany 13.05.2016 - 15:56

To mój pierwszy efekt, w pierwszej postaci w jakiej długo bytował.

Rok 1987. Przester, a jak się później okazało, był to przepalacz przodów na scenie ;)

Królowały gniazda DIN, 3- lub 5-pinowe. O gniazdach Jack nie marzyłem nawet.

dopalacz-przepalacz-przedostatnie-wciele

Ten sam efekt, ale w bardziej profesjonalnej obudowie (jakaś część obudowy starego powiększalnika/projektora foto) i reakcja Pana Akustyka. Biedny Pan Akustyk musiał wyjść z wieży, z mikserem i przyjść na scenę, aby sprawdzić co mu tak brumi i wypluwa głośniki z przodów. ;)

Jarocin, duża scena 1987 r.

przepalacz-jarocin-08-08-87.jpg

Ten post był edytowany przez stary66 dnia: 13.05.2016 - 15:57

• IrekB lubi to

#22 IrekB

• IrekB
    Weteran

Napisany 13.05.2016 - 19:57

Aż się łezka w oku kręci. Rzeczywiście zapomniałem, że w naszym Eltronie 100 (jednym na cały zespół - w tym dwie gitary, bas i wokal :)) były tylko wejścia na gniazdach DIN.

Obudowy zmajstrowałeś nieziemskie! Komu tam są potrzebne gałki na potencjometrach jak się ma taką zębatkę! :P

Ścieżki na płytce malowane przed wytrawianiem mamusinym lakierem do paznokci?

Pan akustyk wygląda jakby pierwszy raz w życiu UFO zobaczył.

#23 Mayo

• Mayo
    Weteran
  • z:okolice Olsztyna

Napisany 13.05.2016 - 20:09

Chciałem sprawdzić, czy za 5 dyszek można sobie sprawić ciekawy efekcik gitarowy. Na tapetę wrzuciłem OCD Fulltone, którego cena sklepowa zaczyna się od ponad 7 stówek, a jest często klonowany, dostępne są schematy i layouty płytek drukowanych. Prześledziłem sieć www i ceny w sklepach, podumałem nad znalezieniem praktycznego ale taniego pomysłu na obudowę i ruszyłem na zakupy. Po skompletowaniu części włączyłem kamerkę w telefonie i efekt zabawy wrzuciłem na YT.

Z ciekawostek, przy wykonaniu kosteczki kluczowe zadanie spełnił Playboy, :P
Całkowity koszt efekciku nie przekroczył 50 zł, w tym wszystkie części, obudowa, gałki, rzepy itp.

p.s. Muszę wymienić w nim jeszcze potencjometr z 2M na 1M oraz sprawdzić jak chodzi na zalecanym w schemacie scalaczku TL082, bo takiego nie miałem i wrzuciłem TL072. Może TL082 ma większy współczynnik wzmocnienia? Zrobiona kostka jest nieco mniej drapieżna niż wcześniej wykonany klon. Mam też kilka różnych diod germanowych – może sprawdzę czy ich podmiana zmienia brzmienie. Podobnie z tranzystorami, które zastąpiłem wersją SMD – bo tylko takie miałem pod ręką. W każdym razie efekcik ruszył od pierwszego odpalenia.

Łapa w górę ;)

• IrekB lubi to

#24 IrekB

• IrekB
    Weteran

Napisany 15.05.2016 - 20:43

acoto - chichrał się, że mój dropsowaty klon OCD nie brzmi jak OCD, to go ograłem, a że ograłem jak potrafiłem to sorki.  :wacko:  Proszę się nie krzywić! :angry:

:rolleyes:

• sebjus lubi to

#25 sebjus

• sebjus

Napisany 15.05.2016 - 20:54

Pięknie. Drops daje radę! Mam wrażenie że jakoś tak kosmetycznie bardzo drops jest bardziej "szklisty", ale to może być tylko wrażenie, bo faktycznie grają praktycznie tak samo.

• IrekB lubi to

#26 IrekB

• IrekB
    Weteran

Napisany 15.05.2016 - 20:58

Ma inną diodę germanową - to może mieć znaczenie. Z drugiej strony, głuchy jestem i gałkami pewnie mógłbym coś bardziej wyrównać.

Pal to licho! Ważne, że całkiem dobrze buczy!

#27 acoto

• acoto
    Weteran
  • z:apyziały mongoł

Napisany 16.05.2016 - 08:36

acoto - chichrał się, że mój dropsowaty klon OCD nie brzmi jak OCD,

łoj tam, od razu chichrał . Mnie to nadal nie brzmi tak jak ocd-owy sound który utrwalił mi się we łbie w czasach kiedy go używałem.

Ale... nigdy nie grałem na wiośle na "C" i piecu na "C". Nigdy też nie nagrałem się kamerką.

Nie kwestionuję możliwości wykonania czegoś taniej i używania w podobny sposób jak tego droższego. W końcu poruszam się pojazdem za drobne 50K a mój przeciwnik z kortu takim 10-cio krotnie droższym. Obydwaj się nie spóźniamy i właściwie większych różnic nie widzę poza tym ,że on ma lepsze branie. Ja to sobie rekompensuję spuszczając mu regularnie wpierdol.

https://www.reverbna...com/acoto/songs
http://www.facebook.com/acoto.music
SPRZEDAM/ZAMIENIĘ :Vantage Avanger310(SDinvader), Ibanez Roadstar RG200

#28 IrekB

• IrekB
    Weteran

Napisany 16.05.2016 - 09:02

oO! Grasz w tenisa?

Kocham kort, tylko mi ostatnio stawy się buntują. :(

Nic to, jak się kiedyś spotkamy i marnie nam pójdzie jam session to chętnie dostanę od ciebie wp.....l na korcie! :P

#29 rockfun

• rockfun
    Dużo gada, mało gra
  • z:bloku obok

Napisany 16.05.2016 - 09:15

Szczerze to oba brzmią jak marshall mg nagrany kalkulatorem :P Ale gratulacje, masz smykałkę. Kurde mam taką jedną fajną puszkę trzymam w niej szpargały...

16d2720fc76826c47f849f8ed2b2d6b8.jpg

Jak bym umiał to bym se zrobił :(  A tak to z męskich rzeczy mogę se skosić trawę albo umyć auto :D

• IrekB lubi to

Are You ready for a good time?

#30 IrekB

• IrekB
    Weteran

Napisany 16.05.2016 - 10:08

:D

Kalkulatorem jeszcze nie nagrywałem ... ale niegłupi pomysł! :P

W tych warunkach nawet efekty od strymona nie dałyby rady. :unsure:

Jejku, jaką śliczną masz puszeczkę! Ile za nią chcesz?

#31 rockfun

• rockfun
    Dużo gada, mało gra
  • z:bloku obok

Napisany 16.05.2016 - 10:56

Trzymam w niej dowody rejestracyjne  ;) Ale wiesz obawiam się, że przesyłanie tego było by ekonomicznie nieuzasadnione :D

Takie śmierdzidło chyba 30zł kosztuje w rossmanie, nawet fajne. Puszka gratis ;)

Are You ready for a good time?

#32 Segoy

• Segoy
    Wirtuoz klawiatury
  • z:3city

Napisany 21.05.2018 - 15:40

IrekB - believe me or not, ale te landrynki cały czas są w LIDLu :)

oto moja konstrukcja, na płytce z efekty DIY (kupiłem samą płytkę bo robienia płytek jeszcze nie opanowałem).

IMG_20180521_161115.jpg?raw=1

IMG_20180521_161133.jpg?raw=1

Na drugim pstryczku zrobiłem sobie przełączanie pomiędzy wersją z diodą lub bez diody - różnica jest dość symboliczna (ale troszkę jest).

Dziwnie natomiast działa mi Tone - niezbyt wiele się zmienia przy kręceniu (za wyjątkiem skrajnych pozycji) i generalnie efekt jest bardzo jasny. Wydaje mi się za jasny.

Muszę jeszcze raz posprawdzać czy gdzieś nie popieprzyłem wartości rezystorów albo coś takiego...

• IrekB lubi to

#33 IrekB

• IrekB
    Weteran

Napisany 21.05.2018 - 15:44

Wariat!  :lol: :lol: :lol:

• Segoy lubi to

Also tagged with one or more of these keywords: video

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników