Skocz do zawartości* * * * -

Czat z Markiem Radulim

3-ciego lutego o godzinie 20-stej

redakcjaWitamy Szanownego gościa :)
Marek RaduliWitam serdecznie i zapraszam.
michal6007Panie Marku, pozdrowienia z Lublina tak na wstępie :)
TTUPanie Marku, dlaczego po raz pierwszy sięgnął Pan po gitare?
Marek RaduliPonieważ chciałem odpocząć od perkusji, na której grałem, a gitara wydawała mi się ciekawym instrumentem.
DreammakerJaka była Pana pierwsza gitara?
Marek RaduliMoją pierwszą zawodową gitarą było zwykłe polskie pudło ze strunami nylonowymi. Potem dopiero trafiłem na gitarę Muzima, a potem już poszło.
KwikPanie Marku, mam pytanie odnośnie piosenki "Para goni parę" zespołu Banda i Wanda. Co było inspiracją do głównego riffu? :D
Marek RaduliJak się później okazało, Eddie Van Halen.
KwikNo właśnie :) Rozumiem, że inspiracja nieświadoma? :)
Marek RaduliNieświadoma :)
redakcjaCzujesz się bardziej gitarzystą czy perkusistą?
Marek RaduliNajbardziej chciałbym być dobrym muzykiem, bez względu na instrument. Ale obecnie jestem gitarzystą.
TTUW jakim wieku zaczął Pan grać na gitarze? A w jakim Pan już wiedział, że będzie to Pana zawód?
Marek RaduliZacząłem grać na gitarze w wieku 17 lat, a w wieku 21 lat stało się to moim zawodem.
DreammakerCzy miał Pan jakieś chwile zwątpienia, myśląc "gitara jednak nie jest dla mnie"? :)
Marek RaduliCodziennie mam takie chwile, gdyż uważam, że gitara jest jednym z najtrudniejszych instrumentów do nauki.
bb_king_tuneNie było problemów z pogodzeniem tego ze zwykłą nauką w szkole średniej?
Marek RaduliZawsze są problemy z pogodzeniem tych dwóch dziedzin. Dlatego trzeba zrezygnować praktycznie ze wszystkiego, żeby osiągnąć odpowiedni rezultat. Im więcej pracy we wczesnym wieku, tym szybciej osiągnięty skutek.
bb_king_tuneChciałbym się jeszcze zapytać o kilka wskazówek dotyczących wypracowywania sobie swobody w poruszaniu się w różnych stylistykach muzycznych. Pan doszedł do perfekcji odnajdując równowagę pomiędzy graniem stricte rockowym i jazzowym.
Marek RaduliDo perfekcji nie doszedłem, ale nad tym pracuję :) Szukam własnej frazy i sposobu wyrażania myśli na instrumencie w taki sposób, aby pasowało do wielu stylistyk. Gitarzystą godnym polecenia w tej dziedzinie, moim zdaniem, jest Steve Lukather i Michael Landau - oprócz wielu innych.
michal6007Jak postrzega Pan fenomen i popularność marki Suhr w ostatnim czasie w Polsce? Kiedy miał Pan pierwszy kontakt z gitarami Johna Suhra?
Marek RaduliGitary te są porządnie zrobione, jak na dobrą manufakturę przystało. Na gitarach Suhra gram od 2001 roku i miałem parę różnych modeli. Jestem fanem gitar Scotta Hendersona i jego gry, natomiast cała reszta Suhrów mi nie odpowiada.
TTUKto był Pana pierwszym(i) gitarowym(i) idolem(ami)? Czy dzisiaj też ma Pan takich?
Marek RaduliMoim pierwszym idolem był Joe Pass i Kenny Barrel i dzisiaj też do nich wracam, studiując jazz. A z rockowych pasjonowałem się Van Halenem przez krótki moment, a potem cały sztab gwiazd rock'n'rolla na czele z Claptonem.
VicW takim razie wybiera się Pan na koncert Claptona w tym roku?
Marek RaduliJak Bóg da to tak :)
redakcjaTo, że lubisz lubisz Scotta Hendersona wiadomo nie od dziś (raz to model gitary, której używasz, dwa obecność na koncercie HBC w Opolu). Nawiązując do tego wydarzenia : poza odbiorem tego koncertu jako muzycznej całości - kto bardziej zwracał Twoją uwagę - Henderson czy Chambers?
Marek RaduliJednak Henderson, gdyż Chambers pełnił rolę muzyka akompaniującego (za co go bardzo cenię), co pokazuje jego wielkość. Natomiast Henderson jest gitarzystą, który mnie wręcz elektryzuje. Jedynym gitarzystą, który jest poza strefą gitary, a którego muzyka w całości mnie pasjonuje (w zasadzie jest to tandem), to John Scofield i Pat Metheny.
michal6007Co sądzi Pan o powołaniu związku zawodowego muzyków w Polsce? Czy jest to dobra inicjatywa?
Marek RaduliBardzo dobra.
redakcjaCzysto teoretycznie: nagrywasz solową płytę, możesz zaprosić do współpracy dowolnych muzyków pod warunkiem, że nie są z Polski. Do kogo byś zadzwonił?
Marek RaduliCiekawe... na pewno Gary Novak i Garry Willis.
igorroPanie Marku, widziałem na warsztatach z Gostyniu Pana pedalboard, w którym "magiczną" funkcję pełnił niedoceniany volume pedal .. parę słów o tej konfiguracji można prosić?
Marek RaduliVolume pedal wpięty w pętlę wzmacniacza przed delay'em - rozwiązanie umożliwiające granie na dużych przesterach małą mocą. Volume pedal spełnie funkcję master volume.
michal6007Czy nie tęskni Pan za ES335 :) ?
Marek RaduliJasne, że tęsknię! Ale jestem 'stratowy' i ułożenie ręki na ES 335 mi się nie zgadza.
bb_king_tuneCzy można stać się w pana opinii dobrym gitarzystą i jednocześnie nie być orłem w dziedzinie muzyki od strony teoretycznej?
Marek RaduliMożna być bardzo dobrym gitarzystą i nie mieć bladego pojęcia o teorii.
bb_king_tunePocieszył mnie Pan, jednak staram się poszerzyć swoje horyzonty w tej dziedzinie, właściwie zaczynając od podstaw. Jako znakomity pedagog zapewne może Pan polecić kilka sposobów na połączenie przyjemnego (granie samo w sobie) z pożytecznym (nauką teorii muzyki)?
Marek RaduliPolecam jedne ze sposobów - pójście na studia muzyczne. Przyjemne, bo wśród wspaniałych ludzi, praktyczne, bo wśród wspaniałych pedagogów. Lepszego sposobu nie znam, doświadczam go obecnie :)
michal6007@bb_king, brak wykształcenia muzycznego to nie problem Kierunki muzyczne to nie tylko AM :)
KwikZdarzyło się może Panu "zagiąć" któregoś z wykładowców? :)
Marek RaduliNawet mi to do głowy nie przyszło :) Czerpię radość z tego, że w dosyć późnym wieku nadążam za przekazywanymi informacjami. Teoretycznej wiedzy do przyswojenia jest tak olbrzymia ilość, że głównie skupiam się nad tym, aby sprostać wymaganiom. Jestem po pierwszym semestrze i jestem z tego bardzo dumny.
przewagaCzy słyszał Pan kiedyś o wzmacniaczach Marvel Amps? Czy mial Pan przyjemność grać na nich,  a jeśli tak to jakie są Pańskie wrażenia?
Marek RaduliSłyszałem o nich, znam konstruktora (bardzo przyjemny człowiek) i myślę, że można się tym tematem zainteresować.
Hex7Czy jest jakaś uniwersalna rada, którą może Pan przekazać każdemu muzykowi, niezależnie od muzyki jaką gra? :)
Marek RaduliJak najwięcej grać z ludźmi, jak najwięcej słuchać i w miarę możliwości sporo ćwiczyć.
redakcjaJako, że mnie osobiście gitary ostatnio interesują trochę mniej , będę ciągnął w stronę bębnów. Z kim z wielkich bębniarzy grało Ci się najlepiej: z Bobbym Jarzombkiem, Langiem czy Roysterem Jr. i dlaczego?
Marek RaduliDołączając jeszcze do tego Paula Vertico, z którym zagrałem 10 koncertów, można powiedzie, że każdy jest fenomenalny, ale Royster Jr. był perkusistą najbliższym stylistyki zespołu PiR2. Zagranie z nim programu, złożonego z moich i Wojtka utworów to była kosmiczna frajda.
przewagaW Lublinie i Nałęczowie często odbywają się jam session, nie ma Pan ochoty wpaść i pograć z młodzieżą?
Marek RaduliZawsze mam ochotę grać z młodzieżą, jeżeli tylko mam czas. Ostatnio z tym jest bardzo kiepsko.
bb_king_tuneCzy może Pan zdradzić czy w tym roku przewiduje Pan jakieś występy/ warsztaty w okolicach Szczecina?
Marek RaduliNie mam zielonego pojęcia. Jadę tam, gdzie mnie zapraszają i to cała tajemnica.
redakcjaDla równowagi, coś o gitarach - co jest obecnie na Twojej gitarowej liście zakupów?
Marek RaduliMarzenie o stratocasterze, miałem już wiele stratów, ale żaden nie był tym, którego poszukuję.
redakcjaByły chyba 2 sztuki '79? Może coś preCBS?
Marek RaduliTrochę nie kumam :)
redakcjaPamiętam jak kilkanaście już lat temu byłem u Wojtka Rapy, który ma fajnego '66 - o ile pamiętam wspominał, że chciałeś go odkupić?
Marek RaduliGitara Wojtka być może bardzo dobra (już dziś nie pamiętam), natomiast ze stratem jak z partnerką - szuka się swojej połowy.
redakcjaTaki Strat mocno w Stylu wiosła Rory'ego - lakieru tam praktycznie już nie było, ciekaw jestem czy pamiętasz to wiosło :)
Marek RaduliNie pamiętam, ale chętnie bym zobaczył.
acousticA jakie są Pana oczekiwania co do tego wymarzonego strata a czego brakowało dotychczasowym?
Marek RaduliNie da się tego opisać słownie. To jest kwestia podkorowa, dotykasz gitarę i wiesz, że powinna być dla ciebie. Moża dużo pisać i rozmawiać na ten temat, ale najważniejsze jest to, jak brzmi w ręku. Strata trzeba szukać.
KwikA ma Pan jeszcze orzechowego Ibaneza? Miałem okazję pograć na takim modelu i niezła sztuka z niego była :) To właśnie od właściciela tej gitary dowiedziałem się, że ma Pan taki egzempalarz :)
Marek RaduliNie mam już żadnego Ibaneza.
igorroDlaczego?
bb_king_tuneJak wspomina Pan granie z Nalepą?
Marek RaduliGranie z Nalepą to jeden z najpiękniejszych okresów mojego życia zawodowego.
przewagaMoja żona pyta, czy ma Pan żonę? :)
Marek RaduliTak, mam żonę :)
redakcjaPytanie z dziedziny "Polska scena gitarowa" - czy był ostatnimi czasy jakiś młody utalentowany gitarzysta/ gitarzystka, których gra zwróciła jakoś szczególnie Twoją uwagę?
Marek RaduliJakub Żytecki.
redakcjaFakt - gra rewelacyjnie.
KwikPanie Marek :) może jakaś ciekawa anegdota/ historia z trasy lub koncertu, która szczególnie zapadła Panu w pamięci?
Marek RaduliPytanie: Kto to jest kolega? Odpowiedź: Kolega, to gość, który gra na takim samym instrumencie jak ty, tylko gorzej.
redakcja:D
Kwik:D
bb_king_tune:D
KwikKolejny klasyczny tekst narodził się na naszym czacie :)
przewagaCzy to prawda, że pierwszą solówke tappingiem to wlaśnie Pan w Polsce nagrał z Banda i Wanda?
Marek RaduliTak, to prawda. Pierwsze publiczne pokazanie tappingu, zawartego w solówce, oczywiście dziś to archaik, nastąpiło w teledysku Bandy i Wandy 'Fabryka Marzeń'. Oczywiście mówimy o tappingu w naszym podówczas dość ponurym kraju. Na świecie ludzie już byli znacznie dalej.
redakcjaOstatnimi czasy na forum miała miejsce dyskusja na temat wyników konkursu organizowanego przez firmę Seymour Duncan i Mayonez. Po ogłoszeniu wyników pojawiły się głosy typu - co to w ogóle jest?, dlaczego ten facet wygrał, przecież nie ma w tym ani krzty melodii etc.? Co są sądzisz o solo zaprezentowanym przez zwycięzcę konkursu?
Marek RaduliSolo prezentuje jedną z dróg rozwoju współczesnej gitary fusion, która może mieć tylu zwolenników, co przeciwników. Gitarzyści, którzy szukają bluesa w muzyce, będą prawdopodobnie na 'nie', a gitarzyści, którzy poszukują nowych współbrzmień bez wątpienia nie przejdą obojętnie. Solo jest zbiorem przeróżnych rozwiązań i sposobów łączenia ze sobą nut za pomocą różnych technik. Wypadkową jest melodyka, dość trudno przyswaja. Solo w sumie dość interesujące, ale nie w moim klimacie.
przewagaWybiera się Pan na koncert Lukathera do Warszawy? Słyszał Pan nową plytę? (mamy jedno wolne miejsce z Lublina) :)
Marek RaduliBardzo dziękuję za zaproszenie, zobaczymy się na koncercie.
redakcjaOby był lepiej nagłośniony niż ten ostatni :)
Marek RaduliPowoli będę kończył, gdyż obowiązki wzywają. Jeszcze chwilkę i zmykam.
bb_king_tuneMiał Pan okazję grać na Kemper Profiling Amp? Co Pan sądzi o tym wynalazku?
Marek RaduliDo pracy studyjnej świetne, tak jak Fractal, do pracy na scenie dla mnie najlepszy jest wzmacniacz lampowy.
bb_king_tuneA jaki najczęściej gości obok Pana na scenie? Co chwilkę słychać newsy o zmianach w Pańskich gratach.
Marek RaduliOstatnio od blisko dwóch lat gram na butikowym wzmacniaczu, którego konstruktor nazywa się Glenn Morris. Jest przyzwoicie.
michal6007Ja już uciekam i zmykam. Miło było posłuchać :) Pozdrawiam, Michał
przewagaCzy grał Pan kiedyś lub zagrałby na weselu?
Marek RaduliWesele zawsze...Najlepiej Wyspiańskiego.
redakcja:D
Kwik:D
MyxuJeśli można zapytać - dlaczego widzi Pan przewagę modelerów w pracy studyjnej w stosunku do występów live? Kwestia "czucia" grania na cyfrze na scenie czy po prostu w miksie można ukryć "cyfrowość" brzmienia?
Marek RaduliCyfry idą w dobrą stronę, za niedługo będą nie do odróżnienia. Podejrzewam, że to przyszłość, jak we wszystkim.
KwikTo może jeszcze klasyk naszego czatu: Co sądzi Pan o Kirku DaRypa Hammecie z Metalliki?
Marek RaduliChciałbym mieć na koncie parę riffów tego pana, a co za tym idzie część nominału z tego płynącego.
Marek RaduliDziękuję Wam za obecność i towarzystwo. Powodzenia w pracy. Hasło przewodnie wieczoru: MNIEJ GADAĆ, WIĘCEJ GRAĆ. Marek Raduli
redakcjaBardzo dziękujemy za wizytę w naszych skromnych progach i poświęcony nam czas.
bb_king_tuneDziękuję za wiele cennych słów.
KwikDzięki Panie Marku!
DreammakerTo był dobry wieczór.

6 Komentarze

Zdjęcie
administrator
23.02.2013 - 14:24

MNIEJ GADAĆ, WIĘCEJ GRAĆ.

No, konkluzja czatu wyborowa ;)

MNIEJ GADAĆ, WIĘCEJ GRAĆ.

No, konkluzja czatu wyborowa ;)

To powinno być mottem każdego forumowicza :D

 

Moim faworytem jest pytanie: Kto to jest kolega :)

Dowcip z kolegą jest najwyższych lotów :P

Mnie najbardziej zaskoczyła informacja o pierwszej w Polsce solówce z tappingiem :)

Jeśli chodzi o konkluzję czatu, commelina kiedyś powiedział dokładnie to samo, tylko ciut dosadniej :P

Zdjęcie
Violinnnn@
31.01.2014 - 12:50